TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

20.04.2018

DEKORASYONDA BRÜTALİZM

Mimari ve dekorasyonda adı az duyulmuş, ortalama rağbet görmüş veya çok çok trend olmuş pek çok akım var. Derinlemesine incelediğimizde insanlık tarihinden itibaren her önemli olayın aslında hayatımızın tüm alanlarına nüfuz ettiğini görüyoruz. Önemli toplumsal olayların kısa vadeli hayat akışımıza etkisi muhakkak, ancak uzun vadeye yayılan ve aslında belki ilgisi yokmuş gibi düşünsek de mimari, tasarım gibi pek çok geniş perspektifli alana etki ediyor. 

Bugün değinmek istediğim mimari ve dekorasyon akımlarından biri de brütalizm. Esasen 20. Yüzyılın ortalarında hüküm sürmüş bu akımın çıkış noktası olarak, 50’li yılları da düşünürsek 2. Dünya Savaşı’nı gösterebiliriz. Savaş sonrası tahribata uğramış binlerce yapının dönüşüm, yıkım, onarım süreçlerine etki ettiğini söyleyebiliriz. Çünkü uygulamasının kolaylığının yanı sıra daha hesaplı bir seçenek olan betonun savaş sonrası dağılan ekonomiyi düzenleme, düşük maliyetlerle ülkeleri kalkındırma çabası olarak da nitelendirilebilir. 

Kelime anlamı brüt betondan gelmesi örneklerde de gördüğünüz gibi yoğun brüt beton, çelik ve cam bazlı bir profil sunmaktadır. Burada hemen minik bir soru sorayım: bu malzemeler size neyi hatırlattı ya da tanıdık geliyor mu? Tamı tamına endüstriyel mimari ve dekorasyondan bahsediyorum. Hani şu sanat galerisi, okul, mağaza, restaurant gibi alanlardan sonra son derece olağan bir akışla evlerimizin içine kadar giren endüstriyelden bahsediyorum. İşte tam da bu noktada 80’li yıllarda miyadını doldurduğu düşünülen bu akım endüstriyel mimari ile yeniden can buldu.  

Dış cehpelerden daha çok iç mekanlara kaymış olsa da aslında brütalist akımın inceden inceye yeniden hüküm sürdüğünü söyleyebiliriz.

Dış cephe ve iç mekanlarda brütalizmin örneklerini ülkemizde de sıklıkla görüyorduk özellikle 10-12 sene öncesine kadar. Ancak son birkaç yıldır büyük şehirlerde gün be gün yaşanan kentsel dönüşümle bu yapılara veda ediyoruz. Yerlerini ya ultra modern gökdelenler ya da yenilenmiş verisyonu olan endüstriyel yapılar alıyor.

Günümüzde bir uygulama şekli ise dış cephenin boyutlandırılıp farklı desenler verilerek betonun soğukluğundan cazibeli bir iş çıkarılması şeklindedir.

Hatta mimarlar tarafından bu yapılarda doğal veya yapay yeşillendirmelerden yardım alınarak çok daha göze hoş alanlar sunulmaktadır. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar