TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

25.07.2017

DEKORASYONDA BÜST VE HEYKEL KULLANIMI

Tam ortaya çıkış zamanı belli olmamakla birlikte büstler ve heykellerin tarihi oldukça eski zamanlara dayanıyor. O kadar ki, en eski kavimlerin heykellerinin yapılış sebebi inançlarının yönlendirmesiyle olmuştur ve tapındıkları nesneler üzerinden ilerlemiştir. Zaman içinde değişen gelişen ham maddeler sayesinde de kullanılan malzemeler farklılık göstermiştir.

Dekorasyon tarihi boyunca da dönem dönem hem büstler hem de heykeller güncelliklerini korumuşlardır. Özellikle, bahçelerde dev heykellere yer verilirken, malikane gibi büyük evler olmadıkça iç mekanlarda da büstlere ağırlık verilmiştir.

Nil Ata Interiors El Formlu Gri Heykel https://www.cosalindo.com/el-formlu-gri-heykel

Four & More CK Olimpiyat Heykel https://www.cosalindo.com/ck-olimpiyat-heykel

Four & More La Mire Antrasit Heykel https://www.cosalindo.com/la-mire-antrasit-heykel

Heykel ve büstlerin akla gelen ilk malzemesi mermerler. Tarih boyunca en etkileyici ve gösterişli heykeller mermer kullanılarak yapılmış olmasına rağmen günümüz şartlarında bunu uygulayabilmek çok mümkün değil. Hem çok ağır olması hem de daha hızla sonuca ulaşabileceğimiz yolların olması mermerden uzaklaştırmıştır. Şüphesiz, yerine yükselen bir ham madde olan polyesterin gelişi işleri kolaylaştırmıştır. Polyesterin mermere göre çok hafif olması ve daha kolay şekil verilebilirliği ile tercih sebebi olmuştur. 

Son yılların en gözde büst örneklerinden buddhalar, Uzak Doğu Zen kültürünün bir parçası. Uzak Doğu'ya gidip yerinden getirebileceğiniz gibi, o kadar uzağa gidemeyip bulunduğunuz yerde de temin edebilirsiniz. Buddha heykelleri, hem Uzak Doğu seyahatinde anı olarak satın alanlar, hem de bu felsefeye ait bir şeyler taşımak isteyenler tarafından sıkça tercih ediliyor. Üstelik Buddha heykellerini bizlerin genelde “arınma” ile bağdaştırarak spa veya banyo alanlarında kullanıyor oluşumuza tezat, onlar mekanların en kıymetli köşelerinde yer veriyorlar. 

Heykel ve büst formlarında genellikle soylu karakterlere, antik Yunan ve Roma dönemi figürlerine yer verilir. 

Büst şeklinde olanları dresuarda, kitaplıkta hatta sehpa üzeri düzenlemelerinizde kullanabilirsiniz. Yerine ve boyutuna göre bahçenizde de yer alabilirler.

Bahçelerde ise tercih edilen genellikle tam boy heykellerdir. Özellikle bu heykellerde kadın figürleri öne çıkar. 

Elbette büst veya heykel dediğimizde her daim antik Yunan tanrıçalarını misafir etmiyoruz. Günümüzün modern sanatını düşündüğümüzde binlerce farklı figürden büstler yapılabiliyor. Bilhassa genç sanatçıları desteklemek adına seçiminizi modern yorumlardan yana kullanabilirsiniz.

Sıra dışı sofralar, sanatsal sofralar her zaman için güncelliğini koruyup tüm ilgiyi üzerine çekecektir. Misafirlerinizi şaşırtmak ve akıllara kazınacak bir sofraya imza atmak için bu etkileyici parçalardan yardım alacaktır. Büstlerin süslediği bir sofrada yenen yemeği emin olun herkes uzun yıllar hatırlayacaktır.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar