TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

06.07.2018

DEKORASYONDA ENERJİK TURUNCULAR

İlkbahar ve yazın en sevdiğim taraflarından biri renk paletinin en canlı tonlarını cesurca kullanmamıza olanak sağlamasıdır. Tüm renklere kucak açabilen biri olarak limon sarılarını, güneş turuncularını, leylak tonlarını kışın da her yerde kullanabilmek isterim ama hep daha koyu tonlarını bulabiliyoruz. O yüzden baharla birlikte en can alıcı tonlara hayatımızda yer açıyoruz. Bunların arasında insanın içini kıpır kıpır eden biri de enerji bombası turuncular. Hadi gelin evleri ateşleyelim!

VGüneşin rengine, bize yansıttığı en baz tonuyla sarı deriz ancak alev alev yanan, içinde her an hidrojen patlamaları barındıran bu ateş topu illa ki bolca turuncu ve kırmızı tonu da barındırır. Dolayısıyla bu tonlar vasıtasıyla açığa çıkan enerjiden biz de payımıza düşeni bolca alırız. Özellikle yaz ayları için sizi güçlendirecek, hareketlendirecek ve içinizde bir itici güç oluşturacak bir renge ihtiyacınız varsa bu kesinlikle turuncu olmalı. Çünkü içeriğinde hem sarının dengeleyen serinliğini hem de kırmızının sonsuz enerjisini taşır.

Turuncuyu mekanlarda dengeli bir şekilde nasıl kullanmamız gerektiğini biraz açalım. Eğer uzun vadeli bir kullanım düşünüyorsanız yatak odası haricinde duvarlarda boya veya duvar kağıdı olarak turuncuya yer verebilirsiniz. Tavsiyem çok baskın olmaması çünkü iddialı bir renk olduğu için kısa zamanda sıkılma ihtimaliniz olabilir. Belki tek duvar, bir kolon veya yatak başı hizasında yatak örtünüzle de kombin olabilen bir kullanım alanı yaratabilirsiniz.

Her zaman daha garantici ve orta kararda gitmeyi sevenlerdenseniz ufak dokunuşlarla da turuncu etkisini sonuna kadar hissedebilirsiniz. Minik turuncu vazolar, kırlentler, koltuk şalı gibi dekoratif aksesuarlardan yardım alabilirsiniz.

Sıkılma ihtimalinizi uzaklaştıracak bir önerim daha var: Turuncunun biraz daha koyu ve kiremit ile toprak tonlarına yakın olanlarını tercih etmek. Bu tonu hala trendin tepesindeki bakırlarla da çok rahat bir arada kullanabilirsiniz. Bu şekilde renk çok neon durmayacağı için kış geldiğinde koyu renkler, mevsim ilkbahara döndüğünde de açık ve canlı renklerle dengeleyerek dört mevsime ayak uydurabilen tarzları yönetmiş olursunuz.

Koyu turuncularda balkabağı tonları da sebzenin kendi lezzetinden midir bilinmez ayrı bir tatlılık katıyor. Etkisini krem tonlarıyla yumuşatabilir, gri, antrasit veya siyah gibi koyu renklerle kuvvetlendirebilirsiniz.

Cesaret isteyen bu güzel renge alışmak biraz zamanınızı alacaksa çiçekler ve ufak dekoratif objelerle dönüşümün startını verebilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar