TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

09.01.2018

DEKORASYONDA GEOMETRİK DETAYLAR

Bir stil hem maskülen hem feminen olabilir mi? Geometri söz konusuysa olabilir. Sert hatlar değil maskülen hissettiren veya ışıltılar değil feminen hissettiren, çocukluğumuzdan itibaren hayatımızda olan, hatta ilk öğrendiklerimizden olan geometrik şekiller bu “unisex” etkiyi veren. Geometrik desenler neden bu kadar odakta? Neden bunca ilginin sebebi? Nasıl uygulayabiliriz? Yanına farklı desen ister mi düz mü olmalı? Tüm soruların cevabı için şimdi başlıyoruz!

Geometrik desenler yeni yeni trend olmadı, aslında onlar tüm zamanların favorilerinden. Sadece zaman zaman farklı kombinasyonlarla görüyoruz ya da bir araya gelme şekilleri değişiyor. Her şeyden önce “eşyaların” temel yapısını genelde bu formlarla anlatırız. Kare masa, yuvarlak sehpa, dikdörtgen halı gibi tanımlarız. Bunun ilk sebebi gözün gördüğünü karşımızdakine de gösterebilme isteğidir. Önce “çerçeve” çizilir ki sonra içi dolsun.

Bu desenleri genelde farklı diğer desenlerle bir arada kullanmayız. Boyutları büyük olanlar göz doldurduğundan ilave desene gerek kalmaz. Ufak desenlerin ise çoklu kullanımını yoğunlukla görürüz. Örneğin, 3 boyut görünümlü prizmayı andıran bir desen bir koltuk kumaşında yoğun olarak karşımıza çıkabilir. 

1. MB Design - Koltuk | 2. Noce Home - Dekoratif Tepsi | 3. T&S Interiors - Lambader | 4. Four & More - Dekoratif Obje

En revaçtaki geometrik desenlerden bal peteği şeklinde yerleştirilmiş hexgon yani altıgenleri sayabiliriz. Uzun bir süredir bu desene rastlıyoruz. Dilerseniz siz de evlerinizde yer verebilirsiniz. Küçük aynalardan alarak bu deseni oluşturabilirsiniz. 

Dairesel forma yer vermek isterseniz işiniz biraz daha kolay çünkü yoğun olmayan başka gometrik şekilleri de ilave edebilirsiniz.

Duvar kağıdı, halı gibi parçalarda geometrik desenleri kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta, motif ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun uygulalama alanı geniş olduğundan geri kalan detaylarda sadeliğe gitmek gerektiğidir. 

Geometrinin temel taşlarından doğrusal çizgileri es geçemezdik değil mi? Kalın ya da ince çizgili kumaşa, duvar kağıdına kim hayır diyebilir? Mutlaka her zevke hitap eden bir “çizgili” vardır. Belki benim de favorilerimden olduğundan biraz torpil yapmış olabilirim sona saklayarak. Kombinlemesi en rahat desenlerdendir çizgiler. İster yanına bonbon tadında puantiyeleri verin, ister zigzaglarla spor bir hava katın isterseniz de damasklarla maskülen geometriyi en üst düzeyde feminenleştirin. Bunun yanı sıra karışık dizilimde, üçgenler, yamuklar ve prizmalar sade çizgilerin eşlikçisi olabilir.  Peki sizin geometrik deseniniz hangisi? 

 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar