TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

10.08.2017

DEKORASYONDA HASIR KULLANIMI

Bazı objeler, mobilyalar ve kumaşlar tam anlamıyla mevsimini istiyor. Nasıl ki 40 derece üzeri sıcaklarla boğuşan bir Akdenizli, evine post koymayı aklına bile getirmezse kuzey ülkelerinde yaşayanlar da serin tutan ketenleri kolay kolay tercih etmez. Zevk ve estetik kaygılar elbette bir yere kadar ancak bazı tercihler de tamamen ihtiyaçlara ve fiziksel ortamların gerekliliklerine tabi. Hasır kumaşlar, mobilyalar ve aksesuarlar da bunun en net örneklerinden aslına bakarsanız. Hasır en çok da püfür püfür ılık bir meltemin estiği verandaya veya incecik bir tül perdenin havalandırdığı çabasız güzellik sunan bir salona yakışmaz mı?

Hasır nedir? Saz, yaprak veya kabuk gibi bitki çeşitleriyle örülen materyallere hasır diyoruz. Kullanımı oldukça pratik olan bu malzemeye, zaman içinde o kadar alışılmış ki sepetinden, kilimine, mobilyasından çantasına birçok alanda tercih edilmeye başlanmış.  

Genelde yazlık mekanlara yakışır dedik nedenine de değinelim: Yapısı itibarıyla hafif ve soğuk bir malzeme olduğundan yazın sıcaklarında konforlu ve yormayan bir rahatlık sağlar. Birlikte kullanacağınız açık renkler ve serin tutan kumaşlarla dokusuna ve görünümüne doyulmaz bir alan yaratmış olursunuz. 

Bahsettiğim doğal bitkilerden yapılmış olan bahçe takımları yağmur, kar, çamur gibi dış etkilere karşı fazla dayanıklı olmadığından yıllar önce onu ikame edebilecek, en azından piyasada varlığını kanıtlayabilecek bir malzeme çıktı. Plastik rattan mobilyalar. Aynı hasır dokusunu veren, yağlama, vernikleme gibi özel bakım gerektirmeyen, yeri gelince hortumla bile kısa sürede yıkanabilen bu malzemeye epey ilgi gösterdik. 

Her şeyin kullanışlılık olmadığını, estetiğin de önemli olduğunu bize hissettiren tasarımlar ise hasırla olan bağımızı güçlendirdi. Kilimlerdeki farklı örgü şekilleriyle bile bizi cezbetti. 

Kullanım açısından şöyle de bir rahatlığı var. Mobilyada kullandıktan sonra dekorasyonun diğer temalarında hasır kullanamazsınız gibi bir kural yok. Zaten doğal bir malzeme olduğundan homojen bir şekilde ortama uyum sağlayacaktır. Hasır takıma, hasır kilim, köşeye de hasır bir gazetelik tam da karşınızda yerini sorunsuzca alabilecek örneklerden.

Bu doğal ürünü kullanırken ne kadar çok renkle kombinlemek istersiniz bilemiyorum ama doğadan gelene eşlik edeceğiniz için bu eksenden ayrılmamak ve daha naturel tonları tercih etmek yerinde olur.

Hasırlara her ne kadar yaz yakışır diyor olsak da, genel geçer kurallarına rağmen katı sınırları yoktur dekorasyonun. Soğuk mevsimlere hakim bir adet eviniz varsa ve bu zevkinizi yaza taşıma şansınız yoksa elbette ki gönlünüzden geçeni uygulayacaksınız. O takdirde de dikkat edilmesi gereken nokta her zamanki gibi hangi aksesuarlarla nasıl kombinlediğinizdir. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar