TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

25.06.2019

DEKORASYONDA KİTAPLIK ETKİSİ: KİTAPLIK DEKORASYONU NASIL OLMALI?

Kitaplıklar, kütüphane bir mekana bitkiler kadar sıcaklık ve canlılık katar. Okuduğumuz bizi heyecanlandıran öyküler, merak ettiklerimizi cevaplayan araştırma kitapları, en sevdiğimiz markanın gelişim süreci... Kitaplarımızı bir arada tutmamızı ve sergilememizi sağlayan, onları hayatımızın olduğu gibi yaşam alanlarımızın da parçası haline getiren kitaplıklara göz atmaya hazır mısınız? Kitaplıklarımızı ev dekorasyonununda nasıl kullanabiliriz, kitaplık nasıl düzenlenir, kitaplık nasıl dekore edilir gibi sorularınızın cevapları blog yazımızda! 

kitaplık dekorasyonu

Belki de birçok kişi, hayatımıza internetin girmesi ile kitaplığın ev dekorasyonundaki etkisinin yok olacağını düşündü ancak yanıldılar. Kitap kokusunun yerini hiçbir dijital yapının tutmayacağını bilenler evlerine kitaplık satın almaya, kitaplıklarını kitaplarla doldurmaya devam ettiler.

Zaman içinde kitaplıkların değişen anlamları da oldu elbette. Artık kitaplıkları boş alan kalmayacak şekilde doldurmak pek tercih edilmiyor. Kitaplıkları mümkün olduğunca ferah bir şekilde dekore etmek en güzel görünüm için anahtar öncelik oldu. Kitaplık dekorasyonu nasıl olmalı da kitaplarımızı yaşam alanlarımızın parçası haline getirirken soracağımız sorulardan biri. 

portatif kitaplık

Peki kitaplığa neler koyulur? Kitaplıklarımıza öncelikli olarak elbette kitaplarımız koyulur; ancak belirttiğim gibi, yoğun bir şekilde değil, biraz daha ferah, mümkün olduğunca çok boş alan bırakarak. Merak etmeyin, tamamen boş kalmayacak çünkü o boş alanları büyük kitaplığın kimileri için kasvetli olan görüntüsünü kırmak için hareketlendirici nesneler ekleyerek değerlendireceğiz.

kitaplık

Kitaplığa hangi dekoratif objeler koyulabilir? Dekoratif obje seçiminde tarafım her zaman geçmişiniz ve seçimleriniz. Kendinize ait olmadığını hissettiğin bir evde kendinize ait hissetmediğiniz bir kitaplıktan kendinize ait olmayan objeler arasından kitap seçmeniz doğru olmaz. Sanata, felsefeye, belki ekonomiye, belki dengeye belki de fantastik karakterlere karşı ayrı bir ilgi besliyorsunuz. Bunlar kendiniz hakkında değerli bilgiler. Bu bilgileri dekorasyon stilinizi belirlemek ve dekoratif obje seçiminizi yapmak için kullanabilirsiniz. Bir küçük heykel, bir hareketli denge aksesuarı, bir figür oyuncak; seçim sizin. Burada dikkat etmeniz gereken şey, bütünlük ve stil. Seçimlerinizi stilinizden ödün vermeden bütündeki algıyı kırmadan yapabilir, kendi kitaplığınızı kendiniz tasarlayabilirsiniz.  

endüstriyel kitaplık

ahşap kitaplık

Kitapların yanına metal ayaklı dekoratif objeler tercih edebilir, kitapların arasına canlı ya da yapay yeşil bitkilerin olduğu saksılar yerleştirebilirsiniz. Ayrıca altın ve gümüş renklerine de yer verebilirsiniz. Yine evinizin dekorasyon stiline, seçtiğiniz diğer parçalara bağlı olarak bir küre dünya haritası, heykel ya da aile fotoğrafları da dekorasyonda tercih edebileceğiniz parçalar arasında sayılabilir. Dilerseniz bir abajur, bol bol fotoğraf çerçevesi de yerleştirebilirsiniz. 

beyaz kitaplık

Dekorasyonla ilgili kitaplar, mimari ya da moda ile ilgili ciltli kitaplar aynı zamanda dekoratif obje olarak da kullanılmakta. Kitaplığınızda bu kitaplara da yer verebilir, üzerine mum, vazo gibi detaylar ekleyerek bütünde hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. 

modern kitaplık

çocuk kitaplığı

Kitap dizimi de elbette önemli. Kitaplıkları da standart bir şekilde sıralamak zorunda değilsiniz. Kitaplarınızı yan yana dizebileceğiniz gibi üst üste koyabilir hatta üst üste dizdiğiniz kitapların üzerine az önce de vurguladığım gibi dekoratif objeler ya da detaylar yerleştirebilirsiniz. Daha hareketli bir görünümün peşindeyseniz farklı raflarda farklı dizimler hatta aynı rafta farklı dizimler de tercihiniz olabilir. 

vintage kitaplık

Kitap ağırlıkları, kitap destekleri kitaplık dekorasyonunda etkin rol oynayabilir. Ev stilinize uygun şekilde tercih edeceğiniz kitap destekleri özgün tasarımlarıyla büyüleyici detaylar olarak ilgi çekecektir. 

Kitaplığınızın görünümünü oluştururken nelerden destek alabiliriz? Sepet, kutu, vazo, saksı ve çiçek, çerçeve, şişe, şamdan, fotoğraf çerçevesi, dekoratif objeler, figürler... Dilerseniz dengeli bir şekilde farklı türleri yerleştirebileceğiniz gibi kitapsız tüm alanları yeşil bitkilerle ya da çerçevelerle süsleyip kendi stilinizi oluşturabilirsiniz. 

retro kitaplık

dekoratif kitaplık

Kitaplık tasarımlarında klasik modelleri tercih edebileceğiniz gibi pek çok özgün ürün tasarımı arasından ev stilinize uygun olanını seçebilir, oturma odanızda ilgi şekici anahtar mobilya olarak kitaplığı kullanabilirsiniz.

kitaplık düzeni

Dekorasyon alanında Türkiye’nin en başarılı profesyonellerini bir araya getiren Cosalindo.com’dan seçtiğim, kitaplık ve raf sistemleri kullanılarak hazırlanan oturma odası projelerinden ilham alabilir, eviniz ya da ofisiniz için yeni fikirler edinebilirsiniz. Hemen aşağıda seçtiğim kitaplık ve raf modellerini bulabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar