TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

28.08.2018

DEKORASYONDA MERMER TERCİH ETMEK İÇİN 7 NEDEN

İç mimarinin en göz alıcı ve etkileyici materyallerinden mermer, evinizin görünümünü sıradanın ötesine taşımak için bire bir. Hafif damarlı yapısı, oturaklı ve çarpıcı renkleriyle uygulandığı alana ihtişam katan mermer, her eve ve her alana uyum sağlayabilen bir malzeme. Geçmişte genellikle ıslak alanlarda kullanılan bu dayanıklı malzeme, son yıllarda salondan yatak odasına hemen her yerde kendine özgürce yer buluyor. Peki mimarideki yeri binlerce yıl öncesine, Mısır ve Mezopotamya'ya dayanan; yüzlerce yıldır insanoğlunun yaşam alanlarını süsleyen mermeri 21. yüzyılda, başka pek çok seçeneğimiz varken niçin tercih etmeliyiz? İşte cevabı... 

Team Proje Mimarlık | YT Villa Projesi https://www.cosalindo.com/yt-villa-projesi

1 • Çabasız Şıklık için Birebir

Gönye Proje Tasarım | Nidapark Küçükyalı Örnek Daire https://www.cosalindo.com/nidapark-kucukyali-ornek-daire

Eski çağlardan bu yana heykeltıraşlar, en şaşaalı eserlerinde hep beyaz mermer kullandı. Peki neden? Pürüzsüz yüzeyi ve ışığı oldukça güzel bir şekilde yansıtmasıyla mermer, karakteristik bir duruş için en ideal hammadde. Bu özelliğiyle mermer, sade ve minimal bir şekilde dekore edilmiş alanlara dahi bambaşka bir hava katıyor. Çabasız şıklık arayışındaysanız en sade odanıza göz alıcı bir mermer dekoratif obje ekleyin ve dekorasyonda mermer kullanımının yarattığı farkı görün.

2 • En Dayanıklı Doğal Malzemelerden Biri

Bou Interior & Architechture | BMÇ Bebek Evi https://www.cosalindo.com/bmc-bebek-evi

Doğal bir malzeme olan mermer çok az işlemden geçmiştir ve bu saflıkta gerçekten çok sağlam olabilen nadir malzemelerden biridir. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip ancak daha dün yapılmış gibi görünen mermer heykelleri düşünün! Dayanıklılığıyla meşhur mermer, uzunca bir süre sıkıntısız kullanım imkanı vadediyor.

3 • Kusursuz Bir Yalıtkan

36.// | SD Suadiye Ev Projesi https://www.cosalindo.com/sd-suadiye-ev-projesi

Göz okşayan dokusu ve sağlamlığıyla öne çıkan mermer, uzun vadeli bakıldığında ekonomik bir malzeme. İlk uygulama aşamasında alternatiflerine göre daha pahalı olduğu bir gerçek ancak sağlamlığıyla yıllar içinde kendini amorti ediyor. Ayrıca kusursuz bir yalıtkan. Yani yer ve duvarlarda mermer tercih ettiğinizde, evinizdeki enerji kaybını minimuma indiriyorsunuz. Üstelik direkt güneş ışığı aldığında dahi soğuk kalabilen mermer, yaz aylarının da kurtarıcısı oluyor. Diğer yandan bu yoğun malzeme bir kez ısıtıldığında mevcut ısısını uzun süre koruyor ve yerden ısıtmada çok iyi bir performans sergiliyor.

4 • Evin Değerini Yükseltiyor

Escape From Sofa | Türkmen Evi https://www.cosalindo.com/turkmen-evi

Mermer, uygulandığı evin değerini gerçekten yükseltiyor. Birinci kalite mermerle donattığınız o harika evinizi satmak istemeyeceğinizi tahmin ediyoruz. Ancak olur da satarsanız, istediğiniz fiyata alıcı bulmanız zor olmayacak. Evin daha lüks algılanmasını sağlayan mermer, özellikle yatırım odaklı ev satın alanların birinci tercihi oluyor. Yani mülkünüzün hem daha şık görünmesini hem de yatırım değerinin yükselmesini istiyorsanız mermere yönelebilirsiniz.

5 • Farklı Kalite ve Fiyatta Bulmak Mümkün

Mermerin alternatiflerine göre biraz daha pahalı bir seçenek olduğunu söylemiştik. Ancak ülkemizdeki mermer pazarı gün geçtikçe genişliyor. Türkiye’de üretilen mermerler bugün dünyanın dört bir yanına satılıyor; ayrıca dünyanın dört bir yanından da çeşit çeşit mermer ithal ediyoruz. Rekabet ve dekoratif mermer çeşitlerinin artmasıyla bu doğal taşların fiyatları ucuzluyor; tedarikçileri ise her geçen gün artıyor. Yani evinizi dekore ederken önyargıları bir kenara bırakıp mermer çeşitlerine şöyle bir göz atmanızda fayda var. Belki de bütçenize uygun bir alternatif bulabilirsiniz!

6 • Farklı Model ve Desenlerde Tercih Edebilirsiniz

Bretz • Ö Bilge Evi https://www.cosalindo.com/o-bilge-ev

Bir alanı mermerle kaplatacak olmanız, o alanın dekorasyonuyla dilediğiniz gibi oynayamayacağınız anlamına gelmiyor. Mermer dekorasyon önerileri ile bu alanlarda dilediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz. Mesela özellikle koridorda damalı mermer tercih edebilir, yaşam alanınıza bu şekilde bir hareket katabilirsiniz. Ayrıca son yıllarda trend olan book-matching de çok iyi bir seçim. Book-matching’de bire bir aynı iki mermer levha, tıpkı bir kitabın açıldığında göründüğü gibi yan yana diziliyor. Bu stilde genellikle bir levha duvara, diğeri yere uygulanıyor ama iki levha yan yana da tercih edilebiliyor. Görünüşü ise tek kelimeyle kusursuz.

7 • Her Armatürle Kusursuz bir Uyum Sergiliyor

Losh Design | Wings Siyah Masa Lambası https://www.cosalindo.com/wings-siyah-masa-lambasi

Mermer dekorasyonunda oldukça özgürsünüz. Çünkü neredeyse her renkte mermeri her çeşit malzemeyle bir arada kullanmanız mümkün. Yeşil, beyaz, siyah; damarlı, benekli, düz... Türü ne olursa olsun mermerin üzerinde tüm malzemeler güzel duruyor. Pirinç, bakır, seramik, metal fark etmeksizin her çeşit armatür, mermerle kolayca kombinlenebiliyor. Daha sade bir görünüm için metal ya da seramik, daha avangart bir hava yaratmak içinse pirinç ya da bakır görünümlü armatürler tercih edilebilir. 

Cosalindo.com'un mutfaktan ev dekorasyonuna pek çok kategoride satışa sunduğu mermer ürünlere göz atmak için şurayı ziyaret edebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar