TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

04.04.2018

DEKORASYONDA PARAVANLAR NASIL KULLANILIR?

Evimizi veya herhangi bir alanı dekore ederken genel hatları bitirdikten sonrasına kalan ufak detayların karar verilme sürecini daha çok seviyoruz genelde. Önceki süreçleri ağır, hantal, zevksiz ve acilen kurtulunması gereken bir külfet gibi görüyoruz. Halbuki, evet evin içinde badana zor ama yepyeni rengin gelişini heyecanlı bekleyiş ise ayrı bir keyif. Yine de bunların da tadını çıkarmak yerine diğer dekoratif unsurlar daha cazip geliyor. Bu detaylardan en ilgi çekici olanlardan biri de paravanlar.

Bazen bir duvarı hareketlendirmeye, bazen bir kusuru örtmeye, bazen de paravanın salt kendisi için kullanırız bu son derece şık ve tarz mobilyayı. Aslında paravanlar kolay kolay herkesin tercih edeceği bir parça değil. Çünkü biraz dekorasyona ilgi ister. Bu konularla pek içli dışlı olmayan birinin aklına öyle hemen paravan kullanmak gelmez. Kombin becerisi de gerektirir o parçanın oraya yakışacağına dair.

Peki nasıl ve ne şekilde kullanmak gerekir? Eğer bir kusuru veya beğenmediğiniz bir alanı kapatmak amacıyla tercih ediyorsanız işiniz nispeten kolay, en azından koordinatlar belli. Geriye nasıl bir model seçeceğiniz kalıyor. Her etapta olduğu gibi önce mekanın stilini göz önünde bulundurmalısınız. Karar vereceğiniz modeli sadece dizaynını beğendiniz diye almayın. Kabaralı, deri kaplı klasik bir paravan country bir yatak odasına nasıl yakışmazsa, hazeranlı, mobilyanın rengiyle uyumlu bir model ise o kadar enfes olacaktır.

Yatak odası demişken çok önceleri odalarda şimdiki gibi özel banyolar, giyinme alanları bulunmadığından üst değişim perdeleyecek bir unsur yaratma amacıyla kullanılmıştır. Estetik yanı ağır basmaya başlayınca da yatak odalarından yavaş yavaş salona, banyoya, koridora hatta bahçelere geçiş yapmıştır.

Çok düz ve uzun bir duvarın önünde hareketlendirme amaçlı kullanılacaksa duvara paralel yerleştirmelerde mutlaka yanına önüne yardımcı aksesuar ve mobilyalar gelmeli ki duvarın büyüklüğünde amaçsız bir duruş sergilemesin. Böylelikle yaptığınız kombin bir tarzı yansıtır. Yerleşimi paralel değil de çapraz yaparsanız yanına fazladan aksesuarla istemeyebilir çünkü bir boyut kazanmış olacaktır.

Bu aksesuarı gizleme, paravanı sergileme gibi amaçlar haricinde separatör olarak da kullanabilirsiniz. Opak veya geçirgen fark etmemekle birlikte doğru ürünü seçerseniz alanları ayırmada şık bir tercih yapmış olursunuz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar