TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

22.05.2018

DEKORASYONDA PİRİNÇ ETKİSİ

Bakırın çinkoyla alaşımından doğan pirinç M.Ö. 1000 yılları civarında bulundu. Kızıl renkteki bakırın çinkoyla altın renkli bir sarıya dönüşmesi, altın kadar değerli bir madeni her yerde kullanmaya imkân olamayacağı için, lüksü ve ışıltıyı daha çok yerde yaşatmaya yardımcı oldu, böylece pirinç bilhassa evlerin içinde kendine çok geniş bir yer buldu ve Romalılar pirinci İmparatorluğun en yaygın ve sık kullandığı malzeme olarak hayatlarına aldılar ve binlerce yıldır pirinç, bakıra nazaran daha pahalı, ama daha güzel ve dayanıklı olduğu için kullanmayı çok sevdiğimiz bir unsur oldu.

Som Interior | Yuvarlak Orta Sehpa https://www.cosalindo.com/yuvarlak-orta-sehpa 

Shine & Fly | Lisa Yan Sehpa https://www.cosalindo.com/llsa-yan-sehpa 

Canto 21| Maze Ayna https://www.cosalindo.com/maze-ayna 

Pirinç objeler son yıllarda yeniden şahlandı, ancak içinde bulunduğumuz 2017-2018 dönemi, tüm dünyada tam anlamıyla ‘dekorasyonda pirinç çağı’ olarak yaşanıyor. Kullanımda ahşabın yerine geçebilen güçteki bu alaşım, birçok mobilyada ana madde olarak kullanılıyor; pirinç büfeler, pirinç sehpalar, pirinç yemek masaları ve sandalyeler bunlara örnek. Öte yandan pirinç avize ve lambaderler pirincin şekil verilmesi kolay ve dayanıklı özelliği sayesinde muhteşem biçimler alarak karşımıza çıkıyor.

Öney | Pirinç Çubuklu Oval Sarkıt https://www.cosalindo.com/pirinc-cubuklu-oval-sarkit 

Melih Kohen Interior | Zen Yan Sehpa https://www.cosalindo.com/zen-yan-sehpa 

Miiist Milano | Meister Beyaz Masa https://www.cosalindo.com/meister-beyaz-masa 

Duvar kaplaması olarak da iç mimaride rastlanmaya başlanan pirinç uygulamalarına bir de ‘pirinç damarlar’ eklendi. Mermer ya da ahşap zemin üzerinden çoğunlukla geometrik şekiller oluşturan kalın çizgi levhalar geçirilerek elde edilen bu görüntü hem çağdaş hem de çok etkileyici bir görüntü oluşturuyor, özellikle lüks restoranlarda, büyük şirketlerin binalarında ya da otellerde kullanılabilecek bu uygulama, pirinç detaylı ahşap mobilyalarla, pirinç aksesuarlarla ve pirinçten heykel objelerle desteklendiğinde antik Roma’nın zarif ve ihtişamlı dokusuna kavuşmak mümkün olacaktır.

Da Paola Interiors | Urchin Pirinç Duvar Aksesuarı https://www.cosalindo.com/urchin-pirinc-duvar-aksesuari 

Canto 21 | Piedo Pirinç Heykel https://www.cosalindo.com/piedo-pirinc-heykel 

Son yıllara damga vuran bir diğer trend de pembe ve tropik banyolardı. Pembe mermer, pembeli duvar kağıtları, pembe karolar ve pembe mozaiklerle örülü bu banyolardaki en dikkat çekici unsur pirinç kullanımıydı. Ahşapla olduğu kadar pastel renklerle de uyumlu bu malzeme, pembe banyolarda duvara monte dolap, musluk, duş ahizesi gibi metal olması gereken eşyaların malzemesi olarak öne çıktı ve göz alıcı rengi ve parlaklığıyla banyolara ışıltı kattı. Aynı şey tropik desenlerin bol bulunduğu veya modern klasik planlanmış banyolarda da geçerliydi ve bu sayede çok etkileyici bir hava elde edildi.

Elbette mutfak da bu malzemenin kullanımı için çok ama çok uygun bir alan. Pirinç mutfak aletleri ve aksesuarları da kattığı sıcaklık ve sağlamlıkla yemek yapmayı, sofralar kurmayı sevenler için müthiş çekiciliğe sahip. Pirinç sarkıtlar, etrafı pirinç kaplama ada tezgah, pirinç raflar ve pirinç mutfak malzemeleri şıklığı ve ışıltıyı seven bir ev sahibesi veya sahibini mutluluktan uçurabilir.

Bakır İstanbul | Musketeers Pirinç Tepsi Midi https://www.cosalindo.com/musketeers-pirinc-tepsi-midi 

Parlaq Interiors | Trio 3'lü Kozalak Dekorlu Çerezlik https://www.cosalindo.com/trio-3-lu-kozalak-dekorlu-cerezlik 

Özlem Tuna | Gold 2'li Tabak Seti https://www.cosalindo.com/gold-2li-tabak-seti

Özlem Tuna | Mozaik Göz Dudak Sarı 2'li Türk Kahvesi Seti https://www.cosalindo.com/mozaik-goz-dudak-sari-2li-turk-kahvesi-seti 

Pirinç dekorasyon objeleri ise hemen her stilde kendine uygun yer bulabilecek özel parçalardır. Minik heykeller modern klasik bir evde, pirinç abajurlar ve duvar süsleri art deco’da, pirinç şamdanlar İngiliz country stili dekore edilmiş bir evin masasında yer bulabilir. Ayrıca eklektik mekanlarda görkemli pirinç bir avize, endüstriyel tasarlanan bir odada bir lambader ortama ince bir zevk katabilir.

Phare Studio | Floor Tube İkili Lambader https://www.cosalindo.com/floor-tube-ikili-lambader

Parlaq Interiors | Flute Pirinç Silindirli Avize https://www.cosalindo.com/flute-pirinc-silindirli-sarkit

Losh Design | Wings Beyaz Masa Lambası https://www.cosalindo.com/wings-beyaz-masa-lambasi

Studio Fav | Cherie Çiçeklik https://www.cosalindo.com/cherie-ciceklik

Ufak objelerden sanat eserlerine, kaplamalardan musluklara, aydınlatmalardan mutfak eşyalarına ve salon mobilyalarına dek sınırsız kullanım alanı sunan pirinç, yeni çağıyla rengi kadar parlak bir dönemde. Kaçırmamak ve bu çeşitlilikten aradığımıza kavuşmak için tam zamanı.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar