TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

13.11.2018

DEKORASYONDA TOPRAK TONLARINI KULLANMA REHBERİ

Toprak tonları nelerdir? Toprak tonlarında oturma odaları, yatak odaları ya da banyolar tasarlayabilir miyiz? Toprak tonları dekorasyonda nasıl kullanılır? Toprak tonları ile uyumlu renkler hangileridir, toprak tonları nasıl kombinlenir? Toprak tonları mobilyalar bulabilir miyim? Toprak tonları ile aklınıza gelen ve gelebilecek tüm soruları tek yazıda cevaplamaya çalıştık. Sonbahar dekorasyonu için yenilenirken toprak tonlarına göz kırpmaya ne dersiniz? 

Her nerede kullanırsak kullanalım toprak tonları ruhumuza huzur ve dinginlik veriyor. Bunun nedeni ise 6 milyon yıllık insanlık tarihinde gizli… Doğanın içinden geldik; toprakla birlikte medeniyetimizi de şekillendirdik. Biz farkında olmasak da mutluluğu, huzuru doğada; toprakta ve bitkilerde bulmamızın sebebi bu. Bilinçaltımızın yakından tanıdığı, dost bildiği tonlar, toprak tonları…

MB Design | Ataşehir V Evi 

Bugün kent yaşamında, doğanın kendisinden de renklerinden de uzağız. Tabiatın dinlendirici havasını yeşil bitkilerle, doğal dokular ve renklerle yaşam alanlarımıza taşımaya çalışıyoruz. Bunun en iyi yolu ise dekorasyonda toprak tonları renkler kullanmak. Yer aldığı alanlara dinginliğin yanı sıra ciddi ve asil bir hava da katan toprak tonları, minimal stilin popülerleşmesiyle birlikte oldukça revaçta. Toprak tonları ev dekorasyonu yaparken bu renkleri yaşam alanlarına uygulamak ilk bakışta çok kolay gözükse de planlanan etkiyi yaratmanın birtakım püf noktaları var.

Kılavuzumuz Doğa

Escape From Sofa |  ET Etiler Ev Projesi

Madem ilhamımızı doğadan alıyoruz elbette gerekli bilgiyi de ilk elden yani doğadan alacağız. Ham toprak, yanık toprak, haki, kestane, koyu mercan, çikolata, buğday, bronz, bej, bakır, barut; doğada binbir çeşit toprak tonu var. Peki toprak tonları ile uyumlu renkler neler? Yaprakta yeşille birlikte sarı, kırmızı, kiremit rengini ve hatta turuncuyu görüyoruz; yeşil ve yeşilin tonları ise doğanın ayrılmaz bir parçası. O halde bu renkleri toprak tonlarıyla bir arada rahatlıkla kullanabiliriz. Ana ögelerde olmasa bile aksesuarlarda ve aydınlatma elemanlarında sarı, kırmızı, turuncu gibi sıcak renklere yer vererek etkileyici bir tarz yaratabiliriz.

Dengeyi Bulun  

Pebbledesign | Şekeroğlu Evi / Dokuz Palmiye Sitesi

Nötr olduğu için hemen her renkle uyum içinde olan toprak rengi ve tonlarını duvarlardan mobilyalara aksesuarlardan halıya her noktada kullanabilirsiniz. Ahşap ve ahşabın tonları farklı alanlarda toprak tonlarına yer verebilmenizi kolaylaştıracak. Doğanın güven ve huzur veren renklerini bir arada kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey dengeyi kurabilmek; koyu rengi, açık bir tonla dengeleyebilmek. Kahverengiyi beyaz, bej veya yavruağzıyla kombinleyerek toprak tonlarının dingin havasına ferahlık ve canlılık katabilirsiniz. Vurucu bir etki yaratmak, mekanda bir odak noktası oluşturmak istiyorsanız fıstık veya zeytin yeşili bir mobilya veya aksesuarla bunu rahatlıkla başarabilirsiniz. Çerçeve, aydınlatma ve aksesuarlarda toprak tonlarına çok yakışan ve yer aldığı mekana şıklık kazandıran altın sarısına yer verin. Hardal sarısı ve kırmızı da bu tonlarla görkemli bir uyum sağlıyor.

Design House TP | GE Etiler Çatı Katı Projesi 

Enerjiyi Koruyun

Pekmez + Boz | TG Levent Oturma Odası

Toprak tonlarıyla dekore ettiğiniz bir mekanda sizi bekleyen en büyük risk ambiyansın boğucu ve sıkıcı olması. Bunu aşmanın yolu ise canlı renkler kullanmaktan ve enerjiyi bu şekilde korumaktan geçiyor. Parlak mavi, turkuaz, turuncu gibi dikkat çekici renklerle enerjiyi mekana yayabilirsiniz. Bu tonları kullanırken aralarda gri, bej, beyaz gibi geçişi sağlayacak renklere de yer verin. Böylece görüntüde göz yormayan, toprak gibi yumuşak bir bütünlük yaratmış olacaksınız. Mavi ve turkuaz özellikle siyaha kaçan koyu kahverengi tonlarla çok yakışıyor. Bu renklere duvar ve zemin gibi geniş yüzeylerde değil de detaylarda yer verirseniz göz yoran etkisinden de sıyrılabilirsiniz.

Hande Köksal Mekan Tasarım | Hairedin Yalıkavak Evi 

Modunuzu Dinleyin

Laxmi Interiors | Narlıdere Sahilevleri Ev Projesi 

Toprak renklerini ve doğal tonları seviyoruz. Ancak bu tonları kullanarak minimal, etnik, eklektik, modern, romantik; kısacası pek çok stile imza atabilirsiniz. Bu nedenle toprak tonlarıyla birlikte kullanacağınız renkleri seçmeden önce nasıl bir mekanda yaşamak istediğinize karar verin. Minimal diyorsanız canlı, neon renklerden olabildiğince kaçınarak griye yer açmanız; romantik bir hava içinse pudra gibi pastel tonlara yer vermeniz gerekiyor. Modern ve eğlenceli bir hava içinse fuşya birebir.

Dokulara Odaklanın

Design House TP | GE Etiler Ev Projesi

Ev dekorasyonunda toprak tonlar kullanırken sadece renklere ve parçalara değil, dokulara da odaklanın. Metal, ahşap, doğal taşlar, deri ve keten gibi doğal kaplama malzemeleri toprak tonlarını kullanırken farklı kombinasyonlar yapabilmenizi sağlayacak. Bu şekilde doğramalarda, zeminde, duvarda ve mobilyalarda toprak renklerini kullanabilir; farklı dokular sayesinde farklı tonları bir araya getirerek sıkıcı olmaktan uzak, monokrom bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Özellikle metal aydınlatma ve aksesuarlar bulunduğu alana ışıltılı ve şık bir görünüm katacak. Dekorasyonda kullandığınız tabak, tepsi, mumluk, fener vb. aksesuarları turkuaz, yeşil ve mercan renginde seçerek de farklılık yaratabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar