TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

31.10.2017

DEKORASYONDA TREND: DÖVME AKSESUARLAR

Doğu kültüründe pek çok el sanatı henüz dünyada hak ettiği ilgiyi görebilmiş değil. Modern tasarımlara eşlik edebilecek, dekorasyonda fark yaratabilecek pek çok trendi içinde saklayan Doğu kültüründen gelen bakır, gümüş gibi malzemelerin dövülmesiyle oluşan ve üzerinde dövme etkisinin görülebildiği dekoratif ürünler de şimdilerde trend. 

Parlaq Interiors Olivo Tekli Bakır Kaplama Çerezlik https://www.cosalindo.com/olivo-tekli-bakir-kaplama-cerezlik

Dövme ürünler sadece global tarzda döşenmiş ya da bohem evlerde değil her tarza uyum sağlayabilecek özellikte. Seçtiğiniz malzemeye ve ürüne bağlı olarak dövme aksesuarları pek çok farklı ev stilinde tercih edebilirsiniz. Dövme işçiliğine modern ya da çağdaş evlerde, country evlerde, bohem evlerde, geleneksel evlerde de rastlayabilirsiniz. 

Parlaq Interiors Sunu Eskitme Kaplama Dövme Tepsi https://www.cosalindo.com/sunu-eskitme-kaplama-dovme-tepsi

Bakır, dövme tekniğinin en yaygın olarak kullanıldığı malzemedir. Geçmişi çok eskilere uzanan bakırcılık sanatında dövme tekniği kullanılarak kazan, tepsi, tabak, ibrik, güğüm, cezve, kova ya da takı yapılabilmektedir. Günümüzde bakır ev eşyaları tekrar trend olurken geçmişte kullanılan ancak günümüzde işlevini kaybetmiş eşyalar da dekoratif obje olarak hayatımıza tekrar girmeye başladı. 

Bakır İstanbul Musketeers Bakır Martini Kadehi https://www.cosalindo.com/musketeers-bakir-martini-kadehi

Minimal işçiliği, ilgi çeken görünümüyle dövme tekniği kullanılarak yapılmış ürünler sofralarda da kendine yer bulabilir. Hem hazırlama aşamasında hem de sunum aşamasında karşımıza çıkabilecek dövme ürünler geçmişten günümüze taşınmayı başarmıştır. 

Parlaq Interiors Bowl Krom Aplik https://www.cosalindo.com/bowl-krom-aplik

Dövme takılar, dövme kemerler günlük yaşamda şıklığı destekleyici aksesuarlar olarak eskiden beri kullanılmaktadır. Yeni formlar, yeni tasarımlarla günümüzde de tekrar hak ettiği ilgiyi görmeye başladı. 

Parlaq Interiors Luna Büyük Pirinç Duvar Dekoru https://www.cosalindo.com/luna-buyuk-pirinc-duvar-dekoru

Dövme tekniği ev dekorasyonunda ise duvar aksesuarları, vazolar, abajurlar gibi küçük parçalarda kullanılabileceği gibi orta sehpa, tabure gibi büyük parçalarda da kendine yer bulabilir. Dövme tekniğini detaylarda da tercih edebilirsiniz. Kapı kolları, çekmece tutacakları, kapı isim etiketleri gibi detaylarda da dövme tekniğinin kullanıldığı malzemeleri kullanabilirsiniz. 

Parlaq Interiors Trio 3'lü Bakır Çerezlik https://www.cosalindo.com/trio-3-lu-bakir-cerezlik

Alışkın olmadığımız yeni kullanım alanlarına da göz atmakta fayda var. Örneğin, dövme bakır ile yapılmış bir lavabo pek çok kişinin hoşuna gidecek bir hoşluk oluşturacaktır. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar