TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

15.11.2017

DEKORASYONUN EĞLENCELİ NOKTASI: ŞEFFAF SANDALYELER

Bazı tasarımcılar ve eserlerinden öyle güçlü bağlar doğar ki artık o tasarım sanatçıya ait olmaktan çok tüm dünyaya mal olmuş bir buluş niteliğindedir. İşte buna en güncel örneklerden biri de şeffaf sandalyelerdir. Yıllar önce dünyaca ünlü tasarımcı Philippe Starck Kartell’in yalın çizgideki stiline uygun bir sandalye tasarlarken işin bu boyuta geleceğini tahmin etmiş miydi bilemeyiz ama üzerinden bu kadar zaman geçip hâlâ bu kadar güncel kalabildiğine göre gerçek bir başarıdan ve trendden söz edebiliriz. 

Özellikle yola çıkışımız bu tasarım olsa da akabinde hemen tüm üreticiler bu şeffaf pleksiglass birlikteliğini farklı modellere uyguladılar. Esasen çok da isabetli oldu. Plastik diyerek burun kıvırdığımız ürünün nasıl estetik olabildiğini ve ne çok stille bir araya gelebildiğini bize göstermiş oldu. 

Salon, mutfak, çalışma odası, çocuk odası pek de fark etmiyor. Saydam oluşu şekli şemali bir yana bırakıyor ve çoğu stille kolayca uyum yakalıyor. O kadar ki, ister minimalist bir salonda yemek odasında kullanın isterseniz üzerine sevimli yastıklar atın. 

En sempatik seçeneklerden biri de salıncaklara uygulanması. Örneğin, iç mekan salıncaklarına yer verilen mekanlarda kısıtlı alanda yer işgal edebilecek böyle bir parça saydamlığı ile hayat kurtarıyor ve mekanı boğmaktan kurtarıyor.  

Pleksiglass malzemeyi belki de en bağdaştıramayacağımız organizasyonlardan biri de düğün ve benzeri kutlamalardır ancak bir araya geldiği modellerle öyle şık bir uyum yakalıyor ki,  “Zaten başka bir seçim bu kadar yakışmazdı.” dedirtiyor insana.

36.// Londra Ev Projesi https://www.cosalindo.com/londra-ev

Four & More Seba Flora Çatı Dubleksi Projesi https://www.cosalindo.com/seba-flora-cati-dubleksi

Narlıdere Sahilevleri Ev Projesi https://www.cosalindo.com/narlidere-sahilevleri-ev-projesi

Parlaq Interiors Ulus Y Evi https://www.cosalindo.com/ulus-y-evi

Sandalye bir yana berjer ve koltuk formunda üretilmiş olanları da mevcut. 

Malzemesi ve verilen formuyla bir araya geldiğinde aslında uzay çağına gönderme yapan bu sandalyeler sizi yanıltmasın. Hem her tarz ile kolayca bir araya geliyor hem de son derece pratik ve kullanışlı. Dolayısıyla iç mekan veya dış mekan ayırt etmeksizin hayatınızda yer açabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar