TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

20.06.2019

DEKORASYONUN YENİ KAHRAMANLARI: SEPETLER VE TEPSİLER

Evet, onlar trend ama hiçbir zaman evimizden eksik etmedik de bir yandan. Sepet ve tepsi alışverişinin ne kadar zor olduğunu düşünüp bugün sepet ve tepsilerden bahsedelim diye düşündüm. Malzemeleri, tarzları seçimimizi etkilemeli mi, boş mu koymalıyız nasıl dekore etmeliyiz, sepet dekorasyonu olur mu, tepsi dekorasyonu nasıl yapılır gibi sorulara biraz dağınık da olsa cevap vermeye çalışacağız. 

sepet tepsi

Sepetlerle başlayalım mı, ne dersiniz? Hiçbir zaman pembe-beyaz eşyaları olan bir odam olmadı. Çocukluğumdan bu yana, yaşanmışlığı olan, aileden kalma eşyaları tercih ediyorum, dolayısıyla bunların çoğu da ahşap oluyor. 13 yaşımdayken, evin diğer köşelerin gizli saklı mobilya ve aksesuar alıp kendi odamı dekore ettiğimi hatırlıyorum. Zaman içinde o görünüme modern detaylar eklendi, boho hatıralar yerleşti ve sonunda eklektik bir tarzım oldu. Yeni evime yerleşirken ailemin evinden mobilya getirmediğim için stilim üzerinde biraz düşündüm ve bohem detayları olan retro bir ev istediğime karar verdim. Bohem detaylar kendimi iyi hissediyor evle olan bağımı kuvvetlendiriyor. Retro stil ise çocukluğuma götürüyor ve hiç büyümemişim gibi hissediyorum sanırım. Sepetler ve tepsiler hem bohem detay olarak hem de retro stile katkı sağlamak için evimde kendilerine yer buldular, hatta sık sık dekhttps://www.cosalindo.com/dekoratif-sepet-tepsiorasyonlarını değiştirerek evimin tazelenmesini sağlıyorum. 

hasır sepet

Stilini Belirle: Bohemler Geri Dönüyor!

Sepet denildiğinde hemen aklımıza rattan ya da hasır bir sepet geliyor olabilir ancak sepetler pek çok farklı malzeme kullanılarak üretilebiliyor. Dekoratif sepet modelleri; metal, ferforje, rattan, bambu gibi farklı malzemeler kullanılarak tasarlanabilir.

banyo sepeti

Rattan sepetler hem bahçede hem evde rahatlıkla kullanılabilen modellerdir. Genç odalarında, yatak odalarında, mutfakta, antrede de kullanabileceğiniz rattan sepet modelleri ile evinize doğal bir hava katabilirsiniz. 

Ferforje sepetler, metal sepetler olarak da geçebilir. Ev dekorasyonuna romantik bir hava katacak ferforje sepet modelleri vintage dekorasyon stilini benimsemiş evlerinize çok yakışacak. Endüstriyel bir stil benimseyenleri memnun edecek sepet modelleri var. 

çiçek sepeti

Son yılların en çok beğenilen sepet modelleri ise bambu sepetler. Siz de evinizde bambu sepetlerden birini tercih ederek evinize doğal bir görünüm kazandırabilirsiniz. El yapımı sepet modelleri, ev dekorasyonunda da şık ve zarif bir görünüme etki edebilir.

dekoratif sepet

Çamaşır sepetleri, evlerde artık dekoratif sepetlerle aynı malzemelerden üretiliyor ve banyo dekorasyonunda görev üstleniyor. Hasır çamaşır sepetleri, doğal bir dekorasyon tercih edenlerin tamamlayıcı parçası oluyor.

hasır kutu

Yuvarlak, kare, dikdörtgen gibi farklı modellerde renkli ya da doğal sepetlere denk gelmeniz mümkün. Ayrıca kapaklı, kapaksız modelleri de bulunmaktadır.

 İpucu: Ham halini beğendiğiniz bir sepeti, ev dekorasyon stilinize uygun şekilde dekore edebilir, sepetinizi süslemeyi tercih edebilirsiniz. Süslü sepetler ev dekorasyonunuza eğlence katacaktır.

İpucu: Sepetlerinizin içine çiçekler de yerleştirebilirsiniz. Böylece sepetleriniz vazo işlevi de kazanacaktır.

hasır tepsi

Tepsiler; jardinyerler gibi gösterişli görünebileceği gibi, modern ve minimal modelleri ile de dikkat çeker. Ahşap, metal, ferforje, pirinç, bakır gibi malzemeler kullanılarak tasarlanan tepsiler, evin birçok alanında kullanılabilir. Oturma odalarında, kitaplıklarda, orta sehpalarda, komodinde, yatağın ya da bankın üzerinde, banyoda, mutfakta stilinize uygun bir tepsi kullanabilirsiniz. Tepsi dekorasyonu için ise tepsinin bulunduğu alana göre düzenlemeler yapmak mümkün. Tepsinizde canlı bir küçük çiçek, sukulent bulundurabilir, mevsime göre bir mum, ağaç dalı, kozalak gibi detaylar ekleyebilirsiniz. 

Dekoratif tepsi

Banyo tepsileri son yılların favorilerinden. Banyo tepsisine ne koyulur sorusunun cevabı, havlular ve güzel kokulu sabunlar olabilir. Organik sabunlar ve dokuma havlular banyo tepsisine yakışacaktır. Pamuk kavanozu ya da pamuklu çubuk kavanozu da bu tepsilerde yer alabilir. Hareket katması için banyo tepsilerinize bir sukulent ekleyebilirsiniz. 

gold tepsi

Cosalindo.com’da bulacağınız sepet ve tepsi modelleri ile ev dekorasyonunuza farklılık katabilir, ev dekorasyon stilinizi detaylandırıp ev dekorasyonunuzda bütünlük sağlayabilirsiniz.

Cosalindo'dan sizin için seçtiğim sepet ve tepsi modellerini hemen aşağıda bulabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar