TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

24.09.2019

DOĞRU APLİK NASIL SEÇİLİR?

Geçtiğimiz günlerde aplik seçimi ile ilgili aldığımız bir sorudan yola çıkarak aplik dosyasını açıyoruz. Aplik nedir, nerede kullanılır, nasıl seçilir, nasıl kullanılır... Apliklerle ilgili tüm sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Ev dekorasyonunuzda henüz aplik kullanmıyorsanız, yaşam alanlarınız için doğru aplik modelini yazımızdan sonra kolayca belirleyebilirsiniz.

Aplik nedir? Aplik, dilimize Fransızcadan geçmiş olup duvar lambası anlamına gelmektedir. Hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda tercih edilebilen aplik modelleri ile aydınlatma seçeneklerinizi zenginleştirebilir, daha aydınlık ve kullanışlı mekanlar tasarlayabilirsiniz. 

Aplik nerede kullanılır? Aplikler iç mekanlarda da dış mekanlarda da tercih edilebilir ancak elbette iç mekân aplik modelleri ile dış mekân aplik modelleri farklılık gösterecektir. Seçiminizi kullanacağınız yeri göz önünde bulundurarak yapmanız doğru olacaktır. 

Aplikler, iç mekanlarda oturma odalarında, çalışma odalarında, koridorlarda, merdivenlerde, banyolarda, yatak odalarında, yemek odalarında, antrelerde kullanılabileceği gibi kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak mutfaklarda da tercih edilebilir.

Dış mekan aplik kullanım seçenekleri ise; giriş, garaj kapısı, havuz başı, teras, veranda gibi alanlarda dış mekan aplik modellerinden yararlanılabilir. Dış mekan için ferforje gibi daha dayanıklı malzemeler kullanılması daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım imkanı sunacaktır.

Apliğe ne zaman ihtiyaç duyarız? Tepeden doğrudan aydınlatmaların yeterli olmadığı durumlarda, loş ışık tercih etmek istediğinizde, dekoratif amaçlı olarak, vurgulayıcı olarak ya da gece lambası olarak apliklerden yararlanabilirsiniz.

Açıkçası, çok katlı evlerde merdivenlerin bağlı olduğu duvarlarda hem kullanım hem de görsel amaçlı aplik aradığımı söyleyebilirim. Aynı zamanda, banyoda da aynanın iki yanına konumlandırılmış aplikler hem kullanışlı hem de dekoratif olarak anlamlı parçalardır. Yine yatak odalarında da eğer abajur ya da sarkıt tercih etmiyorsanız aplikler en doğru seçim olacaktır.

Bunun dışında, evin sık uğranılan ancak çok uzun zaman geçirilmeyen koridor ve antre gibi alanlarında da aplik doğru bir aydınlatma seçimi olabilir.

Birçok ebeveyn odanın geri kalanına dolaylı aydınlatma sağlamasından dolayı bebek odasında da apliklerden faydalanmaktadır.

Retro, rustik, lüks ya da modern dilediğiniz stilde bir aplik modeli bulmanız mümkün. Aplikler tek olarak da kullanılır mı diye soruyor olabilirsiniz. Elbette; genelde çift kullanımına alışkın olsak da, dekorasyonunuzun ihtiyaçlarına uygun şekilde tek olarak da aplik kullanabilirsiniz. Dilerseniz, özel bir aydınlatma çözümüyle ikiden de fazla aplik kullanarak duvarlarınızdaki ışığı tasarlayabilirsiniz. Yine de özel bir bölgeyi içine alacak şekilde konumlandırılan iki aplikle, aplik kullanımının asıl amacına daha uygun bir seçim yapacağınızı unutmayın. 

Tablo ya da kitaplık gibi vurgulanmasını istediğiniz parçaların yanlarına ya da hemen üzerine de aplik yerleştirebilirsiniz. Ancak seçeceğiniz apliklerin kullanımınıza uygun olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Dilerseniz lineer LED aplik modelleri tercih ederek kitaplık ya da tablo gibi özel alanlarınızı aydınlatabilirsiniz.

Aplik tasarım ve kullanımıyla bizi eski çağlara götürüyor. Gaz yağı ya da mum kullanıldığı dönemlerde şamdanlar, gaz lambaları duvarlarda aydınlatma koymak için özel olarak yapılmış çıkıntılara yerleştirilirdi. Aplikler, tasarımında ve teknolojisinde gelişimlere uğrayarak o günlerden bugünlere gelmeyi başardı.

Aplikler, noktasal aydınlatma sağlarlar. Işığın belli bir noktadan dağılmasını sağlar, böylece bulunduğu alanı aydınlatırken belli bir mesafeye kadar da dolaylı aydınlatma sağlar.

Aplik modelleri hem büyük hem de küçük alanlar için oldukça işlevseldir. Mekânın dekorasyonuna vurgu sağlayan, mekâna daha çok aydınlık ve ışık taşıyan aplikler, dekoratif olarak da yaşam alanlarının stilini tamamlayıcı özelliğiyle çok tercih edilen aydınlatma parçaları arasındadır.

Aplikleri genel kullanımına dikkat ederek konumlamak isterseniz, duvarınızın yüksekliğini ölçün ve apliklerinizi duvarınızın ¾’üne yerleştirin. İki aplik kullanıyorsanız mutlaka uygun araçlar yardımıyla iki apliğin konumunun eşit olduğundan emin olun.

Aşağı doğru bakan aplikler mi yoksa yukarıya doğru bakan aplikler mi? Bu seçimi yine aplik kullanım amacınıza uygun yapmanızda fayda var. Antrede, koridorda kullandığınız apliklerin yukarıya, daha çok kullanım odaklı olarak tercih ettiğiniz yatak odasındaki aplikleriniz aşağıya dönük olabilir.

Genelde sarı ışık tercih edilse de banyoda kullanacağınız apliklerde beyaz ışık kullanmanızda fayda olacaktır. 

Cosalindo’dan sizin için seçtiğimiz aplik modellerini hemen aşağıda bulabilirsiniz, daha çok aplik modeli için >> https://www.cosalindo.com/aplikler

Mimarlar ve iç mimarlar tarafından tamamlanan projelerde apliklerin konumunu incelemek, dekorasyondaki bütünlüğünü keşfetmek için Projeler sayfasına göz atabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar