TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

11.07.2018

DÜĞÜN SEZONUNA ÖZEL: AŞK VE MUTLULUK ODAKLI DEKORASYON ÖNERİLERİ

Evlilik hazırlıkları, nişan, düğün derken giderleri arttıkça artan çiftlerin dekorasyonda akılcı davranması şart. Farklı dünyalardan gelmiş iki farklı insanın yaşayacakları alanı dekore ederken yüzde yüz uyuşması zor ancak imkansız değil. Yeni evlenecek çiftlerin evlerini dekore ederken karşılaştıkları iki büyük sorun var; stil farklılığı ve bütçe darlığı. Bu iki başat sorunun çözümü orta yolu bulmaya çalışmaktan ve “kendin yap” projelerinden geçiyor. Çift, dekorasyonu beraber yapmıyor, bu süreci eşlerden biri üstleniyorsa sonucun iki tarafı da tatmin etmeme olasılığı oldukça yüksek.

Yeni ev dizecek çiftlerin dekorasyon sürecinde akılcı davranması ve uygun fiyata uzun ömürlü, sağlam parçalar bulması hatta zaman zaman “kendin yap” projeleriyle yaratıcılığını konuşturması gerekiyor. Mobilya satın almadan önce ise internet araştırması yapıp fiyatları karşılaştırmak ve yorumları okumak doğru sonuçlara ulaşmayı kolaylaştırıyor. Mağazada görülen bir ürünün aynısı internetten çok daha uygun fiyatlara alınabiliyor.

BOU Interior & Architecture | PY Etiler Evi https://www.cosalindo.com/py-etiler-evi

Hamm | Tombul Masif Meşe Ayaklı 3'lü Kanepe https://www.cosalindo.com/tombul-masif-mese-ayakli-3-lu-kanepe

Birlikte Yaratmanın Keyfi

Monlab Design | Çiftehavuzlar Ev https://www.cosalindo.com/ciftehavuzlar-ev

Bütçeyi rahatlatacak ancak yaşam alanını hareketlendirecek “kendin yap” projelerinden en kolayı ve en romantiği, çiftin geçmişini yansıtan dekoratif bir duvar olabilir. Çiftler bu anı duvarını balayında veya ilişkilerinin ilk aylarından bugüne dek çektirdikleri fotoğraflarla donatabilirler. Özellikle polaroid fotoğraflar LED ışıkla birlikte kullanıldığında çok şık duruyor. Bütçeye rahat bir nefes aldıracak bir diğer yöntem de ev dekorasyonunda aile yadigarı özel mobilya ve aksesuarları değerlendirmek.

Sitdown | Çok Renkli Gürgen Koltuk https://www.cosalindo.com/cok-renkli-gurgen-koltuk

Zevkler Çatışıyorsa...

Pekmez + Boz | AA Bodrum Evi https://www.cosalindo.com/aa-bodrum-evi

Bu süreçte çiftlerin karşılaştığı diğer büyük sorun, kuşkusuz tarz farklılığı. Çiftlerin dekorasyon stillerinin çatıştığı durumlarda en iyi çözüm yolu, belirli parçalar veya mimari stillere bağlı kalmak yerine orta yolu bulmak ya da odaları bölüşmek. Örneğin çiftlerden biri son derece sade olan minimal, diğeri pastel tonlar ve çiçek desenlerinin hakim olduğu country tarzdan hoşlanıyorsa iki stil bir arada kullanılabilir. Salon yeterince genişse odanın bir yanı daha sadeyken diğer yanı gösterişli ve sıcak mobilyalarla donatılabilir. Çift, eklektik yani birden fazla stilin harmanlandığı yaşam alanlarından hoşlanmıyorsa odaları bölüşebilir. Örneğin salon daha sade, yatak odası daha gösterişli bir dekorasyona sahip olabilir.

Gandecor | Çam Yuvarlak Eskitme Ayna https://www.cosalindo.com/cam-yuvarlak-eskitme-ayna

Duvarda kullanılacak renkler konusunda kararsızlık yaşanıyorsa artık hemen her boyacıda bulunan renk şelaleleri oldukça iyi bir çözüm. Örneğin çiftlerden biri soğuk bir mavi, diğeri sıcak bir mor istiyorsa bu tonlardan birinin, diğerinin alt tonu olduğu orta tonlar keşfedilebilir.

60-30-10 Kuralı

mer128 | MM Arnavutköy Ev Projesi https://www.cosalindo.com/mm-arnavutkoy-ev-projesi

Mobilya ve aksesuarlara karar vermek ve ilham almak için Pinterest’in yanı sıra dekorasyon blog ve dergileri iyi birer rehber. İki tarafın da beğendiği tarzlar seçilerek dekorasyonda ortak bir dil yakalanabilir. Eğer alışveriş ve dekorasyonda iki taraf da kendi istediğinde diretiyorsa çatışmaya sebep olan her şeyi detaylarla sınırlandırmak iyi bir çözüm olabilir. Örneğin neon renkler ortak payda değilse bu tonları kırlent, masa örtüsü, tablo gibi ufak parçalarda kullanmanın ötesine geçmemek gerek. Uzmanlar neresi olursa olsun, bir yaşam alanını dekore ederken üç renk seçilmesi gerektiğini söylüyor. Bunlardan ilki mekanda yüzde 60 ağırlığa sahip olmalı. Kalan yüzde 40; yüzde 30 ve 10 olmak üzere iki detay renge ayrılıyor. Çiftler ana renkte uzlaşma sağlayıp detaylarda kendi isteklerine yönelebilirler.

Gliese Design | Terra Sarı Sandalye https://www.cosalindo.com/terra-sari-sandalye

Sıfırdan Başlamanın Avantajı

36.// | SD Suadiye Ev Projesi https://www.cosalindo.com/sd-suadiye-ev-projesi

Evlenecek çiftlerin yaşam alanlarını dekore ederken en büyük avantajı, genellikle sıfırdan başlıyor olmaları. Zira belirli bir çizgi yakalandığı takdirde göze hoş gelen bir ambiyans yaratmak, halihazırda yarım dekore edilmiş bir evi tamamlamaktan çok daha kolay. Yeni evlenecek çiftlerin alması gerekenler oldukça fazla. Bu nedenle çiftler önce evin enine boyuna ölçüsünü alarak bir plan ve liste oluşturmalı, her parçayı odaya fazla büyük ya da küçük gelmeyecek şekilde ve diğerleriyle uyumlu seçmeliler.

Kişisel Alanla Gelen Özgürlük

Yeni ev dekorasyonunda estetik kadar fonksiyonellik de önemli. Çiftlerin çoğunun daha önce birlikte yaşamadığını düşünürsek evin içinde herkesin kendine ait bir alanı olması şart. Böylece aynı evi paylaşmaya yeni başlamış iki kişi bir arada da ayrı ayrı da rahatlıkla vakit geçirebilir. Bu her iki tarafa özgürlük alanı sağlarken kendini gerçekleştirme ve geliştirme imkanı da verir. Örneğin çiftlerden biri evde çalışıyorsa ufak bir çalışma alanı oluşturmak oldukça iyi bir fikir; diğeri aşırı düzen tutkunuysa depolama alanlarını geniş tutmakta fayda var.

Geleceği Tasarlamak

Escape From Sofa | MC Evi https://www.cosalindo.com/mc-evi

Fonksiyonellik demişken yeni evlilerin mobilya satın alırken iki kişilik düşünmeleri, geleceği de hesaba katmaları gerekiyor. Sabahları işe gitmek için hazırlanırken karmaşa yaşanmaması adına banyoda çiftin eşyalarının ayrı ayrı yer aldığı özel alanlar yaratılabilir. Ayrıca yatak odası dekorasyonunda birkaç yıl içinde o odaya bir de beşik eklenebileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalı. Yatak seçerken alçak ve yere yakın modeller göze hoş gelse de bu yataklar lohusalık döneminde anneye epey rahatsızlık verdiği için tercih edilmemeli.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar