TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

09.11.2017

DUVARDAKİ GELENEK: TABAKLAR

En klasik haliyle anne veya büyükanne evinde Bavyera porselenlerinden görmemiş bir günümüz gençliği düşünemiyorum. Evin en kıdemli parçalarından biri olarak çeyize girmiş sonrasında da ya ayaklı aparatı ile salondaki büfenin demirbaşlarından olmuş ya da duvarlardan birini süslemiştir. Yıllarca gördükten sonra belki hala saklayanlar vardır ancak tabaklar uzun bir süre önce duvarlardan kalktı. Şimdilerde ise her konuda merakımızı canlı tutan nostaljik akımlar sayesinde duvara tabak asma trendi geri döndü. 

Bavyera porselenlerinin yerini çok farklı stilde tabaklar aldı. Kimisi bleu blanc (mavi beyaz) tabakları kullanarak birkaçına aynı anda yer veriyor. Kimisi çini ile klasik izler peşinde koşuyor kimisi ise gayet modern bir bakış açısıyla son yıllarda trend olan tematik baskılı tabakları tercih ediyor.

Kapka Enamalware Lacivert Emaye Supla https://www.cosalindo.com/lacivert-emaye-supla

Tabağın porselen veya seramik olması artık o kadar önemli değil. Yeter ki beğendiğiniz desen olsun, uygulayacağınız seçki ile bir ahengi olsun. 

Parlaq Interiors Luna Küçük Eskitme Duvar Dekoru https://www.cosalindo.com/luna-kucuk-eskitme-duvar-dekoru

Esasen yine son yıllarda tekrar yükselişe geçen ve en tarz sofraların baş kahramanı haline gelen emayeler bile asılıyor. Ancak emayelerin yeri genelde mutfaklar.

Genelde salonda yemek masası arkası konsol üstüne uygulanan bu dekoratif yapıda önemli olan, renk skalası. Tek renk üzerinden mi gideceksiniz, tek tema birçok renk mi uygulayacaksınız belirlemeniz gerekiyor. Çok fazla çivi kullanılması gerekeceğinden bir hataya sebebiyet vermemek adına asmaya başlamadan önce düz bir zeminde tabaklardan oluşturacağınız askılama motifini denemenizi tavsiye ederim. Sonradan belki beğenmeyeceğiniz bir desenden cayma hakkınızı elinizde tutmuş olursunuz. 

Jonathan Adler Gold Carnaby Zebra Tabak https://www.cosalindo.com/gold-carnaby-zebra-tabak

Bu uygulama restaurantlar ile tekrar canlandı desek çok da yanılmış olmayız. Dekorasyonuna esprili bir yaklaşım katmak isteyen işletmeciler duvara tabak asma yöntemini çok sevdi ve mekanlarının tarzına uygun seçkilerle duvarlarına tabakları konumlandırdılar. Böylece bu geleneksel uygulama kabuk değiştirerek tekrar evlerimize misafir oldu.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar