TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

27.08.2018

DUVARLARI DAHA RENKLİ VE YARATICI KULLANMANIN 7 YOLU

Evimizin yüzey olarak en geniş alanı duvarlar. Yıllar yılı bu alanları neredeyse yok saydık. Hep klasik yöntemlerle güzelleştirmeye çalıştık. Boyadık, kapladık; zevkimize uygun tablolar ve aksesuarlarla süsledik. Ancak zaman, hayatımızdaki her şeyi olduğu gibi yaşamımızı çepeçevre sarmalayan duvarlara bakış açımızı da değiştirdi. Artık bu alanları donatmak için daha cesur daha özgür hissediyoruz kendimizi. Yaratıcılığımızı konuşturabileceğimiz bu geniş yüzeyler karşısında eline boya kalemlerini almış çocuk misali özgür olabiliriz. Duvar dekorasyonumuzu yapıyoruz; ne ve nasıl istiyorsak öyle... Duvar dekorasyonu nasıl yapılır diye merak edenler; hadi başlayalım!

1. Unutkanlığa Birebir!

Gündelik hayatın koşturmacası içinde önemli şeyleri bile unutur hale mi geldiniz? Öyleyse bu dekorasyon önerisi tam size göre. Evinizin, çalışma odanızın veya ofisinizin bir duvarını mantar panoyla kaplayabilir; sevdiklerinizin fotoğraflarından hatırlatma kartlarına istediğiniz her şeyi bu alana iliştirebilirsiniz. Çivi çakmadan, duvarınızı delmeden, sıkıldığınız zaman üzerindeki tüm görsel ögeleri değiştirebileceğiniz özgür bir alana sahip olmak istiyorsanız mantar panolar tam sizlik.

2. Doğa Özlemi Çekenler için...

Doğayı ve yeşili seviyorsanız ama eviniz yeterince geniş değilse dikey bahçe fikriyle duvarlarınızı küçük birer ormana çevirebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler; duvardan duvara gererek üzerine saksı tutturabileceğiniz kadar kalın, çuval formunda, doğal bir kumaş veya ahşap plakalar; küçük saksılar ve çok su ve bakım istemeyen kaktüs türü bitkiler. Kumaşı veya ahşap plakaları duvarınıza çakın. Üzerine saksıları tutturun ve sonrasında içlerini dilediğiniz bitkilerle süsleyin. Hatta eğer sabah kahvaltıda kendi biberimi, domatesimi yemek istiyorum derseniz gerekli yalıtımı (nem almaması için) yaptıktan sonra duvarınızda küçük bir bostan dahi oluşturabilirsiniz.

Noce Home | Silver Yaprak Detaylı Saksı https://www.cosalindo.com/silver-yaprak-detayli-saksi

3. Halıların Muhteşem Dönüşü

Halı kullanmanın modası çoktan geçti biliyoruz ama duvarlarda kullanmak çok moda. Eğer eski kilim ve halılarınızı atmadıysanız onları duvara asarak dekorasyonunuzun özgün bir parçası haline getirebilirsiniz. Özellikle etnik desenli rengarenk halı ve kilimlerle evinize bohem bir hava katabilir; yatak odanızda, yatak başınızda kullanarak otantik bir görünüm yaratabilirsiniz. Daha cesur olanlar büyük ve ince kilimleri tavanda kullanarak Doğu'nun mistisizmini yaşam alanına taşıyabilir. Halı veya kilimin rengine ve uygulayacağınız zeminle uyum içinde olup olmadığına dikkat etmeniz, istediğiniz ambiyansı yakalayabilmeniz açısından oldukça önemli.

Loominology | Morocco Desenli Halı https://www.cosalindo.com/morocco-desenli-hali

4. Formlara Özgürlük!

Renk ve formları çerçevelerinden çıkarıp direkt olarak duvara uygulamaya ne dersiniz? Duvara tablo asmanın modası çoktan geçti. Şimdi duvarlarımızı süsleyen resimleri büyük boyutlarda duvarlarımıza uygulama zamanı. Duvar dekorasyonu fikirleri içinde en ilginç olanlarından biri, duvar resimleri. Eğer ressam bir dostunuz yoksa çıkartmalardan yararlanabilir, kendinize güveniyorsanız paletinizi sevdiğiniz renklerle doldurarak soyut ve tümüyle size ait bir çalışmaya imza atabilirsiniz. Dijital baskı ürünü 3D duvar kağıtlarıyla sevdiğiniz ressamın en beğendiğiniz eserini duvarınıza taşıyabilirsiniz. Özellikle küçük alanlara uygulayacağınız 3D manzara resimleri, yarattığı muhteşem etkiyle görenlerin içinde kaybolacağı duvarlara sahip olmanızı sağlayacak.

5. Biraz Daha Işık

MB Design | Casaba Sitesi T Evi https://www.cosalindo.com/casaba-sitesi-t-evi

Neon ışıklarla aydınlatılmış, pub havasına sahip loş ortamları seviyorsanız hayatınıza renk katmak için ne bekliyorsunuz! Sevdiğiniz bir sözü veya figürü neon ışıklarla evinize taşıyabilir, böylelikle retro bir ambiyans oluşturabilirsiniz. Mottonuzu büyük harflerle yansıttığınız bir duvar hem size kendinizi iyi hissettirecek hem de eve gelen misafirlerinize kişiliğinizle ilgili ipuçları vermenizi sağlayacak.

6. Duvarlarda Akdeniz Esintisi

Hasır sepetler, seramik tabaklar, kasnakta kanaviçeler, hasır şapkalar... İster yalnızca birini kullanarak isterseniz her birinden seçeceğiniz uygun parçayla dekorasyonunuzu tamamlayan bir kolaj yapabilirsiniz. Mavi çini tabaklar, hasır şapkalar ve kanaviçeler yaşam alanınıza Akdeniz esintisini taşıyacak. Şapkaları duvarda kullanmak, yerden kazanmak açısından da oldukça iyi bir fikir. Günlük hayatta kullanmadığınız o işlemeli tabaklar ise emin olun duvarda, dolapta durduğundan çok daha görkemli duracak.

7. Anılar Geçidi

Pebble Design | Şekeroğlu Evi https://www.cosalindo.com/sekeroglu-evi-dokuz-palmiye-sitesi

En özel yaşam alanımıza yani evimize karakterimizi olabildiğince yansıtmak, böylece kişiliğimizi ortaya koymak isteriz. Dekorasyonda hatırası olan objelere yer verir, habitatımızı bu şekilde bize özel hale getirmeye çalışırız. İşte dünden bugüne, bizim çektiğimiz ya da içinde yer aldığımız fotoğraflarla bezeli bir duvar tam da bu etkiyi yaratacak. Anılarına önem veren, sevdiklerini her daim yanı başında görmek isteyenler en sevdiği kareleri büyüklü küçüklü çerçeveletip duvarını hatıralar geçidine çevirebilir. Bu uygulamayı yaparken estetik ve simetrik bir kolaj yapmaya dikkat edin. Elinize bir kağıt kalem alıp önce kağıt üzerinde tabloların yerini belirleyin. Sonrasında ise taslağa göre gerekli işaretlemeleri yaparak duvarlarınızı anılarınızla donatın.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar