TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

12.07.2017

EKLEKTİK DEKORASYONA DAİR 10 İPUCU

Eklektik dekorasyon deyince kimisinin aklına karman çorman bir oda gelir kimisini ise az çok bildiği bu stil korkutur. Aslında zor bir akım olmasına zıt, neden gözde büyütülecek bir korku nesnesi olmadığını size açıklayayım. 

Name Design Studio Siyah & Beyaz Chesterfield Patchwork Kanepe https://www.cosalindo.com/siyah-ve-beyaz-chesterfield-patchwork-kanepe

Eklektik stil herhangi bir döneme ait değildir. Net tanımlayacağınız, “şunu şununla kullan” diyebileceğiniz özellikleri yoktur. Hatta nasıl uygulayacağını bilmeden uygulayabilmiş olmanız da muhtemeldir. Çünkü eklektik dekorasyon bir kompoziyondur. Biraz daha açmak gerekirse aldığınız çok pahalı ve modern bir yatağı, antikacıdan aldığınız bir pufla veya şifonyer ile rahatlıkla kombinleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken farklı hikayelerden gelen bu parçaları ortak bir potada harmanlayabilmek. Mesela renklerini kombinleyebilirsiniz veya kenarından geçen belki incecik bir varağı. 

Eklektik deyince işin içine bir parça etnik unsur da girer. Dozajı fazla olmamakla beraber uyumlu renklerle kullanılırsa en kült görünümlerden birini yakalamış olursunuz.

Önemli tüyolardan biri de duvar rengidir. Ortama girildiğinde mobilyaları tek tek incelemeden önce duvarın rengi ve odaya girildiğinde verdiği enerji aslında size pek çok şey söyler. Öte yandan mobilya ve aksesuar tarafında eklektizmin söyleyecek o kadar sözü varken duvarları kesinlikle sade tutmak gerekir. En çok yapabileceğiniz tek ama iddialı bir renge boyamanız olabilir. 

Bu stilde eğer salondan konuşuyorsak bir koltuğun rengi patlamalıdır. Onca desen ve aksesuar yoğunluğunın içinde “Ben buradayım.” diyen bir parça olmalıdır. Esasen evinizde eklektik dekorasyonu oluşturabilmek biraz da sanattır. Belli bir yaşanmışlıkla yılların süzgecinden geçip gelecek ve nihayete kavuşacaktır.

Çizgilinin yanına çiçek de gelir, pöti kare de gelir, dalgalı soyut bir desen de. Eklektik fikirlere sahip olmak için dekorasyona normalden fazla ilgi duymak gerekir. Çünkü seneler içinde göre göre yerleşmiş bir sistem ile oluşur eklektif fikirler. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar