TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

12.10.2018

EN PRATİK DEKORASYON ÖNERİLERİ

Uzun süreden beri burada sizlerle onlarca, yüzlerce dekorasyon fikri paylaşıyorum. Akımları, trendleri, mevsimsel yapılması gerekenleri ve her tür pratik bilgiyi aktarmaya çalışıyorum en detaylısından. Satırlar boyunca derinlemesine anlattığım öneriler var ama bazen kolay uygulanacak, başlıklar halinde listelenecek pratik dekorasyon önerileri de vermek lazım. Malum, her zaman “tadilat” başlıklı büyük işlere kalkışamıyoruz. İşte bu tam tamına öyle bir yazı. Gelin, evimizde kökten değişikliklere gitmeden ufak dokunuşlarla neleri değiştirebileceğimize bir göz atalım.

Büyük yemek masaları, koltuk takımları değiştirmeden önce nispeten ufak bir parça olan orta sehpanızı değiştirmek salonunuzda “köklü değişiklikler yapılmış” izlenimi verecektir. Diğer mobilyaların mekandaki oranına vurduğunuzda fazla yer kaplamıyor olabilir ama odanın genelde merkezine konumlandırılan bu parça herhangi bir parçanın yaratacağı değişim etkisinden daha fazlasını verecektir. Önceki sehpanız mermerse ahşaba, metalse mermere geçiş yapabilirsiniz. İskelet olarak da dört ayaklı tek yüzeyli bir mobilya ise, 2 tabanlı, üzerine bolca dergi kitap koyabileceğiniz bir modelle değiştirebilirsiniz.

Gan Decor | Karaçam Orta Sehpa https://www.cosalindo.com/roma-rakamli-karacam-orta-sehpa

Eğer orta sehpa değiştirecek kadar bir bütçe ayırmak istemiyorsanız, mevcut sehpanızın üzerinde yer alan tüm aksesuarları yenileriyle hatta bazen diğer odadakilerle bile yerini değiştirerek kan tazeleyebilirsiniz.

Anvogg | Biscotte Kare Shearling Yastık https://www.cosalindo.com/biscotte-kare-shearling-yastik

Mekanlara doping etkisi yapacak en vurucu değişimlerden biri de yastık ve kırlentlerin değişimidir. Koltuğa farklı bir aura katan, özellikle de zıt renklerle değişim yapıldıysa direk dikkati yakalayan bu değişim size iyi geldiği gibi misafirlerinizi de şaşırtacaktır. Yastıkları yenilerken şöyle de bir tavsiyem olsun. Diyelim ki 2li veya 3lü koltukta iki köşede aynı ebatlı ikişer yastık olduğunu düşünün. Yenilerine yer açacağınız zaman mutlaka boyutlarıyla da oynayın. Eskiler 40*40 ebattaysa yeniler köşelerde değil de daha birbirine yakın düz olarak konumlansın. Arkadaki 50*50 ise öndeki 40*40 olsun. Başka bir şekille arkadakiler 40*40 ise öndekiler 35*25 gibi bel yastığı ölçülerinde olsun. Bir alternatif olarak da iki uca şeker yastıklar ilave edilebilir.

İrili ufaklı çerçevelerin kullanımı yine her zaman başvurulan pratik dekorasyon önerileri arasındadır. Beğendiğiniz fotoğraflarınızdan veya tablolardan anı veya sanat köşeleri oluşturabilirsiniz. Metrekare ve yer alan tertibat bakımından banyolar çok fazla değişimler yaratabileceğiniz alanlar değildir. Lavabo alanındaki aksesuar kullanımının yanında banyolarda çerçeve kullanımı benim sevdiğim detaylardan.

Dubleks bir eviniz varsa merdiven alanının müsaitliğine göre başlangıç ya da bitiş bölümlerine, belki de varsa orta kısımda açılmış olan nişlere dönem dönem yenilediğiniz aksesuarlarla hareket katabilirsiniz.

Kaşkar | 4 Kanat Tavan Vantilatörü https://www.cosalindo.com/sari-4-kanat-tavan-vantilatoru-132-cm

Tavan vantilatörü odadan hem bağımsız hem iç içe bir etki yaratan aksesuardır. Özellikle yazlık evler için fonksiyonel olmasını beklemiyorsanız da görsel olarak sizi tatmin edecektir.

Değişim alanınıza etki edecek önemli parçalardan biri paravanlardır. Paravan ile ayrılacak bir alana sahip değilseniz bile koltuk arkasında herhangi bir aksesuara ev sahipliği yapmayan bir duvarın önüne yerleştirerek güzel bir arka plan yaratabilirsiniz. Unutmayın dekorasyonda her zaman gereklilik, fonksiyonellik ve anlam aranmaz. Oluşturduğunuz kompozisyon hoşsa ve göze iyi geliyorsa doğru yoldasınız demektir.

Gaye Ateş | Sidney Yağlı Boya Tablo https://www.cosalindo.com/sidney

Bazen sadece koca bir tablo veya küçücük bir orkide saksısının yerini alan devasa devetabanıyla bile müthiş etkiler yaratabilirsiniz. Yenilemek istediğiniz alana konsantre olup nasıl bir ters köşe etki yapabileceğinize odaklanabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar