TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

14.11.2017

ENDÜSTRİYEL BETON DUVARLAR NASIL KULLANILIR?

Beton duvarları anlatmak için söze 'son yıllarda' diye başlamayacağım zira sıva görünümlü beton duvarlar hayatımıza gireli 10 yılı çoktan aştı bile. Artık “yarım kalmış inşaat gibi” yorumlarını bile eskilerde bıraktık. Herkesin gözü öyle veya böyle bu uygulamaya alıştı. Evlerde çok nadir rastlandığı ilk yıllarda ağırlık sanat galerileri, okul kampüsleri, restoran ve cafelerdeydi. Giderek evlerde de daha çok yer almaya başladı. Grinin nötrlüğü, pek çok renge iyi bir baz oluşturması, endüstriyele yakın olsa da pek çok stille kombinlenebilmesi sıva görünümlü duvarları cazip hale getirdi. Sıkça ziyaret ettiğimiz mekanlarda görerek alıştığımız bu trendi tahminlerin aksine pek bir sevdik ve evlerimizde de yer açtık. Peki bu duvarları nasıl kombinlemeliyiz, nelerle kullanmalıyız? Gelelim teknik detaylara...

Bu kez salondan da başlamayacağım anlatmaya. Aslında bu trend ev dekorasyonu ile ilgili görünmeyen çekirdek bir ailenin erkek çocuklarının dikkatini çekti diyebiliriz. O kadar “cool” bir görünüme sahip ki özellikle ergen yaşlarda ve hayatını dönüştürme dönemindeki bu gençlerimizi oldukça cezbetti. Betonun ruhuna uygun endüstriyel aydınlatmalar, baş harf detaylı aksesuarlar ve yatak bölümüyle keyifli yaşam alanları yaratılabilir. 

Şimdi gelelim salonlara, oturma gruplarımıza... Daha endüstriyel dekorasyonla ilgili yazmıştım o yüzdne bu kez farklı tarzları beton duvarlarla birleştirme yollarına göz atalım. Bu uygulama ile elbette yemek masası, konsol, servis arabası gibi hem dekoratif hem ihtiyaç kalemlerini bir arada kullanabilirsiniz. Mobilyalarınız yüksek iddia içeren avangart, romantizm doruklarında gezen provans, shabby chic stilinde değilse kombinleyeceğiniz çoğu tarz ile uyumlu olacaktır. Dipnot gerekirse, beton her zaman için sadeliği sever.

Fanatiği bile olsanız, dört duvarı sıva beton kullanmak biraz fazla olabilir. Bu sebeple bir ya da maksimum iki duvarda yer vermeniz ev odaları için yeterli olacaktır. Restoran gibi geniş alanlarda girift mimari ve yüksek tavan kullanımı sebebiyle tüm duvarlarda kullanılıyor olması sıkıcı bir etki yaratmasını engeller. 

Hem evde hem restoranlarda kullanılabilecek daha çok yine gençleri cezbetmesi muhtemel dekoratif detay da neon ışıklı yazılar. Nötr etkiye sahip bu duvarları hareketlendirmek için en eğlenceli seçeneklerden biri. 

Farklı bir detay ise bu sıva duvarın plakalar haline getirilerek seramikler gibi duvara dizilmesidir. Hem istediğiniz beton görünümü alırsınız hem de plakalar düzenli monte edileceğinden simetri tutkunlarına da hitap edecektir.

Uzun süreli yaşam alanlarından ziyade daha sınırlı vakit geçirilen alanlarda yer vermek isterseniz mutfak ve özellikle banyolar sıva beton uygulamaları için en uygun alanlardır.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar