TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

16.02.2017

EV DEKORASYONUNDA MAKROME ETKİSİ

Son yıllarda trendlerdeki yönelime dikkat edersek el işinin, zanaatkarlığın öneminin arttığını görürüz. Dantelin, oymalı mobilyaların ve daha nice el becerisi gerektiren işin yeniden yükselişinin de sebebi budur. Makrome de bu rüzgardan nasibini alanlardan.

Biraz niş bir alan olduğundan tekniğine bakmak gerekirse şiş veya tığ gibi gereçler kullanmadan ipliklerin elle geçirilerek bağlandığı bir düğümleme sanatıdır. Temel düğümlerin öğrenilmesinin haricinde kişisel beceri ve zevklere göre yönlendirilebilen doğaçlama bir sanattır esasen. Düğümler elle atılsa da düzgün ve gergin olabilmesi için plastik ya da ahşap bir makrome tahtası kullanılmasında fayda olur. Malzemesi iplik olduğundan tarihçesi çok eski zamanlara dayanmakla birlikte 19. Yüzyılda gemicilerin sayesinde de gelişme göstermiş, 20. Yüzyılda okul müfredatlarına alınmasıyla da günlük hayatta daha geniş yer almıştır.

Makrome tenkiğiyle en sık çalışılan dekoratif aksesuarlardan biri de saksı askılarıdır. Krem ve kese kağıdı tonlarıyla en naif görüntüyü yakalayabilirsiniz. Düğümler arasına boncuk atılması da sık karşılaşılan bir tasarım olsa da tekrardan canlanan trendin yanında boncuklu modeller biraz daha geleneksel kalıyor. 

Makrome örgülerini biraz demode buluyorsanız sizlere daha sıcak bir önerimiz var. Duvar Dekorasyonu oldukça önemli, duvarlarınızda harikalar yaratmanız için pek çok alternatifiniz var. Bunlardan biri de modern bohem sayılabilecek duvar aksesuarları. Şuradan ulaşabilirsiniz. https://www.cosalindo.com/profesyoneller/quinque

Özellikle keyifli hafta sonu sofralarınızı şenlendirecek birer seçenek olarak bardak altları, suplalar veya nihaleler tasarlayabilirsiniz. Genelde ne tür iplik kullanıldığı çok önemli değildir. O yüzden siz yemek ve sofra takımınıza uygun renk ve yapıda herhangi bir ipliği kullanabilirsiniz. 

Hiçbir trend'e bağlı olmayan rüya kapanları (dream catcher) çoğunlukla makrome kullanılarak yapılmıştır. Etnik veya eklektik tarzda dekore ettiğiniz bir eviniz varsa makrome bir rüya kapanı en tematik aksesuarınız olabilir.

Salkım salkım inen makrome iplerinden seyyar kapılar yapılabilir. Özellikle yazlık ev, bağ evi biraz daha doğaya yakın bir eve sahipseniz uygulayabileceğiniz bir seçenek. Mekanlar arası geçişte de transparana yakın bir etkisi olacağından hafif ve rahat bir dekorasyon vaadeder. 

Perde, saksı tutacağı, sofra malzemeleri gibi hep işe yarayacak aksesuarların yapımına değindik. Halbuki düğümlerden desen çalışması yaparak figürler de oluşturularak daha özgün modellere imza atılabilir. Özellikle sevimli hayvancıkları çocuklarınızın odasında da kullanabilir hatta kişisel gelişimleri ve yaşlarına göre motor becerilerini destekleyecek bu keyifli el işini onlara da öğretebilirsiniz. 

Duvar dekorasyonunuzu yenilemek istiyorsanız, Cosalindo'nun Duvar Dekorasyonu sayfasına göz atabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar