TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

29.01.2019

EV DEKORASYONUNUZ İÇİN AYDINLATMA İPUÇLARI

Aydınlatma nedir, aydınlatma nasıl yapılır, yaşam alanlarında aydınlatmanın önemi nedir, aydınlatma araçları nelerdir, yaşam alanlarınızda yapacağınız hangi aydınlatma değişimleri ile daha büyük farklılık yaratabilirsiniz, aydınlatma tercihi nasıl yapılır gibi tüm sorularınızı biriktirip tek bir yazıda cevaplamaya çalıştık. Dekorasyonda aydınlatma nasıl yapılır sorusunu temel aldığımız yazımızın devamında ev dekorasyonunda aydınlatma hakkında yepyeni fikirleriniz olacak.

Aydınlatma çeşitleri; doğal ve yapay aydınlatma olarak en temel şekliyle ikiye ayrılır. Doğal aydınlatma, gün ışığının en iyi şekilde değerlendirilmesini amaçlarken; yapay aydınlatma, gün ışığı haricindeki aydınlatmaları içermektedir. Yapay aydınlatmayı ise genel ortam aydınlatması, göreve özel aydınlatma, vurgu aydınlatması olmak üzere üç başlık altında inceleyebiliriz. Genel ortam aydınlatması çoğunlukla tavandan uygulanan ve tüm mekânı ya da amaçlanan bölgeyi aydınlatmak amacı ile kullanılan aydınlatmadır. Göreve özel aydınlatma ile anlatılmak istenilen; okuma lambası, gece lambası, mutfak tezgâhı ya da banyo dolabı aydınlatması gibi belli bir amaca yönelik yapılan aydınlatmadır.  Vurgu aydınlatması ise tabloların, kitaplıkların ya da mekandaki belli sergi aydınlatmalarını içeren aydınlatmalar olarak örneklendirilebilir.

Aydınlatma ürünleri pek çok çeşidiyle evlerimizin vazgeçilmez dekorasyon parçasıdır. Aydınlatma tasarımları baş döndüren görünümleri ile evinize bambaşka bir görünüm ve ışık getirebilir. Aydınlatma tasarımları ve aydınlatma ürünleri ayrıca ev dekorasyonunuz için yepyeni dekorasyon fikirleri de verebilir.

SIRA DIŞI AYDINLATMALAR

Aydınlatma bir evin dekorasyonunun belki de en önemli vurgulayıcısıdır. Aydınlatmanın amacı, gündüz görünümünü gece de devam ettirmek ve devam ettirirken de ev dekorasyonunu gece görünümünde istenilen şekilde yansıtabilmek. Mesela, loş ev aydınlatması ile tüm odanın tavan aydınlatmaları ile direkt aydınlatılması arasında dekoratif anlamda büyük farklılıklar olacaktır.

Aydınlatma ürünleri pek çok farklı yerde kullanıma uygun olmakla beraber temelde aydınlatmada iç mekân ve dış mekân aydınlatmaları olarak değerlendirilebilecek bir kategorilendirme söz konusudur.

İç mekân aydınlatmada, tavan aydınlatmaları ana aydınlatma ürünü olarak temelde konumlanmıştır. Lambaderler ya da diğer adıyla yer lambaları ile desteklenen iç aydınlatmada zaman içinde farklı alternatifler üretilmiştir.

İÇ MEKANLARDA DEV AYDINLATMALAR

Spot aydınlatmalar ofislerden, showroom’lardan çıkıp evlerimize girmeyi başardı. İç mekânın eşit bir şekilde aydınlatılması için spot lambalar gayet kullanışlı bir çözüm olmaktadır. Abajurlar, aplikler, masa lambaları, yer lambaları, tavan lambaları, dekoratif lambalar, spot lambalar, led lambalar, avizeler, sarkıt lambalar, aplikler, avizeler, tavan armatürleri ve daha fazlası iç mekânda sıklıkla tercih edilen aydınlatma çözümlerindendir.

TREND: BALONCUK AYDINLATMALAR

Doğru ve verimli bir aydınlatma ile yaşam alanı farklı anlamlar kazanacak, tarzını tamamlayabilecektir. Örneğin; Akdeniz stili bir ev döşemek istediğinizde aydınlatmanızda mümkün olduğunca doğal ışıktan yararlanmaya özen göstermeniz gerekir. Akşamları için ise, yapay aydınlatma tercihinizi gündüz doğasına en uygun şekilde tasarlamanız mümkün. 

Oturma odaları; film izlemek, oyun oynamak, sohbet etmek, kitap okumak ya da benzeri amaçlar için kullanılmaktadır. Bu nedenle de oturma odası aydınlatmasının ayarlanabilir olması kullanım açısından daha tercih edilebilir olacaktır. Farklı elektrik düğmeleri ile genel aydınlatmanın bir kısmının yakılması diğer bir elektrik düğmesiyle ise tamamının yakılıyor olması bile ayarlanabilir aydınlatma olarak kabul edilebilir.

YATAK ODASI AYDINLATMASI NASIL OLMALI?

Yemek masası ya da mutfak masasının üzerinde bir aydınlatma kullanılacaksa bu aydınlatmanın masanın üzerinden 70-80 cm yükseklikte olması daha sağlıklı bir aydınlatma sağlar. Ancak bu, katı bir kural değildir. Avizenin büyüklüğüne, ışık gücüne, tavan yüksekliğine bağlı olarak seçimlerinizde farklılık gösterebilirsiniz.

Lambaderler önceleri okuma lambası olarak kullanılmaktayken günümüzde bu özelliğinin yanı sıra daha çok dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Ev dekorasyonunda tavan aydınlatmasına destek amaçlı kullanılan lambaderler ya da diğer adıyla yer lambaları, ev aydınlatmasını artırmak amaçlı kullanıldığı gibi loş ışık kaynağı olarak da kullanılmaktadır.

Aydınlatma ile merak ettiklerini [email protected] adresine soru olarak gönderebilirsiniz. Bir sonraki aydınlatma hakkında blog yazımızda sorularınızı yanıtlamayı sürdüreceğiz. 

Türkiye'nin en başarılı mimar ve iç mimarları tarafından tamamlanmış projeleri inceleyerek yaşam alanlarınız için dekorasyon ipuçları edinebilir, ilham alabilirsiniz>> http://www.cosalindo.com/projeler

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar