TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

25.10.2018

EV TEKSTİLİNDE NAKIŞ

Kumaşın olmadığı bir dünya hayal edebilir misiniz? Bir dakikanızı ayırın ve sadece etrafınıza bakarak kumaşın hayatımızda ne kadar fazla yer tuttuğunu inceleyin. Binlerce yıl öncesinden itibaren hem giyinmek hem de eşyaların üzerini örtebilmek amaçlı kullanılıyor. Ancak bu temel ihtiyaçlar giderilir giderilmez insanoğluyuz işte, hemen fark yaratmanın, süslemenin peşine düşüyor, yeni yollar arıyoruz. Bu süsleme yöntemlerinden en güzeli de nakış. Şimdi biraz ev tekstilinde nakış örneklerini, kullanım alanlarını ve üretim sürecini inceleyelim.

Tekstilde nakış, en yalın haliyle kumaş üzerine renkli ve farklı ipler, boncuklar veya sim sırma kullanılarak yoğun atımlarla motifler, desenler oluşturacak şekilde elde veya makinada işlenmesine denir. Günümüzde yüksek teknoloji ürünü makinalar sayesinde el nakışı seyrek görülmektedir. Makina nakışı ise ya cihazın bilgisayar bünyesindeki motiflerin kumaşa aktarımıyla olur ya da özel desen çalışılmak istendiğinde çeşitli çizim programlarında oluşturulup makinaya iletilmesiyle gerçekleştirilir.

1. Haremlique | Siyah Amerikan Servis 2. Haremlique | Topkapı Keten Havlu

Açıkçası nakışta limitler deseni çizenin yeteneği ve hayal gücüne bağlıdır çünkü doğru çizim yapıldığında kumaşa aktarılamayacak desen yoktur. Hayaller alemine yolculuk işte tam burada başlar. İster bir manzara resmi çizip tanımlayın, ister kaligrafik harfler çalışın, ister bir papatya ve karahindiba tarlasını çizin, hepsini nakışı yapacağınız kumaşın üzerinde görebilirsiniz.  

1. 44doors | Rumi Dekoratif Yastık 2. 44doors Ham Yastık

Bu arada nakışa ufak bir parantez açmam gerekirse son yıllarda özellikle “kendin yap projeleri” trend olduğundan kanaviçeler de bu alanda epey ilgi gördü. Ve evet, kanaviçe de bir nakış türü. Ancak sanmayın ki kanaviçeler de anneannemiz zamanındaki gibi elde işleniyor. Etamin kumaşı makinaya verdiğiniz anda kanaviçe stilinde çalışılmış desen makinadan çıkabiliyor.

Biraz da örneklerle inceleyelim. Cosalindo sayfalarında nakışlı ev tekstili ürünlerden bolca bulabilirsiniz. Haremlique markasının sofra tekstilinden tutun havlu ve nevresime varan çok geniş skalada nakışlı ürünleri mevcut. Özellikle keten kumaş nakış birlikteliği çok şık mekanlar ve sunumlar yaratmanızı sağlar.

Haremlique Keten Peçete https://www.cosalindo.com/fruit-basket-beyaz-keten-pecete

Dekoratif yastıklarda da evinizin stiline uygun desen tercih edebilir, mesaj içerikli yazılı kırlentlere yer verebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında evimizi düzenlemeye tazelemeye daha çok enerji harcarken nakışlı ürünler favoriniz haline gelebilir.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar