TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

14.05.2019

EV TEKSTİLİYLE DEKORASYONDA FARK YARATMANIN YOLLARI

Evinizin stili ne olursa olsun, bir evin ihtiyaçları benzerlik gösterir. Her evde nevresim takımına, havluya ya da masa örtüsüne ihtiyaç duyulacaktır. Bu yazımızda ihtiyaçların ötesine geçip ev tekstil ürünlerini dekorasyonun bir parçası olarak nasıl ön plana çıkarabileceğimizden bahsedeceğiz. 

ev tekstili

Ev tekstili nedir sorusundan başlayabiliriz. Ev tekstili, evde kullanılan kumaş yapılı ürünlerdir. Yastıklar, kırlentler, nevresim takımları, masa örtüleri, minderler, yatak örtüleri, peçeteler, perdeler, bornozlar, havlular, kurulama bezleri, önlükler ev tekstili ürünleri arasında sıralanabilir.

Ev tekstil ürünleri detaylara önem verenlerin asla atlamayacakları parçalardır. Evin panoramasına göz attığımızda kimi zaman tek parça olarak dikkatimizi çekmeyen ev tekstil ürünleri kullanım sırasında detayları keşfettikçe önemini gösterir. Lüks, bir evin detaylarındadır. 

havlular

Ev tekstil ürünlerinde işleve odaklanmakta haklıyız, ancak dekorasyonda bir stilin izini sürenler için işlev tek başına yeterli olmayacaktır. Ev tekstilinde tasarım da hayli önemlidir. Evinizin stiline uygun ev tekstil ürünleri seçerek ev dekorasyonunda bütünlük sağlayabilirsiniz.

örme puf

cibinlik

Son yıllarda ev tekstilinde yapılan yenilikler hepimizi heyecanlandırıyor. Yastıklar eskiye nazaran daha gösterişli, daha dikkat çekici oldu, koltuk şalları ev dekorasyonunda işlev kazandı, perdeler biçim değiştirdi…. Yeni ev tekstil ürünleri eklense, tasarımlar değişse de değişmeyen bir gerçek var ki, ev tekstil ürünlerine olan ihtiyaç hiçbir zaman azalmayacak.

perde

Yeni bir nevresim takımı gördüğünde heyecanlanmayan az kişi vardır. Etkileyici renkleri, ilgi çeken tasarımları ile her zaman sağlıklı ve güzel bir uykuyu çağrıştıran nevresimler yenilik ve tazelik kazandırır.

İpucu: Ev dekorasyonunuzu sık değiştiremiyor olabilirsiniz ancak evin genel görünümünü hızlı ve kolayca değiştirebilirsiniz. Yastık, kırlent ve minderlerinizi değiştirerek oturma odası dekorasyonunuzu en hızlı şekilde yenileyebilirsiniz.

Esas noktalara gelebiliriz.

nevresim takımı

Ev Tekstil Ürünleri Kullanarak Dekorasyonda Nasıl Fark Yaratırız?

Dilerseniz, oda oda ilerleyelim. Oturma odasında kullandığınız ev tekstil ürünlerini şöyle bir gözden geçirin. Perdeleriniz, koltuk şallarınız, varsa sehpa örtüleriniz ve tabii yastıklarınız... Peki sadece bu parçalardan birkaçını değiştirerek dekorasyonumuzu nasıl yenileriz? 

Odanızdan mevcut ev tekstil ürünlerini çıkarmakla başlayalım, ve tabii alışveriş listenize aynı renk ve desen ürünleri eklemeyi de aklınızdan çıkarın. Bambaşka bir stilde olmasa bile bambaşka renklere cesaret edebilirsiniz belki. Şunu aklınızdan çıkarmayın, halihazırda sevdiğiniz dekorasyonunuza uyacak başka parçalar bulmanız her zaman mümkün. Bu yöntem de sizi yenileyecek en kolay yöntemlerden biri. Biraz cesur renkler ve cesur desenlere ilerleyin ancak cesaretten kastım mutlaka marjinal seçimler değil, eskilere zıt sayabileceğiniz size yenilenmiş hissi verecek parçalar seçmeniz yeterli. Yeni yastıklarınızı seçmek için Cosalindo'ya göz atın>> https://www.cosalindo.com/yastik-ve-minderler

yastıklar

Örneğin, beyaz ağırlıklı coastal bir dekorasyonunuz var. Bejler ve beyazlara yine coastal stili bozmayacak şekilde lacivert ya da kırmızı yastıklar ekleyebilirsiniz ya da belki de biraz bozup altın rengi büyük yastıklar ekleyebilirsiniz. Unutmayın, eviniz sizin; dolayısıyla, stilinizi nasıl görmek istiyorsanız sizi yormayacak şekilde ilerlemeye devam edin :) 

Yastıklarınızı ve perdelerinizi hatta mobilyalarınızı yenilemeniz için bir diğer seçenek ise kumaşlar. Rengarenk, uyumlu, hareketli kumaş modelleri ile evinizi dilediğiniz gibi yenilemeniz mümkün. Kumaş modellerine göz atabilirsiniz>> https://www.cosalindo.com/kumaslar

koltuk şalı

Daha önce halı kullanmıyorsanız halı ya da kilim kullanmayı da düşünebilirsiniz. Morocco desenli halılar, sanılanın aksine birçok farklı stile uyum sağlayabilecek özellikle. Bir göz atmakta fayda var>> https://www.cosalindo.com/halilar-ve-kilimler

İpucu: Oturma odasında yastıklar ne kadar önemliyse, yatak odasında da nevresim takımı o kadar önemli. Yatak odası dekorasyonunuzdan sıkıldığınızda farklı renklerde farklı tasarımlarda nevresim takımları seçerek yatak odanıza farklı bir görünüm kazandırırken ruh halinizde de yeniliğe gidebilirsiniz.

yatak örtüsü

Yatak odasına bakalım. Yatak odasında elbette nevresim takımları, kilimler, perdeler, yastıklar var. Yatak odası takımınızı çok vurgulanan bir stilde seçmemişseniz şanslı olabilirsiniz. Basic yatak odası takımları ile birden fazla stile dönüştürmek için nevresim takımlarınızı, perdelerinizi yenilemeniz bile yeterli olabilir. Yaz mevsimindeyseniz uçuşan perdeler, kışsa belki kadife perdeler ve retro bir görüntü... Country yatak odalarında etkileyici desenli halılar, animal print detaylar... 

ikat yastık

Gelelim banyoya... Banyo tasarımında ev tekstil ürünleri kullanıldıkları zamanlar dışında birçoğumuz için detay olarak görülebilir oysa onların da dekorasyonda üstlendikleri bir rol olduğu kesin. Banyo havlularınız, el havlularınız, paspaslarınız banyonuzda görünür bir şekilde duruyorsa banyo dekorasyonunuzun bir parçası sayılırlar. Banyo stilinizle, banyo renklerinizle uyumlu seçimler yaparak onları da bir tamamlayıcı olarak kullanın. 

el havlusu

İpucu: Su geçirmez kumaşlar tercih ederek banyo duvarlarınıza kumaş kaplama tablolar asabilirsiniz.  

yüz havlusu

Mutfakla ilgili söyleyeceklerim banyodan pek farklı değil, ancak burada banyodan farklı olarak bir de perdelerden söz etmek gerek. Masalsı vintage bir mutfağınız mı var yoksa modern bir mutfak mı? Mutfağınızın ihtiyaçlarına göre bir perde bulmanız mümkün. Perdelerinizi yenilerken yine kumaşlardan destek alabilirsiniz. Sıcak bir mutfağınız varsa mutfak masa örtüsü ve sandalye kaplamaları ile uyumlu perdeler tercih edebilirsiniz ya da perdelerinize uygun kaplamalar... Unutmayın, fırın eldivenleriniz bile eğer görünür bir şekilde duruyorsa, dekorasyonun bir parçası olarak anlam kazanır. Detayları önemsemekten vazgeçmeyin :) 

amerikan servisi

Yemek odasında masa örtünüzle başlayan ve keyifli sofralarınızda peçetelerinizle ve amerikan servislerle devam eden sofra tekstil ürünleri de var. Bunun için sofra düzenlemesi ile ilgili yazılarımıza ve bölümlerimize göz atabilirsiniz. https://www.cosalindo.com/sofra-ve-mutfak-tekstili

Hangi odanızı değiştirirseniz değiştirin her detayın kullanım için kalitesinden asla ödün vermeyin. Kaliteli ev tekstil ürünleri uzun ömürlü ve rahat bir kullanım sunar. Kaliteli olmayan ev tekstil ürünleri ise kısa zamanda kullanılmaz hale gelecek, hem hevesiniz kırılacak hem de ekonomik bir çözüm olmayacaktır.

Ürün kalitesiyle dikkat çeken markalardan sizin için seçtiğimiz ev tekstil ürünlerini hemen aşağıda bulabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar