TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

21.06.2017

EVDE KEYİF ZAMANI: SALLANAN SANDALYELER

Mütevazı, neşeli, güzel yürekli insanların ülkesi Küba’da minicik evlerin minicik verandalarında dünyanın en güzel konforu yaşanır. Siyasi yaşamın sosyal yaşama etkisini kimsenin sorgulamadığı bir ortamda en büyük lüksleri ve vazgeçilmezi, istisnasız her evin önüne atılmış iki adet sallanan sandalyedir. Çok değil, hemen bir adım sonra sokaktan akıp giden hayatla temasta kalmanın, sosyalleşmenin, günün yorgunluğunu atıp hayat arkadaşıyla iki çift laf etmenin en güzel yoludur o iki metre genişliğindeki verandada salınan sandalye. 

İlhamını aldığım bu yazıdaki sandalyeler çokça yazlık evlerin, bahçeli evlerin demirbaşıdır. Siesta için yumuşak minderine gömülmek, akşamüstü bir kahve için ılık rüzgarın tadını çıkarmak için en güzel yerdir. 

İç mekanda da sallanan sandalye konforunu yaşamak isteyenler için güncellenmiş ve modernize edilmiş örnekler de mevcut. Böylelikle aslında bu konseptin belli bir döneme ait olmadığını yenilenen yüzleriyle her daim karşımıza çıkabileceğinin mesajını verir. 

Ayakucunda bir de pufu varsa tüm gün tembellik yapmak isteyenlerin tapulu koltuğu haline bile gelebilir. 

Çarpıcı tasarımlar ise her zaman dikkat çeker. Bir sandalyenin sallanmasından daha eğlencelisi bir şezlongun sallanabiliyor olmasıdır. Güneşlenmek için harika bir seçenek. 

Bir sallanan sandalyeyi konumlandırabileceğiniz en şahane yerlerden biri de şömine önü olabilir. Özellikle karşısına veya iki yanına berjer koyma alışkanlığımızı bu sandalyelere yöneltebilirsek çok daha sevimli ve sıcak ortamlar elde edebiliriz.

Peki sallanan at şeklinde üretilmiş eğlenceli bir sandalyeye kim hayır diyebilir? Arka ve yanlara doğru uzanan korunaklarıyla çocuğunuz düşme tehlikesi olmadan kendi halinde oynayacaktır.

80 ve 90’ların bambu sallanan sandalyelerini kim unutur ki? Zamanın imza niteliğindeki mobilya parçalarından biridir. 

Çoğu zaman nostaljik bir parça gibi düşünsek de evlerimizde yer verdiğimiz andan itibaren bize keyif veren ve zevkle kullandığımız mobilyalara dönüşürler.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar