TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

06.11.2018

EVDE KONFORLU VE ENERJİK BİR ÇALIŞMA ALANI YARATMANIN YOLLARI

Çalışmak dendiğinde çoğu insanın aklına sadece ofis ortamı gelir ancak evlerimizde hem işimizle hem hobilerimizle ilgili çalışmalar yaptığımız alanlar da vardır. Çalışma odası dekorasyonu nasıl olmalı ya da oturma odasında çalışma alanı nasıl oluşturulur gibi sorularınız varsa yazımıza mutlaka göz atın. 

Dekorasyon fikirlerine ve püf noktalarına kulak vererek evde gece-gündüz sıkılmadan çalışabileceğiniz keyifli bir alan yaratmak mümkün. Üstelik kendi zevkinize göre tasarlanmış bir çalışma odası veya köşesi oluşturmak çok ama çok hoşunuza gidecek.

 “Şurada, günler geceler boyu çalışmak isterim” diyeceğiniz bir yer vardır mutlaka. Odanız yoksa çalışmaya elverişli, sempatik bir köşe de olabilir. Ama bu oda veya köşenin, evin geri kalanında yaşayanların size ilişemeyeceği bir noktada olması önemli… Çünkü salonda izlenen televizyon, balkonda dinlenen müzik, çocukların bilgisayar oyunundan yayılan ses dikkatinizi dağıtmamalı.

Pekmez + Boz | BT Tarabya Çalışma Odası 

İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Design House TP | NM Ulus Ev Projesi

Kişisel dekorasyon özgürlüğü bir tarafa, evde çalışma alanı yaratmanın en güzel yanı çalışırken ev konforunu yaşayabilmek. Böylesi bir ortamda temel ögelerin yanı sıra dikkatinizi dağıtmadan size pozitif enerji verebilecek şeyler de yer almalı. Bu nedenle çalışırken en çok nelere ihtiyaç duyduğunuzu kalem kalem yazın. Elbette “olmazsa olmazlarınız” ve “olmasını dilediklerinizi” birbirine karıştırmadan…

Temel İhtiyaçlar Belli: Masa, Koltuk ve Aydınlatma

BOU Interior&Architecture | BMÇ Bebek Evi

Çalışma alanı hazırlarken mutlu bir başlangıç yapmak için temel ihtiyaçlarınız şunlar: Yüksekliğini kendinize göre ayarlayabileceğiniz masa ve döner koltuk. Bu iki parçayı seçerken dikkat edilmesi gereken iki unsur var; konforlu ve dikkat dağıtmayacak doğal renklerde, mümkünse desensiz olmaları… Döner koltuğunuzu yumuşacık bir minder veya sevdiğiniz bir kırlent ile destekleyerek işinizi keyifle yapabileceğiniz bir çalışma alanı yaratabilirsiniz. Masanızda zımba, delgeç, bloknot gibi ihtiyaç duyacağınız büro malzemelerini saklayan bir-iki küçük çekmece bulunsa ne iyi olur değil mi! Çekmece yoksa sevdiğiniz kutulardan biri de masanızda yer kaplayan şeyler için aynı görevi görür. Ivır zıvırlar, işinize yarayacağı ana kadar ortadan kalkmalı. Çünkü boşluklarda enerji vardır ve eminiz çalışırken enerjiye çok ihtiyacınız olacak.

Işık tüm enerjinizi, stres seviyenizi ve veriminizi etkilediğinden çalışma alanınızdaki önemli bir diğer konu da aydınlatma. İnternette ve yapı marketlerinde çalışma masası veya köşeleri için çeşit çeşit aydınlatma elemanları var. Sadece çalıştığınız alanı aydınlatmaya yetecek güçte bir ışığı tercih edebilirsiniz. Böylece dikkatiniz yalnızca çalışma alanınızla sınırlı kalır.

Kişiselleştirmenin Enerjisini Yakalayın

Hande Köksal Mekan Tasarım | Esin Beykoz Evi

Ve dekorasyonun en sevdiğimiz kısmı; kişiselleştirme… Sevdiklerinizin fotoğrafına bakıp gülümsediğiniz bir fotoğraf çerçevesi, arkadaşınızın hediye ettiği komik kalemlik, tasarımından hoşlandığınız ajanda veya defterin, masanızdaki yerini alma vakti. Ama evde kişiselleştirilmiş bir ofis ortamı yaratayım derken abartıya kaçmamakta, minimal bir çizgide ilerlemekte fayda var. Dediğimiz gibi dikkatinizin dağılmaması önemli. Evde çalışma alanlarınıza yerleştireceğiniz aksesuarların yaratıcılığı tetikleyen ve enerji veren objeler olmasına özen gösterin.

Tam bilgisayarda işinize odaklanmışken “şu projenin raporu nerede” diyerek tüm dikkatinizi dağıtmayı başaran masa komşunuz yok; evinizde, rahatsınız. Burası sizin için yaratılmış, kişiselliğin doruk noktasında bir çalışma alanı. Çalışma bölümü olarak belirlediğiniz alan müsaitse duvarlara bir ya da birkaç raf eklemek hem ihtiyaç duyduğunuz kaynakların yakınınızda olmasını hem de çalışma alanınızın derli toplu kalmasını sağlar. Üstelik iyi tasarlanmış basit bir raf sistemi, işlevsel olduğu kadar görsel olarak da motive eder. Yeter ki üzerine yerleştireceğiniz dosyaları devlet dairelerinde kullanılanlardan değil, ruhunuzu okşayan renklerde olanlarından seçin.

Mola Zamanı, Keyif Zamanı!

Gönye Proje Tasarım | Yedimavi No2

Çalışma masanızın yanına şirin mi şirin bir hasır sepet koymaya ne dersiniz? “Ne gerek var” diye düşünmeyin. Uzun çalışma saatlerinde, değişen hava koşullarına hazırlıklı olmak için en rahatından bir çift pofuduk terlik, yumuşacık çoraplar ve annenizin ördüğü şalı bu sepette tutmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Mola zamanında hazırladığınız taze filtre kahveyle dolu, hatırası olan kupanız için kullanacağınız bardakaltını seçmekten keyif alacaksınız. Motivasyon önemli! Çalışma esnasında atıştırmayı sevenlerdenseniz ev yapımı, sağlıklı atıştırmalıklarınızı muhafaza ettiğiniz, şık bir kurabiye kutusuna da ihtiyacınız olacak.

Çalışma alanınızı masa ve koltukla sınırlamaya gerek var mı? Yeriniz müsaitse renklerine vurulduğunuz, terletmeyen kumaşla kaplı bir berjeri çalışma masanızın yanına koyabilirsiniz. Rahat kırlentler ve ayak uzatma pufu ile tamamladığınız berjerle, kitaplarınızla baş başa tüm dünyayı unutacağınız keyifli bir okuma köşesi de oluşturabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar