TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

02.08.2018

EVİMİZDEKİ DENİZ COASTAL

Yazı neredeyse yarıladık. Kalın koltuk örtülerini, perdeleri ve halıları kaldırıp ruhumuza ve yaşamımıza ferahlık katan uçuş uçuş tüller, açık renkli ince pikeler, dekoratif kilimlerle donattık evimizi. Yazın o uçarı havasını renkler, kumaşlar ve formlarla yaşam alanlarımıza taşıdık. Sadece yazlıklarımız değil evlerimiz de hafifledi yazla birlikte. Gözlerimiz denizi arar oldu. Kimimiz güzel bir tatille çoktan giderdi özlemini kimimizse deniz-kum-güneş üçlüsüyle buluşmak için gün sayıyor. Sadeliği, doğallığı ve uçsuz bucaksız mavilikleri çağrıştıran coastal (sahil evi) stili dekorasyon her daim hayalini kurduğumuz ve doyamadığımız denizi tüm güzelliğiyle evlerimize taşıyor. Açık renklerin hakim olduğu bu modern ve şık stille Ege ve Akdeniz havası, hayatımıza tazelik getiriyor. Coastal stilini yakalamaksa bu önerilere kulak vermekten geçiyor.

Beyazı Tüm Tonlarıyla Kucaklayın

Coşku, huzur ve hayat dolu bir stil, coastal. Bu duyguları veren renk ise beyaz; beyazın tüm tonları… Yalnızca duvarlarda değil mobilyalarda, aksesuarlarda ve ev tekstilinde de beyazı gönlünüzce kullanın. Eviniz büyük pencereliyse ve güneş alıyorsa mükemmel bir ambiyans yaratacaksınız demektir. Çok solgun durur diyorsanız beyazı; denizi simgeleyen mavi tonlarıyla, doğayı çağrıştıran yeşil ve turkuazla kombinleyebilirsiniz. Farklı renkler kullanmak istiyorsanız seçeceğiniz rengin pastel tonlarda olmasına özen gösterin.

36.// | Bodrum Gündoğan Villa https://www.cosalindo.com/bodrum-gundogan-villa

Ahşabın Sıcaklığını Kullanın

Rustik etki yaratan eskitme, ahşap mobilyalar; ilhamını doğadan alan tasarım sehpa ve sandalyeler bu stilin olmazsa olmazı. Sadelik ve rahatlığın ön planda olduğu coastal stili dekorasyonda, mobilyalarınızı seçerken country ve vintage tarzından da yararlanabilirsiniz. Anneannenizin, babaannenizin evine yeniden alıcı gözle bir bakın deriz. Çünkü bu stilin bir diğer karakteristik özelliği ise nostalji hissi veren ahşap mobilyalar. Bu tarz mobilyalar evinize hem sıcaklık hem de yaşanmışlık hissi katacak.

Hande Köksal Mekan Tasarım | Hairedin Yalıkavak Evi https://www.cosalindo.com/hairedin-yalikavak-evi

Koltuğunuzu beyaz veya mavi tonlarında, doğal kumaşla kaplanmış olan modellerden seçin. Sadece kumaş kaplı koltuk takımlarını değil, hasır ve bambudan yapılmış koltukları da tercih edebilirsiniz. Kumaş koltukları tekli bambu veya hasır koltukla bir arada kullanabilir, eklektik bir etki yaratabilirsiniz. Bambu ve hasırı yalnızca koltuklarda değil; yatak odasında, yatak başlığında da kullanabilirsiniz. Detaylarda aynı malzemeyi kullanmak evinizde görsel bir bütünlük de yakalamanızı sağlayacak.

Aksesuarların Gücünden Yararlanın

Coastal tarzı dekorasyonun detaylarda da kendini göstermesi için aksesuarlardan yararlanın. Fener, halat, dümen, pusula, çıpa ve ağ gibi deniz ve denizcilik temalı aksesuarlar bu tarzı yansıtmak için birebir. Denizi anımsatan biblo ve objelerle yaz ve denizin o arındırıcı etkisini ruhunuzda hissedeceksiniz. Deniz kabukları ve taşları; içi kum dolu, denizyıldızlarıyla süslü fanuslar, bambu ve halattan yapılmış dekoratif objelerle sahil keyfini salonunuzdan banyonuza evinizin dört bir yanına taşıyabilirsiniz.

Küçük tabureler, hasır şapka ve sepetler, mavi çizgili kırlentler ve yere kadar uzanan bembeyaz tül perdelerle coastal tarzı dekorasyonu rahatlıkla yakalayabilirsiniz. Hasır kilimler, ham ağaçtan yapılmış tasarım objeler, balık ve gemi detaylı aksesuarları da unutmayalım. Koltuklarınız düz renkli ise ekose ve deniz figürlü kırlentler kullanabilirsiniz.

36.// | Bodrum Gündoğan Villa https://www.cosalindo.com/bodrum-gundogan-villa

Bütünlük Yakalamak için…

Görsel ve estetik bütünlüğü yakalamak için banyodan mutfağa her noktada bu stilin izlerine yer vermeniz gerekiyor. Mutfakta; dolaplarda ve tezgahta açık renkler kullanın. Açık renklerin hakimiyeti banyoda da devam etmeli. Deniz temalı ayna, sabunluk, diş fırçalık gibi aksesuarlarla banyonuzda da sahil evi havası yaratabilirsiniz. Yatak odalarında ise gerek nevresim, perde, yatak örtüsü gibi ev tekstillerinde gerekse yatak başında deniz temasına yer vererek stilinizi tamamlayabilirsiniz.

Elbette minder, yastık, havlu, paspas gibi parçalar da marin desen ve renklerine sahip olmalı. Evinizde çocuk veya genç odası varsa sandal şeklinde yataklar ve tavan pervaneleriyle bu stilin izini sürebilirsiniz. Siz de denize, güneşe, maviye ve beyaza tutkunsanız bu adımları izleyerek coastal tarzı dekorasyonu kolaylıkla yaşam alanınıza uygulayabilirsiniz.

1. Snoc Home & Garden | Riviera Koltuk Seti 2. Hamm | Uz Askılık 3. SitDown | Gürgen Komodin 4. Maiizen | Su Element Sarkıt 5. Gandecor Meşe Ayna 6. Snoc Home & Garden | Ceaser Köşe Takımı 7. Four&More | Keten Havlu 8. Haremlique İstanbul | Nevresim Takımı 9. Öney | Masif Abajur 10. Muhtelif Design | İkat Yastık 11. İkikız | Mavi Örtü 12. 3A Mobilya | Midi Dresuar 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar