TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

22.06.2018

EVİN RUHU KOKUSUNDA SAKLI: BAŞ DÖNDÜREN ODA KOKULARI

Kokular da renkler gibidir, ruh halimizi ele geçirir, hatıralarımızı canlandırır, huzursuz ya da mutlu olmamızı sağlarlar. Her evin karakterini belirleyen de o eve has kokulardır. Yıllar sonra bile tanıdık bir koku size anneannenizin evini hatırlatabilir mesela ya da ilk aşkınızla karşılaştığınız günü. Proust Etkisi de dediğimiz ve aldığımız kokuların bizi geçmiş hatıralarımıza taşıması durumu, büyük yazar Marcel Proust’a yedi ciltlik eseri Kayıp Zamanın İzinde’yi yazdıran çok güçlü bir mekanizmadır.

Haremlique | Lemon Grasse Siyah Altlıklı Çanak Kokulu Mum https://www.cosalindo.com/lemon-grasse-siyah-altlikli-canak-kokulu-mum

İçinde yaşayanların tenlerinden mutfağında pişen yemeklerine, kullanılan kumaşlardan mobilyaların malzemelerine dek birçok etken eve kendine has değişmeyen bir koku harmanı sağlasa da bize kendimizi iyi hissettirecek, sakinleştirecek, mutluluk verecek kokular yaratmakta oda esanslarının üzerine yoktur.

S'ra | Orange Blossom Oda Kokusu https://www.cosalindo.com/orange-blossom-oda-kokusu

Her odanın vermesi gereken ruh halinin de başka başka olması gerektiğini düşünürsek her odaya ayrı bir oda kokusu koymak çok daha doğru bir seçim olabilir. Kimse salonda uyuyakalıp, yatak odasında canlanmak ve hatıraların uykuların önüne geçmesini istemez. Yatıştırıcı etkisiyle lavanta, buhur, bergamot gibi kokular güzel bir uyku çekmek için harika seçenekler, diğer yandan gevşetici, kaygıyı azaltan etkisiyle vanilya da çok ideal bir seçim. Afrodizyak etkisi olan yasemin, sandal ağacı ve tarçın kokuları da yatak odaları için cazip kokulardan. İyi bir uykuya yardımcı olan ve sinir sistemini yatıştıran bu kokular ertesi gün zinde uyanmanızı ve dışarıda da güzel bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

Çocuk yatak odaları için çocuğunuzun çok sevdiği bir meyvenin kokusunu ya da çiçek kokularını kullanabilirsiniz, ama elbette alerjileri olmadığından emin olduktan sonra. Salonlara, çalışma odaları gibi alanlara ise greyfurt, elma, limon gibi koku çubukları yerleştirerek canlı tutan, ferah bir hava katmak mümkün. Misafirleriniz de bu kokuların muhteşem rayihasına bayılacaktır. Güzel ev kokuları arasında deniz ve okyanus kokuları gibi seçenekler de var, özellikle yazın bu hoş koku size sahillerin ruhunu, tatil anılarınızı ve serin rüzgârları taşıyacaktır.

Decoristan | Misk Oda Kokusu https://www.cosalindo.com/misk-oda-kokusu

Çubuk oda kokuları, tütsüler, otomatik oda kokuları çeşitli seçenekler kadar kokulu mumlar da güçlü koku sağlayıcılar olarak değerlendirilebilir. Tealight mumlardan kokulu ve dekoratif büyük mumlara dek sayısız ve temalı seçeneklerine ulaşılabilen mumlar hem romantik hem de loş bir ortam sağlarken odayı dolduran benzersiz kokularıyla çok etkili bir aydınlatma çözümü olabilir.

Fiolas | Chill Out Hediye Kutusu https://www.cosalindo.com/fiolas-chill-out-hediye-kutusu

Güzel kokuları çok seven ya da belki biraz depresif hisseden bir arkadaşınıza güzel bir kutuda hediye olarak mandalina veya gül kokusu götürürseniz o gece çok huzurlu uyuduğunu söyleme ihtimali oldukça yüksektir, zira depresif duygulara, kaygıya, huzursuzluğa iyi gelen çok sayıda koku vardır. 

Kokular hafızamızın derinliklerine açılan kapıların en kestirme yoludur, sevdiklerinize ve kendinize güzel anıları tazeleyecek kokular vermek en tatlı armağan olsa gerek.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar