TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

10.07.2018

EVİN VE AKLIN MERKEZİ KİTAPLIKLAR

Kendi içinde sayısız dünyayı barındıran en kıymetli mobilya kuşkusuz kitaplıktır. Elinizi her uzattığınızda yeni bir dünyanın kapısını açacak kitaplara ev sahipliği yapan kitaplık rafları hak ettikleri değeri yansıtan incelikli dekoratif özellikleriyle de yaşam alanlarımızda önemli bir yer tutar.

BOU Interior & Architecture | Mad Yeniköy Evi https://www.cosalindo.com/mad-yenikoy-evi

Ahşap oymalı, heybetli klasik kitaplıklar entelektüel bir ortamın demirbaşı olarak hafızalarımızdaki tazeliğini koruyor, öte yandan endüstriyel dekorasyon tarzıyla birlikte bazı çağdaş kütüphaneler bile metal ve ahşaptan oluşan raf sistemlerine geçti. Evinizde veya iş yerinizde uyguladığınız dekorasyon stili ne tür bir kitaplık edinmeniz gerektiğine dair anahtarı da elinize vermiş oluyor aslında.

Snoc Home&Garden | Rafferty Kitaplık https://www.cosalindo.com/rafferty-kitaplik

Kitaplıkların biçimi değişip eski kalıplarından sıyrıldıkça raflar daha minimal, kenarlıksız hâle geldi. Bu da kitap desteklerinin yaygınlaşmasını, tasarımlarının göz alıcı şekillerde yenilenmesini sağladı. Mermer, metal gibi ağır malzemelerden yapılan kitaplık rafı destekleri dekorasyonda göz ardı edilemeyecek bir ağırlık kazanıyor.

Four & More | 2'li AZ Kitap Desteği https://www.cosalindo.com/2-li-az-kitap-destegi

Studio Fav | Mountain Kitap Desteği https://www.cosalindo.com/mountain-kitap-destegi

Kitaplıkların oturma odalarımız ve iş yerlerimizdeki kadar önem arz ettiği bir alan daha var, o da kuşkusuz çocuk odası. Okuma alışkanlığının büyük çoğunlukla çocukluk çağlarında kazanıldığını düşünürsek bebekliğinden itibaren çocukların odalarında yaşlarına, boylarına ve ruhlarına hitap eden kitaplıklar yerleştirilmesi çok önemli. Montessori kitaplıklarının çocuğun uzanabileceği yüksekliği ile kitap kapaklarını görmelerini sağlayan yayvan yapısı en ideal çözümlerden biri, keza çocuklar kapaklarını gördükleri kitaplarla daha fazla bağ kurup onları daha fazla inceliyorlar. Ayrıca İskandinav tarzı duvar raflarından ve hatta mutfak teleklerinden hazırlanacak kitap rafları uygun ve çok ağır olmayan kitap destekleriyle çocuk odalarında rahatlıkla kullanılabilir.

Kids Living Etc | Barış'ın Odası https://www.cosalindo.com/baris-in-odasi

Escape From Sofa | Ordu Üniversitesi Çocuk Yuvası https://www.cosalindo.com/ordu-universitesi-cocuk-yuvas

İş yerlerinde sıra dışı kitaplık çözümleri üretmek mümkün. Bir sütun etrafında dönen raflar ile sarkıtma raflar bunlara örnek. Çalışma odalarımızdaki kitaplıklar aynı zamanda bizim kültürel ve entelektüel alt yapımızı gösteren birer prestij abidesidir. Bu nedenle kitaplıklara yalnızca içi doldurulması gereken dekorasyon unsurları olarak değil, kimliğimizi yansıtan bir dost gibi bakmak ve buna göre bir tasarım seçmek önemli, nitekim ‘bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim’ özdeyişi en çok da raflarınız doldurduğumuz kitaplarımız için geçerli.

Laxmi Interiors | Medden Denizcilik Ofis Projesi https://www.cosalindo.com/medden-denizcilik-ofis-projesi

Laxmi Interiors | Hisarüstü Ev Projesi https://www.cosalindo.com/hisarustu-ev-projesi

Geometrik dolaplardan oluşan dekoratif kitaplıklar, farklı malzeme ve renklerden oluşan kitap rafları, kendi işlevlerini yitirmiş eşyaların kitaplığa dönüştürülmesi gibi çok sayıda farklı ihtimal barındıran ‘kitap evleri’ diyebileceğimiz kitaplıklar için en önemli adım, söz konusu mekânda ona uygun bir yer açılmasıdır. Öte yandan eğer gerçek bir bibliyofilseniz ve durmadan çoğalan kitaplarınız varsa, açtığınız bu alanın yakınlarını boş bırakmak yerinde olur, zira bir süre sonra yeni sütunlar ve raflar o boşlukları doldurmak için hazır olacaktır.

Ayça Sevinç | Be Modular Kitaplık https://www.cosalindo.com/be-modular-kitaplik

Hamm | Cek Cici Kitaplık https://www.cosalindo.com/cek-cici-kitaplik

Bou Art & Design | Ironman Raf Ünitesi https://www.cosalindo.com/ironman-raf-unitesi

Evin, aklın ve hatta entelektüel anlamda dünyanın merkezi olan kütüphanelerden bir parçayı kendi yaşam alanlarınıza taşımak için tutku dolu ve meraklı davranmaktan kaçınmayın!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar