TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

19.03.2019

EVİNİZE SICAKLIK KATACAK DEKORATİF OBJELER HAKKINDA HER ŞEY

Dekorasyonun son dokunuşu dekoratif objeler hakkında her şeyi tek bir yazıda bir araya getirmek istedik. Dekoratif objeler nerelerde kullanılır? Hangi stilde hangi dekoratif objeler tercih edilir? Dekoratif objelerin kullanım alanları nelerdir? Dekoratif obje seçiminde renkler ve ebatlar ne kadar önemlidir? Bunlar ve çok daha fazla sorunun cevabı blog yazımızda. 

Dekorasyon, sadece evimiz için değil, iş yerlerimiz, gün içinde ziyaret ettiğimiz cafe, restaurant, kütüphane, okul gibi mekanlar için de önemlidir. Dekorasyon pek çok adımdan oluşur. Dekorasyon adımları içinde en zevk alınan hiç şüphesiz mobilya ve aksesuar seçimidir. Ancak dekorasyonda mobilyaları yerleştirdikten sonra küçük dokunuşlar vardır ki, tıpkı yemeğin üzerine söylenen bir tatlı gibi dekorasyonun en keyifli parçalarını oluşturur. 

Dekoratif objeler nasıl seçilir? Dekoratif objeler, ev dekorasyon stilimize uygun olacak şekilde seçilir ancak tamamen bize uzak parçalar yerine bizimle bağı olan parçalar seçmekte fayda var. Örneğin, nar birçok insan için bereket sembolüdür ve evinde nar dekoratif objeler bulundurmak istenilebilir. Narı belirledikten sonra dekorasyon stilimize uygun malzemeler kullanılarak üretilen tasarım bir nar dekoratif obje seçmemiz gerekir. Lüks bir görünüm yakaladıysak dekorasyon renklerimize uygun olarak gri, gümüş ya da altın nar obje tercih edebilir. Daha country ya da bohem ya da rustik bir evimiz varsa ahşap nar objelere göz atabiliriz. Sonunda sevdiğimiz ve rengi, malzemesi, tasarımı ile evimize uyum sağlayan bir modelde karar kılabiliriz. 

Hangi stilde hangi tarz dekoratif objeler tercih etmeliyiz? Akdeniz stili evlerde denizle ilgili marin detaylı objeler, okyanus detayları ekleyebilirsiniz. Gemici düğümü atılmış bir halat, can simidi, gemi dümeni, balık figürleri ev dekorasyonunda Akdeniz stilini yansıtmanızı sağlayacak detaylar olarak sıralanabilir. 

Country bir ev dekorasyonunda farklı saksılar, vazolar, sepetler, kasalar, sandıklar dekoratif obje olarak kendine yer bulabilir. Hayvan figürleri özellikle de çiftlik hayvanlarının kullanıldığı dekoratif objeler country evler için oldukça dikkat çekici olabilir. Dekoratif eşyalar arasından stilinize en uygun olanı seçmenizde yarar var. Dekoratif objelerinizi, ev dekorasyonunun genel görünümünü mümkün olduğunca bozmayacak şekilde, stilinizin tamamlayıcısı olacak şekilde seçmelisiniz. Dekoratif ürünler çok sayıda çeşitte ve tasarımda karşımıza çıkmakta, dilerseniz evinize farklı farklı tarzlarda dekoratif ürünler yerleştirerek evinizi maksimalist stilde döşeyebilirsiniz.

Geleneksel stilde döşenen evlerde de biblolar, heykeller, dekoratif objeler yer tutar. Geleneksel stilin en büyük tanımlayıcısı olan simetri özellikle de dekoratif objelerde kendini gösterir. Simetrik şekilde yerleştirilmiş aynalar, heykeller, şamdanlar, vazolar geleneksel stilin tamamlayıcı olarak işlevlerini yerine getireceklerdir.

Son zamanların yükselen stillerinden olan İskandinav stilinde bir eviniz varsa, beyaz mobilyalarınızı vurgulayacak ve tamamlayacak detayda dekoratif süslemeler yapabilirsiniz. Ev tekstili ürünleri İskandinav stilinde tamamlayıcı dekoratif objeleriniz halini alabilir. İskandinav evlerde tıpkı rustik evlerde olduğu gibi doğadan gelen izler de kullanılabilir. Sahile vuran odun parçaları İskandinav stilinde dekoratif obje olarak kendisine yer edinebilir. Soğuk İskandinav stilinde mumlar, şamdanlar kadar şömine de dekorasyonda yer edinir. Dekoratif olarak kullanılabileceği gibi üzeri tıpkı bir dresuar gibi kullanılabilecek gerçek şömineler de kullanılabilir.

Rustik evlerde mobilyalardaki doğallık dekorasyonda kendisini daha baskın hissettirir. Dekoratif objelerle rustik evlerin stiline vurgu katabilirsiniz. Ham ağaçlar, odun parçaları, ahırda kullanılan malzemeler, ahşap süslemeler, dekoratif ahşap objeler, at arabasına ait bir tekerlek… Kurallardan çok uzaklaşmadan hayal gücünüzü özgür bırakın; çıkan sonuçlar sizi de şaşırtacak.

Modern ya da çağdaş evlerde sanat eserlerine de yer verebilirsiniz. İşlevsel bir rahatlık sağlamayı amaçlayın, modern stilde çizgilerden ve grafik detaylardan korkmayın. Grafik detaylara sahip bir duvar saati ya da boy aynası harika birer dekoratif obje olacaktır.

Vintage evlerinizde çiçek detaylı porselen vazolar, porselen objeler, porselen saksılar ya da biblolar dekoratif objeler olarak kendine yer bulabilir.

Çağdaş evlerde, sanatsal yapıtlar önceliklidir. Çağdaş döşenmiş bir evde tamamlayıcı olarak duvarlara ressamların tabloları, sehpaya ya da dresuarın üzerine ya da sergi alanlarına heykeltıraşların heykelleri yerleştirilebilir.

Osmanlı tarzından hoşlananlar için Osmanlı motiflerini taşıyan dekoratif objeler kullanılabilir. Nar, fil, nazarlık gibi, evlerde şans getirdiğine inanılan detaylar da tercih edebilirsiniz. Dini objelerden hoşlanıyorsanız, ister duvarlarınıza ister orta sehpanıza dekoratif obje olarak ekleyebileceğiniz dini dekoratif objeler de bulunmaktadır.

Oturma odalarında minderler, yastıklar, çerçeveler, duvar rafları, duvar süslemeleri, çiçekler, fenerler, gaz lambaları, eski dikiş makineleri, kafesler, kaseler, gramofonlar, zincirler, yapay ağaçlar, örtüler, şamdanlar, şelaleler, taş döşemeler birer dekoratif obje olurken evin diğer alanlarında da kullanılabilecek dekoratif ürünler de vardır. Örneğin, banyonuzda farklı türde ve şekilde sabunlar, renkli yedek havlular ya da duvar stickerları, duvar tasarımları dekoratif obje olarak banyo dekorasyonunda kullanılabilir. Banyo ürünlerinden mutfağa geçtiğimizde çiçeklerin hakimiyetini görebiliriz. Yemek yaparken kullanılan bazı bitkiler saksılarda tutularak birer dekoratif öğe olarak da yer bulabilir. Mutfaklarda işlevsel olarak da anlamı olan kara tahtalar dekoratif olarak her dekorasyon stilinde anlam kazanabilir. 

Dekoratif objeler gerekli mi? Dünya algısı artık daha minimal, bu nedenle dekoratif objeler gereklidir diyemeyiz ancak gereksiz de olamayacak kadar özel parçalardır. Evlerimize sıcak bir görünüm kazandıran, evimizde kurduğumuz bağı sağlamlaştıran dekoratif objeler orta sehpalarımızda, masalarımızda, vitrinlerimizde, dresuarlarımızda, kitaplıklarımızda kendine yer edinmelidir. 

Dekoratif objelerde trendler büyüklükten yana. Eskiden olduğu gibi artık küçük dekoratif objeler yerine daha çok büyük dekoratif objeler tercih ediliyor. Dekoratif objeleri takım olarak kullanmak da bir diğer trend. Aynı figürün büyük, orta ve küçük boyunu tercih edebilir, objenin etkisini artırabilirsiniz. 

Dekoratif objeler nelerdir? Dekoratif objelere estetik ve tamamlayıcılık dışında herhangi bir kullanım amaçlı işlevi olmayan süs eşyaları, figürler dahildir ancak dekoratif objeler bunlarla sınırlı değildir. Sandıklar, kaseler, kum saatleri, dekoratif kutular, dekoratif kadehler, dekoratif tepsiler, dekoratif büyüteçler ve daha fazlası da dahildir. 

Dekoratif objeler nerelerde kullanılır? Dekoratif objeleri dilediğiniz kadar az ya da çok dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Ancak tercih edebileceğiniz ve olmazsa olmaz bölümlere değinmemiz gerekiyor. Orta sehpalar dekoratif objeler için harika bir alandır. Bir tepsi içinde ya da direkt sehpanın üzerine kombinleyerek dekoratif objelerinizi konumlayabilirsiniz. Dresuarların üzerinde, makyaj masalarında, yemek masalarında, kitaplıklarda, duvar raflarında tercih edebilirsiniz. Komodin, konsol, tv ünitesi, vitrin, büfe, şifonyer, mutfak tezgahı, çalışma masası üzerinde de dekoratif objeleri tercih edebilirsiniz. 

Sizin için seçtiğimiz dekoratif objeleri aşağıda bulabilirsiniz. Daha çok dekoratif obje için Cosalindo'nun Dekoratif Objeler sayfasına göz atmayı unutmayın. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar