TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

25.04.2017

EVLERDE ADIM ADIM UZAK DOĞU ESİNTİSİ

Dünyanın en uzun yaşayan insanları neden hep Japonya, Bali, Çin, Endonezya gibi ülkelerden çıkıyor? Çünkü yaşam basit, kurallar, değerler  basit ve etik, yemekler basit ve sağlıklı. Hayat felsefelerinde karışıklık yok hep sadelik var ya o yüzden yemekleri de sade ve doğal. Yaşamın dingin tarafını yakalamış sürdürürlerken şehir koşuşturmasında bize epeyce bir yıl fark atmaları normal değil mi? O halde en azından evimizin dekorasyonunda nasıl onların izinden gidebiliriz bir göz atalım. Tabii ki uzun yaşam anahtarı değil ama Uzak Doğu stilini seviyorsanız işte adım adım ipuçları.

Evde de kullanılması gerekir diye bir şart yok elbette ama bu kırmızı fenerler en bilinen aksesuarlardandır. Özellikle yurt dışında Çin mahallelerinden şöyle bir geçerken dahi kesinlikle gözünüze çalınacaktır.

Pagodalar! Budistlerin dini yapılarına verilen isimdir ve karakteristik çatı yapılarıyla dikkat çeker. Çin, Japonya da dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’da karşımıza çıkar. Tabii, biz pagodaları adını bile bilmeden çocukluğumuzun Uzak Doğudan getirilen hediyelerinden biri olan kapalı cam fanus içindeki minyatürlerinden biliyoruz. Hâlâ evinde bundan saklayan varsa mavi çini vazolarıyla bir arada sergileyebilir.

Yatak odası dekorasyonuna gelirsek mutlak sadelik belki de en çok burada görülür. Uyku gibi hiçbir bölünme ve rahatsızlık istemeyen hayatımızın en önemli bölümlerinden biri için karmaşadan ve kalabalıktan uzak bir çevre sağlamışlardır. Mobilyaların en düz hatlısı, abartısız ve düz ağaç seçimi, tablo varsa bile kesinlikle çerçevesiz veya dümdüz yapıda olanı tercih edilmelidir. Onun dışında ufak çaplı aksesuarlara fazla yer verilmez çünkü odanın ritmini, akışını böldüğü düşünülür.

Desenin en bol kullanıldığı yer ünlü çini vazoları ve paravanlardır. Onun dışındakilerde yoğun desen fazla görülmez. Olanlarda da doğaya önem veren bu yaşam felsefesinde bolca çiçeğe rastlanır. 

Lavabo altı dolabı olarak kullanılmış eskitme, sandık tipi dolaplara Endonezya civarında sıklıkla rastlanır. Vintage mobilyanın da olmazsa olmaz kalemlerindendir.

Uzak Doğu esintisini evinizde hakim kılmak istiyorsanız ne yapıp edin bir yerde paravan kullanın. Uzak Doğu dekorasyonunun temel taşlarından biri olan paravanları ister düz ister motifli ister ahşap olarak kullanabilirsiniz. Düz bir duvarın önüne bile konumlandırabilirsiniz. Hele desenli bir modelse duvar kağıdı gibi çarpıcı bir etki yaratacaktır.

Yeşil çay, yasemin çayı gibi çayları demlemek ayrı bir keyifse oraya özgü bu demliklerden edinebilirsiniz. Eskiden buralarda bulmak zordu ancak son yıllarda dekoratif amaçlı bile çok kullanıldığından ufak bir araştırmayla hemen bulup edinebilirsiniz.

Uzak Doğu deyince aklımıza gelen en önemli kriterlerden biri de masaj çeşitleridir. Evinizde masaj odası olması gerekmez. Banyonuzu Maldivler spalarına benzer bir şekilde organize edebilir, havluları yuvarlayarak saklayabilir, masaj taşı ve çiçeklerden yardım alabilirsiniz.

Yine Bali, Endonezya, Hindistan, Maldivler gibi Güney ve Güneydoğu Asya’da cibinlikler sıkça kullanılır.  

Bambu Çin’de uzun yaşam, Hindistan’da dostluk, Endonezya’da şansın simgesidir. Hal böyle olunca, eve bir bambu edinmek şart oluyor.

Frangipani (plumeria) orkideden sonra Asya’nın en sembolik tropikal çiçeklerindendir ve saflığı çağrıştırır. Ağaçta açtığından burada bakımı imkansıza yakındır. Yapma olanlarından bulursanız banyo dekorunuza mutlaka eklemelisiniz.

Buda heykelciklerini eskiden sadece o bölgelere tatile gidenler getirirdi. Ancak artık pek çok yerde bulma imkanımız var. Salonda herhangi bir konsolun, sehpanın üzerine yerleştirebilir, mumlarla destekleyerek mistik bir atmosfer yaratabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar