TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

23.10.2018

EVLERDE HUZUR KÖŞESİ NASIL OLUŞTURULUR?

Dinlenme köşelerini kim sevmez? Kitap okumak, yastığa sarılıp kahve içmek, ayaklarını uzatıp kısa bir film izlemek, kahve ya da çay içerek bahçeyi seyretmek ve çok daha fazla keyif dakikası için düşünülmüş huzur köşelerine göz atmaya ne dersiniz? Adı ister huzur köşesi olsun ister okuma köşesi ister keyif köşesi... Adı ne olursa olsun, keyifli dakikalar yaşamak için mükemmel bir dekorasyonu hak ediyoruz. 

Dış dünyanın kargaşasından, stresinden kaçıp sığındığımız; huzur ve mutluluk aradığımız yer, ev… Yemek, yatak, çalışma; her odanın ayrı bir işlevi var. Elbette tüm bu bölümlerin huzur dolu olması önemli. Amma velakin bu, evimizin kullanmadığımız, görmezden geldiğimiz bir bölümünde, keyfimize keyif katacak bir huzur köşesi yaratmamıza engel değil. Evde huzur köşesi yaratmak için yapmamız gerekenler oldukça basit!

Evinizde Keyifli Alanları Belirleyin

Escape From Sofa | Erenköy Evi 

Huzur mabedinizi yaratmaya, evinize bir göz atıp en çok hangi köşede vakit geçirmekten hoşlanacağınızı saptamakla başlayabilirsiniz. Balkon, enfes manzaralı bir pencere önü, banyoda değerlendirilmeyi bekleyen boş alan, salonda eşyaların işgal etmediği bir köşe… Eğer varsa otantik bir kuzine ya da şömine önü de harika seçim olur. Bu noktaları huzur köşesi haline getirmek zevkli mi zevkli, küçük operasyonlara bakıyor.

Natürel Yardımcı Oyuncular

Stüdyo AB | Ulus Ev Projesi 

Huzur köşesi yaratırken doğal ögeler kullanmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Bitkilerin ve taş, ahşap, toprak gibi malzemelerden yapılmış aksesuarların insan vücudundaki negatif elektriği aldığı bilim insanlarınca sık sık dile getiriliyor. Pamuklu ya da keten kumaştan yapılma örtüler, minder ve kırlentler; porselen fincanlar, ahşap sandalyeler, ağaç sehpalar ve beyaz mumlar… Hepsi, huzur köşenizdeki mobilyalara eşlik edecek olan ideal yardımcı oyuncular.

Kişiselleştirilmiş Balkon

Escape From Sofa | Khalkadeon Evi 

Artan kentleşmeyle birlikte bazılarımız metrekare kazanmak uğruna balkonu evin içine dahil ederek kendini hayatın dışında bırakıyor. Oysa balkonu bir yaşam alanı haline getirmenin ve açık havada bir huzur köşesi yaratmanın birçok kolay ve eğlenceli yolu var. İster iki sandalye bir sehpa, ister en sevdiğiniz renklerdeki yer minderlerini kullanın. Yatay saksılarda yetiştirdiğiniz sakız sardunyalarla balkonunuza saklı bir bahçe havası katabilir, akşamlarınızı mum alevini muhafaza eden fenerlerle ışıklandırarak enfes bir atmosfer yaratabilirsiniz. Hatta balkon demirlerinize asacağınız pilli LED lamba zinciriyle kendinize görsel bir şölen sunabilirsiniz. Etnik duvar süsleri ya da rüzgar çanı ile balkonunuzda özgün bir ambiyans yaratmanız da mümkün… Böylesi bir balkonda, sıcak bir kahve ya da taze meyvelerle hazırlanmış buz gibi bir kokteyl keyfi harika olmaz mı!

Pencere Önü Romantizmi

Robin's Design | H. Demirdoğan Evi

Eğer pencerelerinizden biri ağaçlı, çiçekli bir bahçeye ya da Arnavut kaldırımlı tarihi bir sokağa bakıyorsa çok şanslısınız. Pencere önünü güzelleştirmek kadar burada vakit geçirmek de pek keyifli olacak. Otantik bir perde, küçük bir masa-sandalye ya da berjer, en sevdiğiniz masa örtüsü, pazar günü kahvelerini hayal ederek aldığınız taş bardakaltı ve enfes kokusuyla bir saksı fesleğen… Bunlarla yarattığınız huzur köşesine farklı boylarda mumların yer aldığı bir tabak da ekleyebilirsiniz. Şimdi bu köşeden sokağı izlemenin verdiği huzura odaklanma zamanı…

Banyonuzdaki SPA

36.// | SD Suadiye Ev Projesi

Küvetiniz varsa şahane. Bambudan küvet tepsisi kullanmak son zamanların en yaygın banyo trendi. Böylesi bir tepsiye pek çok şey sığdırabilirsiniz: Beton saksıda minik bir sukulent, şık bir cam şişede kullanılmayı bekleyen banyo tuzu ve SPA için doğal taşların bulunduğu küçük bir kavanoz. Küvet kenarlarındaki boşlukları yine mumlar ve çeşit çeşit aromalı banyo köpükleriyle değerlendirebilirsiniz. Küvetiniz olmasa da banyonuzda bir huzur köşesi oluşturmanız mümkün. Üzerine havludan yapılma, yumuşak bir yastık yerleştirebileceğiniz küçük bir bankla harikalar yaratmak mümkün. Duşun ardından bu bank üzerinde dinlenebilir; lavanta kokulu bir losyonla kendinizi şımartabilirsiniz. Bambu ya da taştan yapılmış bir paspasla doğanın armağanı olan dokuları ayaklarınızın altında hissederek huzurunuzu taçlandırabilirsiniz.

Kitapların Dünyasına Sığınmak

Hamm Hamm Plus Tophane

Salonda, en sevdiğiniz kitaplara ev sahipliği yapan kütüphanenizin önüne yerleştireceğiniz iki minder veya konforlu, tek kişilik bir sallanan koltuk… İşte size özellikle kış ayları için iç ısıtan bir huzur köşesi. Elbette ayağınızı uzatacağınız puf da olmazsa olmaz. Okuduğunuz kitabı aydınlatmaya yetecek kadar ışık yayan köşe lambasının yarattığı loşluk, koltuğun yanındaki sehpada küçük bir saksı Afrika menekşesi, yumuşacık bir koltuk şalı ve rahat kırlentler huzurunuza huzur katacak. Burada bir yandan kitabınızı okurken bir yandan kahvenizi yudumlayabilir; notebook’unuzdan dünyayı takip edebilirsiniz. Eğer bir de pikabınız varsa değmeyin keyfinize!

Odun Çıtırtısının Yaydığı Mutluluk

Diyelim ki mevsim kış ve evde, önünde ısınabileceğiz bir şömineniz ya da otantik bir kuzineniz var. Berjer koltuk, pofuduk bir yer minderi ve battaniye eşliğinde keyif yaparken yanan odun ve çam kozalaklarının kokusu, odada mistik bir tütsü etkisi yaratacak. Odunların yanarken çıkardıkları çıtırtı ise bu ambiyansla en uyumlu melodi olacak. Şöminenin üstünü sevdiğiniz aksesuarlar ve fotoğraf çerçeveleriyle süslemek harika fikir. Böylesi bir atmosferde kocaman bir kupa sıcak çikolatanın yaydığı mutluluğun tarifi ise imkansız.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar