TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

05.10.2018

EVLERDE ŞARAP MAHZENLERİ

Evlerin metrekaresi ve oda sayısı elverdikçe içinde ayırabileceğimiz özel alanlar genişliyor. Hobilerimize ve ilgi odaklarımıza daha çok yer vermek istiyoruz. Dolayısıyla evlerimiz daha da yaşanır ve içinde daha fazla vakit geçirilebilir hale geliyor. Bu alanlardan bir tanesi de evlerdeki şarap mahzenleri. Meraklılarının hatrı sayılır şıklıkta mekanlar tasarladıkları bu mahzenleri gelin yakından inceleyelim.

Uygulanabilecek mahzen tipleriyle ilgili detaylara girmeden önce bir şarap mahzeni kurmak için gereken teknik noktalardan bahsetmek istiyorum. Her şarabın (özellikle de yemeklik) mahzenlerde saklamaya uygun olmadığını belirtmek gerek. Ciddi bir ilginiz ve koleksiyonunuz varsa mahzen kurmanız daha mantıklı. Sonrasında dikkat edilecek önemli kıstaslardan biri olan mayalanmayı etkileyecek sıcaklık yönetimi. Şimdilerde bu değişikliği rahatlıkla ayarlayabileceğiniz ısıtma sistemleri mevcut. Kuracağınız mahzenin teknik alt yapısında bunu atlamamalısınız.

Stil olarak ister modern ister son derece klasik bir mahzen tercih edin duvara raflama sisteminin çok iyi olması ve şarabın mantara değecek şekilde eğimlerin verilmesi gerekir. Görüyorsunuz ki tarz konusu metal veya ahşap fark etmez, teknik şartlardan ötürü sizi biraz kısıtlayabilir o yüzden adım adım ilerlemekte fayda var.

Peki mahzenler neden genelde yerin altında güneş görmeyen yerlerde? Yine mayalanma sürecini etkileyeceği için parlak ışığın kullanılmaması gerektiği için. Yapılması en ideal aydınlatma ise tavandan sarkıt şeklinde değil de projeksiyon sistemiyle duvardan yansıyan ışık olarak ayarlanmalıdır.

Baklava dilimi halinde dizayn edilmiş rafları çok estetik bulduğumu belirtmek isterim. Hem modern hem de mahzen ruhuna uygun ancak dekorasyon detaylarını etkileyecek son aşamayı da unutmamak gerekli: Hava sirkülasyonu ve nem. Özellikle bodrum katlarında değerlendirilen mahzenler, bu alanın aşırı nemiyle birleşince şarapları bozmaya elverişli bir ortam yaratabilir. Bunun için fiyatları çok uçuk olmayan nem dengeleyicilerden edinmek gerekli.

Mahzenlerde genellikle sadece şarapları istiflemek gelir aklımıza. Halbuki kendinizi her canınız çektiğinde Toskana veya Bordeaux taraflarında şarap tadım turuna çıkmış gibi hissedebilmek için kendinize ufak bir tadım köşesi de yaratabilirsiniz. Eminim misafirleriniz de yeni ve özel şaraplarınızı geniş bir salondan ziyade böyle etkileyici bir yerde tatmayı deneyimlemek isteyecektir. Malum, çağımız deneyimin paha biçilemez olduğu bir çağ.

Gandecor Soğutuculu Şaraplık |  Mat For Home Mermer Şaraplık | Blomus Şarap Şişesi Duvar Aparatı 

Amacınız mahzen değilse ve yemek odasına yakın bir yerde şaraplarınızı muhafaza etmek istiyorsanız en azından güneşin geliş açıları kontrol edilecek şekilde bir raf sistemi oluşturulabilir.

Daha da pratik olmak istiyorsanız mutfağınızda böyle bir köşeye yer verebilirsiniz. Cosalindo sayfalarında da benzer örnekleri detaylıca inceleyebilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar