TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

31.05.2017

EVTEKS'TE 2018 DEKORASYON TRENDLERİ

Her yıl mayıs ayının heyecanla beklenen fuarı Uluslararası Ev Tekstili Fuarı Evteks, bu yıl da CNR Expo’da yüzlerce ülkeden ziyaretçi ve katılımcıyla buluştu. 2018 dekorasyon trendlerinden ipuçları yakaladığımız, yeni sezon ürünlerini ve kumaşlarını incelediğimiz son derece verimli ve renkli bir fuardı. Bu büyük organizasyondan kesitlere yer vermeden önce 2018 renk ve kumaş trendlerine yer vermek istiyorum.  

Bu yıl CNR Expo’daki trend alanında Paris bazlı tasarım stüdyosu Nelly Rodi ile Vincent Gregoire kuratörlüğünde çalışılmış. Ana mesajın “Do Good” “İyi İş Çıkarın” olduğunu düşünürsek dinamizm ışıkları yayan yeni kuşakların “iyi hissetmeye” yönelik tavırları tüm alanlarda ortaya çıkıyor. Bu da hep daha “iyi” olana yöneltiyor.

Ana fikir tarihi ve doğa olarak iki kolda işleniyor. Doğa; sadelik, cazibe, otantik ve romantik fikirlerinden yola çıkarken tarihi ise anı, gelenek, klasik ve barok fikirleri etrafında toplanıyor. Tarihi fikir de “curious collage - tuhaf kolaj” ve “precious palace – değerli saray” olarak ikiye ayrılıyor. Yukarıda vitrinini gördüğümüz “Tuhaf Kolaj” segmentinin anahtar kelimeleri füzyon, ikonik, estet, şaşırtma, mantıksız, gösterişli, sürreal ve zarif. Bu konseptin ilham kaynağı modern evlerin yeni bir boyut kazanarak küçük çaplı ormanlara dönüşmesi. Tarihsel klasisizm ve oryantal değerleri birleştiren duyusal ve lüks bir karışım.

Grubun malzemeleri ve kumaş seçimleri kadife, saten, yabani ipek, parlak lakeler, uzun tüylü kürkler, viskoz, brokarlar, jakarlar, incili metaller, yünlü satenler, dupiyon, Pers motifleri, basmalar, siklamen, krizantem gibi dik çiçekler. Nötr ve sıcak tonlardan oluşan bu baz değerli taşların derin tonlarıyla birleşiyor ve zarif altınlarla aydınlanıyor. Renk skalasını ise yukarıda bulabilirsiniz.

Sarayların ihtişamından hiçbir zaman vazgeçemiyoruz. Anlaşılan Vincent Gregoire de 2018 için aynısını düşünmüş olmalı ki diğer temamız “precious palace – değerli saray”. Bu değerli ve rafine notalara sahip tema, ilhamını zamanın akmadığı sakin Babil bahçelerinde binbir geceden alıyor. Öne çıkan kadınsılık, zamansız bir cazibeye sahip. Gölgeler gibi boğuk ve derin tonlu bazlar, yarı saydam ışık dokunuşları, pembemsi altın -ki bu bakır ve pembe altın trendinin önümüzdeki yıl da bizimle olacağına çok kuvvetli bir vurgu- baharatlar, tozlu çiçeklerin zarif ve soluk bir yeşille kombinasyonu aradığımız renk ve armonilerden. 

Anahtar kelimelerimiz klasik, bedensel, görkemli, kadınsı, değerli, yoğun, teatral, çekici olarak belirlenmiş.

Motif, baskı ve materyallere gelirsek sürüngen derileri, açmış çiçekler, mermerli ve damarlı desenler, değerli taşlar, çardaklar, egzotik meyveler ve narın yükselişini göreceğiz. Saraylara yakışan kumaşlarda ise şüphesiz ipek, kadife, tafta üçgeni genişliyor ve süetler, jakar, organze, işlemeler, plise, ikat efektleri ve lame sıkça karşımıza çıkacak. Renk skalasını da yukarıda inceleyebilirsiniz.

Tarihi başlıktan doğaya geçiş yaparsak bize vaad edilen mutlu cennet yani happy heaven ile karşılaşıyoruz. Mavi tonlarıyla bizi kalbine hapseden bu temanın şifreleri doğal, ham, sofistike, estet, ruhani, taze, mineral ve atıkları yeni ürüne dönüştürme olarak belirlenmiş. İlhamını doğa tutkunlarından alan bu başlıkta başroldekiler denizden uzak olmayan yazlık veya çalılar, yosun ve likenlerle çevrili bir kır evine sığınıyor. Kuzey sahilleri ise çıkış noktası. 

Mineral renkler yoğun ve derin çivit mavisi tonları ile kuşatılıyor. Toprak ve suyun buluştuğu bitkisel renklerin birbirine karıştığı ve gümüş ışıltılarının eşlik ettiği pırıl pırıl ve serin bir akım karşılıyor bizi.

Noktalar, şeritler, damlalar, kırkyama ve batikler, makrome ve el örgüleri, martılar, tavşanlar, tavuklar, tohum, kabuk ve kurutulmuş çiçekler en baskın desenler ve dokular olarak beliriyor. Kumaşlarda ise denizci denim, tente, yelken brandası, yıkanmış keten, pamuk, bal peteği, maksi sepet örgüler, deforme nervürler, geri dönüştürülmüş polyester, dalgalar, vurgulu düğümler, tüvitler ve çivit mavi vurgulu efektler bu temanın kilometre taşları. Gruba ait renk skalasını da yukarıda görebilirsiniz.

Doğa başlığının son noktası fantastik orman. Denizlerden biraz da yeşile uzanmak lazım elbette. Nelly Rodi ajans ise bunu kara orman bandında tutmuş. Anahtar kelimelere bakarsak; radikal, esprili, hayvan, yabani, kaşif, deneysel, tuhaf, muhtemel. Farkındaysanız bir gizem söz konusu, ee ormanlarda da derin bir gizem içermiyor mu?

İlham kaynağında modernite ruhuna sahip tüketicilerin, doğanın güçlü, ham ve hayat kurtaran yönüyle ilişkilerinden yola çıkar. Odunsu, yoğun ve loş orman renklerinden bir baza hassas ve hafif pembe-yeşil tonları eşlik ediyor. Metalimiz ise çelik. 

Doğanın olduğu yerde kamuflaj, noktalar, yapraklar, çalı çırpı, ağaç kabukları, yabani otlar, fırça darbeleri, dijital baskı, ebru, trüfler, küfler, orman hayvanları, sarmaşıklar, böcekler ve kanatlılar göz önüne çıkar. 

Alacalı yünler, deri, ağaç kabuğu dokuları, dallı motifler, oksitlenme, kürkler, tüvit, batik, balmumlu kanvas, fermuar, toka ve cırtlar, Moğol kuzusu bu başlık altında göreceğimiz kumaş ve dokular.

Toparlamak gerekirse, 2018 ilkbahar yaz sezonu için mutlu cennet ve değerli saray temaları (tarihi ve doğal başlıklarda) belirlenirken, 2018-19 sonbahar kışı için ise fantastik orman ve tuhaf kolaj temaları öngörülüyor. 

Şimdi ise fuardan detaylara göz atalım. Serin tutan pikeler ve yenilikçi, inovasyonel kumaş denemeleri artık çoğu öncü firmada yer alıyor. Ve gelecekteki tüketim alışkanlıklarını bu inovasyonlar yönlendirecek.

Yukarıda bahsettiğim trendlerin ipuçlarını uygulanmış şekliyle örneklerde görüyor olacağız.

Fantastik orman teması için daha uygun bir fon perde düşünemiyorum. 

Fuarda “seslenen” standlar. Pek çok firma; orman duygusunu yaşatan ağaç, hışırt ve kuş sesleri efektlerine yer vermişti. Birkaç dakika için bile olsa bilinçaltınızda fuardan uzaklaşıp o sahneye adım atıyorsunuz.

Bazı firmalarda ise püsküller asla ve asla eski klasik püsküller gibi değil. Çok farklı dokuma ve işleme teknikleriyle muazzam ürünler sunuyorlar ve klasisizm boyut değiştiriyor. “Değerli saray” temasına gönderme yapılıyor.

Valeron’un kaliteli dokumaları, kumaşları ve tasarımları fuarda göz doldurdu.

Bir Evteks’i daha böyle kapattık, önümüzdeki yılı şimdiden merakla bekliyorum. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar