TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

18.05.2018

FEMINEN Mİ MASKULEN Mİ?

Tarzını seç! Feminen mi maskülen mi?

Pastel renkler, danteller, işlemeli koltuk şalları ve yuvarlak formlar mı; tripot lambaderler, siyah deri koltuklar, merdiven kitaplıklar ve köşeli hatlar mı? Feminen mi, maskülen mi? Seçtiğiniz tarz, hayatınızdaki her detayı belirlediği gibi evinizin dekorasyonunu da belirliyor.  

Maskülen de feminen de dilimize Fransızcadan girmiş kelimeler. Maskülen, "erkeksi", feminen ise "kadınsı" demek. Bu tanımlamalar dekorasyonda kendini renk, form ve dokularla ortaya koyuyor. Dekorasyonda maskülen tarz; renklerden uzak, sade, endüstriyel ve köşeli hatlara sahip formlara işaret ediyor. Feminen ev dekorasyonu ise adı üzerinde; yuvarlak formların, çiçek desenlerinin, el işi örtülerin ve özellikle pembe rengin hakimiyetinde. Bu iki stilden hangisi size daha yakınsa evinizi o şekilde dekore edebilirsiniz. Kadınlar genelde pembe, yavruağzı gibi tonlar ve yuvarlak formları; erkekler ise siyah, antrasit, kahverengi gibi koyu renkli ve keskin hatlı bir dekorasyonu tercih ediyor. İki tarzın da kendine özgü karakteristik özellikleri ve olmazsa olmazları var. Haydi yakından bakalım!

Yalınlığın görkemi: Maskülen

Koyu renklerin ve yalınlığın ön plana çıktığı maskülen ev dekorasyonunun olmazsa olmaz rengi siyah. Şatafattan çok fonksiyonelliğe odaklanılan bu tarzda siyahın yanı sıra koyu yeşil, lacivert, kahverengi gibi renkler de sıklıkla kullanılıyor. Bu renklerin yaratacağı kasvetli havayı kırmak içinse aralara beyaz, fildişi ve bakır gibi aydınlık tonlar serpiştiriliyor.

1217 Design | Bebek Ev https://www.cosalindo.com/bebek-ev

Minimalist çizgideki mobilyalar, modern retro aydınlatmalar, tolix sandalyeler, özellikle siyah-beyaz renklere ve modern çizgilere sahip büyük tablolar, dünya küresi, at figürlü heykeller ve spor malzemeleri gibi erkeksi aksesuarlar, maskülen dekorasyonun öne çıkan ögeleri arasında. Bisiklet ve hatta motosiklet ile bu araçlara ilişkin aksesuarlar da maskülen stilde sıkça karşımıza çıkıyor.

Team Proje Mimarlık | CB Villa Projesi https://www.cosalindo.com/cb-villa-projesi

Mutfaktan yatak odasına her noktada modern ve net çizgilerin hakimiyetinin hissedildiği maskülen tarz dekorasyonda, çiçek desenlerine veya pastel tonlarda herhangi bir eşyaya rastlamak imkansız. Kadife ve deri dokular, koyu renk ahşap ve siyah metal profiller, bu tarzın alametifarikası. Genellikle yalnız yaşayan erkeklerin tercih ettiği maskülen stil gerek kullanışlı oluşu gerekse sade ve şık görünümüyle son dönemlerde şehirli kadınların da gözdesi oldu. Süs ve abartıdan hoşlanmayan kadınlar İskandinav stilinin ve son yılların trendi olan endüstriyel tasarımların da etkisiyle bu tarza yaklaştılar. Erkek veya kadın fark etmez; yalınlığın görkemini sevenlerdenseniz bu stil tam size göre...

Bretz | Siyah Deri Chester Kanepe https://www.cosalindo.com/siyah-deri-chester-kanepe

Soupente | Twin 1 Lambader https://www.cosalindo.com/twin-1-lambader

Laxmi Interiors | Seba Flora Ev Projesi https://www.cosalindo.com/seba-flora-ev-projesi

Barrier Studio | Weld Masa Lambası https://www.cosalindo.com/weld-masa-lambasi

Sıcak ve romantik: Feminen

Giysiden dekorasyona, ne ve nerede olursa olsun sadelik bana göre değil; çiçeklerden, renklerden ve gösterişten vazgeçmem diyenlerdenseniz sizi buraya alalım. Evin hemen her noktasında kullanılan pembe, yavruağzı, lila gibi kadınsı renkler, nötr veya pastel tonlar, feminen dekorasyonun belkemiğini oluşturuyor. Eğer bu tarz bir eviniz olmasını istiyorsanız sadeliği bir kenara bırakmalı ve renklerin, desenlerin ve formların göz alıcı dünyasından alabildiğine yararlanmalısınız.

Pembenin tüm tonlarını kullanarak tonsürton şeklinde oldukça feminen bir ambiyans yaratabilirsiniz. Bu dişi havayı aksesuarlarla desteklemek içinse topuklu ayakkabı şeklinde tekli koltuklar, ruj veya dudak şeklinde aksesuarlar gibi genellikle kadınların kullandığı eşyaların formlarına sahip objeleri tercih edebilirsiniz.

Snoc Home & Garden | Austin Dekoratif Sehpa https://www.cosalindo.com/austin-dekoratif-sehpa

Öney | Kırmızı Kesme Cam Vazo https://www.cosalindo.com/kirmizi-kesme-cam-vazo

Name Design Studio Smiley Pembe Koltuk https://www.cosalindo.com/smiley-pembe-koltuk

Kumaşlarda kadife ve ipek ön planda. Vintage veya klasik tarz oymalı mobilyalarla sıcak ve romantik bir etki yaratabilir; desenli ve özellikle çiçek desenli duvar kağıtları, yuvarlak formlara sahip cam ve porselen vazolar, kadife abajurlar, gösterişli avizeler ve ayrıntılarda yer vereceğiniz tül ve dantellerle feminen stili hayatınıza taşıyabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar