TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

01.03.2018

GARAJ NASIL DÜZENLENİR?

Evlerimizin, mekanlarımızın en şık, en hoş ve keyifli alanlarıyla ilgileniyoruz hep. Ruhumuzu besleyen, içinde olmanın haz verdiği alanları daha da geliştirmenin, güzelleştirmenin peşinde oluyoruz. Peki ya göz önünde olmayan alanlar? İşimizi bitirip çabucak çıkıp kapısını kapattığımız, kimsenin görmesine gerek olmayan ve hatta görmesini istemediğimiz alanlara ne demeli? Çamaşır odalarından sonra garaj ve teknik odalar işte tam da bu anlattığım klasmanda. 

Yok saymak yerine buraları da, elbette misafire açmasak da, kendi kullanım alışkanlıklarımız ve göz zevkimize göre düzenleyebiliriz. Kimi evde bahçe ekipmanları, genel onarım takımları ve ev tekniği ile ilgili detaylar aynı odada değerlendirilir. Tüm bu ekipmanlar ve aletler ayrı ayrı alanlarda tutuluyorsa sorun yok ancak bir arada olduğunda nasıl düzenleriz ve karıştırmadan bir arada tutabiliriz biraz göz atacağız. Bu yazıda, garaj ve atölye düzenlemesi hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Öncelikle bahçe ekipmanları ve hatta yangın söndürücü gibi bulunduğu odadan sıklıkla çıkacak olan aletler kapıya yakın şekilde konumlandırılmalıdır. Onarım için diğer çantalar daha nadir çıkarıldığı veya hemen orada tamir işlemi uygulanabildiği için kapıya yakın olmalarına gerek yoktur. Çim biçme makinesi gibi yer tutan hacimli makinalar varsa bahçe malzemeleriyle bir arada tutulmalıdır. Kullanım alışkanlıklarına göre düzenleme muhakkak ki iyidir ancak birbirine yakın kullanım sahası olan aletlerin bir arada olması her zaman size zaman kazandıracak ve sizi daha az yoracaktır. Pratik olmak adına en önemli kural aslında budur.

Raflı sistem, kutularla ve çantalarla saklanacak küçük parçalı malzemeleri topluca bir yerde bulabilmek adına kolaylık sağlar. İrili ufaklı çanta ve kutuların odaya gelişi güzel dağılımı kuşkusuz hem ayak bağı olacak hem de işinizi zorlaştıracaktır. Pratik olması için kapaksız raf kullanmak daha yerinde bir karar olur.

Her zaman el altında olması gereken çekiç, İngiliz anahtarı, makas, tornavida çeşitleri, testere gibi belli bir ebattaki malzemeleri duvara asacağınız bir panoda sergilemek yine işinizi rahatlatır, hemen ulaşabilmenizi sağlar.

Çok çeşitli matkap kullanıyorsanız sizin için en ideali bu uçları tertipli bir şekilde saklayabileceğiniz çantalardır. Açtığınız anda lazım olan ucu anında belirleyebilirsiniz böylelikle. Aynı şey vida ve somunlar için de geçerli; küçük parçalar oldukları ve ebatları da değişkenlik gösterdiğinden bölmeli kutularda saklamak en mantıklısıdır.

Sizin tercihiniz hangisi? Farklı panellerde mi yoksa kutu yoğunluklu saklama mı?

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar