TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

26.11.2018

GELECEĞE NE KADAR HAZIRSINIZ: DİJİTAL EVLER GELİYOR

Gelecek zannettiğiniz kadar uzakta değil. Şu anda da var olan; sadece kumandayla yönetilen ses sistemleri, perdeler, aydınlatmalar bir kenara daha farklı bir gelecekten söz ediyoruz. Birbirleri ile iletişim halinde olan küçük ev aletleri, sizin için en iyisini düşünen duş sistemleri ve çok daha fazlası... Peki akıllı evlerin yaygınlaşması ev dekorasyon stilimize etki edecek mi? Cevabı yazımızda gizli. 

Tek tuşla dünyayı yöneten yazılımlar, akıllı teknolojiler ve yapay zeka ile gelen çağ, yaşam biçimimizi her geçen gün daha hızlı değiştiriyor. Yaşam alanımız olan evler de bu dijital dönüşümden nasibini alıyor. “Gelecekte evler nasıl olacak” diye merak edenler için geleceği araştırdık. Fantastik ama gerçek; işte geleceğin evleri

Yeni konut projelerine inovasyonla katma değer kazandırmak isteyen inşaat şirketleri, akıllı teknolojilerle donatılmış evler tasarlamaya başladı. Şu an birkaç basit sisteme sahip olan akıllı ev projeleri, gelecekte yazılım ve donanımsal teknolojinin gelişmesiyle hayatımızı tahmin edemeyeceğimiz kadar kolaylaştıracak. Teknolojinin amacı da bu değil mi zaten… Akıllı ev teknolojileri hayatı kolaylaştırırken yaşamımızı da daha kaliteli hale getirmeyi amaçlıyor.

Nesnelerin İnterneti ile Haberleşen Eşyalar

Gönye Proje Tasarım | Yedimavi No1

“Internet of things” yani “nesnelerin interneti” kavramı, uzun bir süredir yeni sanayi devrimi olarak tanımlanan “Endüstri 4.0” kapsamında, akıllı fabrikalar için konuşuluyor. Peki fabrikalara başarılı bir şekilde uygulanabilen ve adeta devrim niteliği taşıyan bu teknoloji neden evlerimizde de olmasın! Nesnelerin interneti gelecekte evlerimizin merkezinde yer alacak ve tüm elektronik aletler birbiriyle haberleşecek.

Çalar saatinize göre programlanmış mutfağınızda, ev aletlerinin kahvaltınızı hazırlaması bugün size rüya gibi gelebilir. Oysa siz duşunuzu alana kadar akıllı makinenizin filtre kahvenizi hazırlaması, bir diğerinin rafadan yumurtanızı pişirmesi ve ekmekleri sevdiğiniz biçimde kızartması mümkün olacak. Ve bunların tümü, ev aletlerinin birbiriyle haberleşmesi sonucunda mükemmel bir senkronizasyonla hiç aksamadan gerçekleşecek.

Keyfinize Uygun Banyolar

Hande Köksal Mekan Tasarım | Hairedin Yalıkavak Evi 

Gelecekte akıllı evlerinizde banyolar, daha keyifli oldukları kadar zaman kazandıran bir form da kazanacak. Nasıl mı? Suyun ısısını ayarlamakla uğraşmak geçmişte kalacak çünkü akıllı duş armatürü, favori su ısınızı hafızasında tutacak. Siz duş kabinine adım atar atmaz duş teknesindeki dokunmatik sensörler harekete geçecek. Hatta gelecekte banyonuz o günkü ruh halinize göre size sauna, hamam ya da jakuzi keyfi yaşatmak için biçim değiştirecek. Elbette böylesi teknolojilerle donatılmış bir banyo ve tuvaleti siz temizlemeyeceksiniz. Hepsi kendi kendini temizleyen sistemler içerecek; temizleme türü ve sıklığını ayarlamanız yeterli.

Ev İşleri Cepte

Yükte hafif pahada ağır bilgi teknolojileri ile ev işlerinizi de cep telefonu veya akıllı kol saatleri ile yönetebileceksiniz. Mesela yıkanmasını istediğiniz çamaşırlar, ofisinizden çamaşır makinenize göndereceğiniz mesajla istediğiniz programda, istediğiniz ısıda yıkanıp kurutulacak. İster yaz olsun ister kış; eve vardığınızda önceden komut verdiğiniz akıllı havalandırma sistemi sayesinde ideal atmosferiniz karşılayacak sizi. Temizlik işleri de dert değil çünkü robot süpürgeniz, siz gelmeden tüm evi süpürüp bir kenara çekilmiş olacak. Çok fonksiyonlu fırınınız, gündüz soğuk ortamda muhafaza ettiği üç peynirli pizzayı pişirip şarabınızı soğutarak sunuma hazır hale getirecek. Tabii bu akıllı fırının kendi kendini temizleyebildiğini ve yemek kokusunu imha ettiğini hatırlatmamıza gerek yok.

Buzdolabınız ise bozulmaya yakın, tazeliğini yitirmekte olan yiyeceklerinizle ilgili alarm verecek. Böylece tüketim önceliği olan besinleri fark edip harekete geçebileceksiniz. Akıllı ekranından ise buzdolabının içinde bulunan yiyeceklerin besin değerlerinden, eldeki mevcut malzemeyle hangi yemekleri hazırlayabileceğinize kadar pek çok şeyi öğrenebileceksiniz. Akıllı mı akıllı televizyonunuzdaki favori kanalların programları cep telefonunuza düştüğünden, ne izlemek istediğinizi seçmek için kanal kanal dolaşmanıza gerek kalmayacak. Kumanda ise bir tarihi eser… Çünkü gelecekte televizyonlar, şifreli ses algılama sensörleriyle çalışacak.

Evler Kendi Enerjisini Üretecek

Fütüristlerin öngörülerine göre gelecekte evler, bunca teknoloji ile donatılmasına rağmen “Uzay Yolu” filminin sahnelerini andırmayacak. Evler, işlevsel teknolojilerin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı, sürdürülebilirliğin esas alındığı yaşam alanlarına dönüşecek. Yeni nesil çöp kutularının, atıkları geri dönüşüme gitmek üzere ayrıştırdığı evlerde, kendi kendini temizleyebilen cam ve pencerelere yerleştirilmiş filmlerden güneş enerjisi elde edilirken, harcanan su, filtreleme sistemi ile temizlenerek tekrar kullanıma hazır hale gelecek. Yani kendi enerjisini kendi üreten, az maliyetli, çevre dostu evler bekliyor bizi. Elbette bu çevre dostu evlerin akıllı bahçeleri ve balkonları da olacak. Çiçeklerin, meyve ve sebzelerin ihtiyaç duyduğu sulama, tek tuşla yapılabilecek. Toprağın hangi minerallere ve uygulamaya ihtiyaç duyduğunu ise akıllı ekranlardan takip edebileceksiniz. Ancak merak etmeyin; meyve ve sebzeyi dalından koparıp masaya koyma lüksü hala sizin…

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar