TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

17.01.2019

GİYİNME ODASI DEKORASYONU NASIL OLMALI?

Artık giysileriniz, ayakkabılarınız, aksesuarlarınız dolaplarınızdan taşmış ve istediğiniz parçaları rahatça bulamaz hale gelmişseniz giyinme odasına ihtiyacınız var demektir. Giyinme odası dekorasyonu nasıl yapılır, giyinme odasında hangi bölümler olur, giyinme odası ne kadar büyük olmalı, giyinme odası ne renk olmalı gibi pek çok soru da tabii ki bu ihtiyaçla beraber gelir. Biz de düşündük ve giyinme odası nasıl olmalı sorularının hepsini tek bir yazıda cevaplamaya karar verdik. 

Hemen hemen hepimizin hayalinde içi dopdulu bir giyinme odası vardır. Giyinme odası dediğimiz zaman aklımıza hemen kocaman, lüks bir giyinme odası gelir, oysa alternatifler de mevcut. Bu nedenle, ister büyük bir odanızı giyinme odası olarak düzenleyin ister küçük bir alanınız olsun bu yazı işinizi kolaylaştıracak. Giyinme odası nasıl dekore edilir sorusuna birlikte cevap verelim. 

Giyinme odası evin hangi alanında olmalı, hangi oda giyinme odası olmaya daha uygun? Giyinme odalarının yatak odasına mümkün olduğunca yakın olması daha doğru olabilir ancak giyinme odasını dilerseniz çatı katı için de düşünebilirsiniz, eğer ihtiyacınız olan her parça içinde olacaksa çatı katı ya da bodrum tercih etmenizde bir sorun olmayacaktır. Sadece bodrum ve çatı katı tercihlerinizde rutubet gibi etkenleri göz önünde bulundurmanız, önleminizi baştan almanız gerekebilir. 

Giyinme odasının büyüklüğü ne kadar olmalı? Giyinme odasına koyabileceğiniz mobilya, aksesuar ve kişisel eşyalarınızın sınırı yok. Bu nedenle, en başta ihtiyaçlarınızı belirlemeniz doğru olacaktır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, küçük ya da büyük bir oda seçebilirsiniz. Giyinme odalarında işlevsel, ergonomik dolaplar, raflar, çekmeceler kullanmak oda kullanımında da pratiklik kazandıracaktır. Çok fazla takı ve aksesuarınız, ayakkabınız ya da kravatınız varsa bu parçalar için ayrı bölümler ve uygun giyinme odası sistemleri bulunmalıdır.

Bu aşamada, giyinme odası modellerini kendi ihtiyaçlarınıza göre tasarlamanızda ya da ihtiyaçlarınıza göre tasarlanması için iç mimarları yönlendirmenizde fayda olacaktır. Şahsen önerim, giyinme odası dekorasyonunuzu bir uzmana teslim etmeniz. Sizin için en doğru, en işlevsel dekorasyon projesine bir uzman ile ulaşabilirsiniz.

İpucu: Rahat ve ihtiyaçlara göre hazırlanmış bir giysi odası hayatınıza düzen getirirken zamandan tasarruf etmenizi de sağlayacaktır. 

Giyinme odasına sadece kadınların ihtiyacı olduğu sanılır, oysa erkekler de küçücük gardıroplara sığmakta zorlanıyor ve onların da aksesuarları var. Mesela erkeklerin giyinme odalarında neler olmalı? Giyinme odasında pantolonluk, kravatlık, kemerlik, takı ve toka çekmecesi, uzun dolaplar için asansör askı aksesuarları mutlaka olmalıdır. Erkeklerin kravatları, bileklikleri ve saatleri için de ayrı dolaplarının olması gerekir. Giyinme odaları sadece kadınlar için değil, erkekler için de hayli önemlidir. Özellikle de sık sık iş seyahatine çıkmak zorunda olan ya da her gün toplantısı olan iş adamları ve kurumsal çalışanlar için giyinme odası zamanla olmazsa olmazlardan biri hali gelecektir. 

GİYİNME ODASI DÜZENLEMENİN 5 PRATİK YOLU

Giyinme odasının dolapları kullanıcının boyuna göre de ayarlanmalıdır. Aslında temel kararlardan biri bu olmalıdır. Çünkü yüksek dolaplar kullanıcıların uzanmasını dolayısıyla da kullanmasını zorlaştırır ya da sabahları daha çok zaman kaybetmesine neden olur. Böyle durumlarda dolap içi asansörler ya da askılar kullanılmaktadır. Yüksekte olan üst rafların kullanımı için çeşitli aparatlar kullanılabilir. Giyinme odası oturma odaları ya da yatak odaları gibi mobilyaları yerleştirir yerleştirmez anlam kazanan bir alan değildir. İşlevselliğin çok daha önemli olduğu, odadaki neredeyse tüm parçaların anlam kazandığı bir alandır. İşte bu nedenle dekorasyonunun bir profesyonele bırakılması en doğru karar olacaktır. 

Giyinme odasında neler olmalı? Hangi mobilyalar tercih edilir? Eğer giyinme odasında işlevsel dolapları, rafları, aksesuar kutularını koyduysak ve hâlâ yeterince alanımız varsa, odamıza makyaj masamızı da yerleştirebiliriz. Makyaj masası, makyaj sandalyesi ya da taburesi, makyaj aynası... Bunların dışında da boş alanınız varsa, hiç düşünmeden bir berjer yerleştirebilirsiniz. Kişiliğinizi yansıtan belki pembe, belki beyaz, belki deri, belki zebra desenli bir berjer tercih ederek giyinme odası dekorasyonunuzda oturma alanını tamamlayabilirsiniz. Koltuk için yeterli alanınız yoksa uzun bir bank ya da yumuşacık bir puf da tatmin edici olabilir. 

Giyinme odalarının olmazsa olmazlarından biri de boy aynasıdır. En az bir olmak koşuluyla giyinme odasında mutlaka ayna olmalıdır. Paravan şeklinde tasarlanmış aynalar da kullanılabilir. Boy aynasının ya da boy aynalarının yanı sıra makyaj masasında da en az bir ayna bulunması gerekir. Aynanın etrafında makyaj sürecinde daha çok aydınlık sağlaması için canlı bir aydınlatma olması gerekir. Makyaj masasının üzerindeki büyük makyaj aynasının yanı sıra bir de küçük el aynası kaş ve kirpik bakımında kullanılmak üzere tercih edilebilir.

Paravan, giyinme odalarında işlevsel olarak olmasa bile dekoratif amaçlı da kullanılabilir. 

Hiç kuşkusuz, ayakkabılar ve çantalar giyinme odalarının baş tacıdır ve ayakkabılarınız bir büyük ayakkabı dolabını hak eder. Bütün ayakkabılarınızı görebileceğiniz şekilde bir ayakkabı dolabına ayakkabılarınızı yerleştirebilir, çantalarınız için ise sergi alanlarından, raflardan destek alabilirsiniz. 

Temelde giyinme odanızın küçük olması çok büyük bir sorun değildir. Açık giyinme odaları, kapalı giyinme odaları bulunabilmektedir. Odanızın büyüklüğüne göre açık veya kapalı olacak şekilde küçük alanları da giyinme odası olarak değerlendirebilirsiniz.

İpucu: Giyinme odanızda sizin için özel olan tekrar giymeyeceğiniz ya da kullanmaya kıyamadığınız bir kıyafet, çanta ya da ayakkabı sergileyebilirsiniz. 

Küçük alanları nasıl giyinme odasına dönüştürebiliriz. Bu durumda, aklımıza ilk gelen alan elbette yatak odaları, yatak odalarını bir perde, bir paravan, belki dekorasyon stilinize uygun bir perde ile bölerek bir kısmını giyinme odası haline getirebilirsiniz. Elbette çok fazla kıyafetiniz, ayakkabınız, aksesuarınız varsa bu sizi biraz zorlayacaktır. Bu durumda, dolaplarınızı mümkün olduğunca geniş ve büyük tercih etmenizde yarar var ve çekmecelerin gücüne inanın. 

Giyinme odanızın aydınlatması da çok çok önemli. Dolap içi aydınlatmalar, vurgulayıcı aydınlatmalarla dolapların ve rafların kullanımını kolaylaştırmanız mümkün.

Cosalindo'da sergilenen giyinme odası projelerini inceleyerek giyinme odanız için ilham alabilir, profesyonellerle anlaşarak giyinme odası dekorasyonunuzu uzman ellere teslim edebilirsiniz. https://www.cosalindo.com/giyinme-odas-saklama-alanlar 

Aşağıda giyinme odalarınız için seçtiğimiz mobilya ve aksesuarları bulabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar