TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

21.03.2017

GÖRKEMLİ EVLER, DAVETKAR DIŞ CEPHELER

Evlerimizin nasıl bir karakteri ve kimliği varsa, binaların dış cephelerinin de bir karakteri var muhakkak. Sıcak, soğuk, davetkar, çekimser, mütevazi, gösterişli... Hepsinde de bir kimlik mevcut. Peki, evimizi yeni yaptırıyorsak evin dış cephesine nasıl karar veriyoruz?

Teknik ve mimari gereklilikler, yaşanan coğrafyaya göre farklılık gösterir. Her malzemeyi her iklim tipinde uygulayamazsınız. Hava şartları karar mekanizmasında bazı koşullarda ön plana çıkar mecburen. Arka planda bunları dengelemeye çalışırken ön tarafta da dış cepheye verilecek karar tartışılır.

Örneğin, Fransız balkon Fransa’da konutların metrekare fiyatlarının çok yüksek olmasının getirdiği bir dezavantajdan doğup girmiştir hayatımıza. İşlevsel mi hayır, estetik mi? Tam bir Fransız zevki. Bizde metrekare sıkıntısı fazla olmadığı için böyle bir uygulamaya gerek yok aslında ama bu kez de işin görsel tarafı devreye girince tercih sebebi olabiliyor.

Viktorya dönemini anımsatan binalar hala çok revaçta. Hatta müstakil evlerde en sevilen tarz da diyebiliriz. Bilhassa Amerika’da durum hâlâ böyle.

Dış cephe peyzaj uyumu da önemli bir nokta. Normalde inşaat tamamlandıktan sonra peyzaja girilir ancak kişilerin tercihleri söz konusu olduğunda hepsini bir arada düşünmek gerekebiliyor. Çünkü bazı peyzaj uygulamaları mimariyle uygun olmamasının haricinde yine çevresel faktörlerden dolayı uyumsuzluk sebebi olabiliyor. Örnek vermek gerekirse, öyle bir bitki dikilir ki ona gelecek olan böcek veya haşerat sizin dış cephede kullandığınız özel bir malzemeye zarar verebilir. Bu yüzden aslında hepsini bir çatı altında en baştan düşünmek gerekir. 

Taş evlere genelde Ege ve Güney bölgelerde rastlasak da her mevsime uygun değildir. Mutlaka iklim koşulları dikkate alınmalıdır. 

İngiltere’de Tudor dönemini yansıtan ahşap evler görünüm olarak bir hayli nostaljik. Ahşap ev bakımı günümüzde elbette çok güç. Ancak modernize malzemeler ve inşaat teknikleriyle binalara Tudor evi görünümü katılabilir. 

Daha modern bir bakış açısıyla uzay çağı evlerine de rastlıyoruz. “Bir ev çiz şu kağıda” dendiğinde hayal gücümüzün bizi yönlendirdiği yuva konseptinin çok dışında elbette bunlar. Biraz soğuk olduklarını düşünsem de doğayı evin içine taşıyan pencere ve kullanım alanlarıyla kesinlikle cezbedici. 

Evinizi temelden oluşturuyorsanız önünüzde sınırsız bir seçenek var. İçinize sinen aynı zamanda uzun ömürlü olacak dış cepheler tercih etmelisiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar