TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

08.08.2018

GÜÇLÜ, KÖKLÜ VE ZENGİN: HİNT TARZI EV DEKORASYONU

Dünyanın en egzotik ülkelerinden Hindistan’ın geleneksel desenleri ve canlı renkleriyle, göz alıcı bir dekorasyon stilini evinize taşımaya ne dersiniz! Zengin kumaşlar, oymalı ahşaplar ve el işi ürünlerle Hint tarzı ev dekorasyonu evinize mistik ve masalsı bir hava katacak.

Hindistan’ın kültür, tarih ve sanatı yüzyıllar içinde geçirdiği değişim sayesinde çokkatmanlı bir yapıya sahip. Durum böyle olunca bu çeşitlilik, bu egzotik ülkenin mimarisine ve dekorasyon stiline de yansıyor. Hint tarzı dekorasyon, şaşaalı çizgisi ve cesur seçimleriyle şüphesiz ki bu stilde döşenen evlere mistik, büyüleyici bir hava katıyor. İşte Hint stili ve bu stilin ilham dolu kodlarına dair ipuçları.

Cesur Olma Vakti!

Hint tarzı ev dekorasyonu bölgelere göre farklı yaklaşımlar içerse de hepsinin ortak noktası canlı renkler. Çeşit çeşit, göz alıcı tonlar bu stilde tasarlanmış evlerin imzası denebilir. Geniş bir renk yelpazesinden çılgınca seçimler yapmak başlangıçta çekici gelebilir ancak hemen uyaralım ki aşırıya kaçmak da görsel bir kaosa sebep olabilir. Bu sebeple renk seçimi yaparken bir ana ton belirleyip ara tonları bu renkle uyumlu olacak şekilde seçmek en iyisi. Hint kültürüyle özdeşleşmiş olan zerdeçal sarısını ana renk olarak belirleyebilir; sarıya kaçan toprak, zengin kahve ve yanık turuncu tonlarını ara renk olarak kullanabilirsiniz. Destekleyici renk olarak ise pembeyi değerlendirebilirsiniz. Yastık ve sandalye gibi daha ufak objelerde ise mavi ve yeşil gibi daha cesur tonlar göze hoş gelebilir.

Masif Ahşap Sıcaklığı

Pek çok stilde olduğu gibi Hint tarzı ev dekorasyonunda da masif ahşabın yeri yadsınamaz. Otantik bir görünüm için el yapımı, işçiliğiyle öne çıkan, özellikle oyma desenli parçalar seçebilirsiniz. Ya da kıvrımlı kolçaklara ve bacaklara sahip; metal ya da fildişi detaylı geleneksel parçalar da harika görünebilir. Obje seçiminde aşırıya kaçmamak adına odak noktası olacak bir ya da iki parça seçip onları daha az gösterişli dekoratif ögelerle destekleyebilirsiniz. Odak noktasındaki parçalar; masif ahşap bir sandık, işlemeli bir tabure ve hatta dekoratif bir kuş kafesi olabilir.

SitDown | Fil Desenli Kadife Gürgen Sandalye https://www.cosalindo.com/fil-desenli-kadife-gurgen-sandalye

Öney | Kuş Kafesi https://www.cosalindo.com/kus-kafesi

Öney | Alçak Masif Sehpa https://www.cosalindo.com/alcak-masif-sehpa

Hem Estetik Hem Fonksiyonel!

Hint tarzı dekorasyonun en büyük yardımcılarından biri, bu stile uygun çizgide tasarlanmış, fonksiyonelliğiyle öne çıkan büyük dolaplar. Canlı renklere boyanmış ve cam, taş, fildişi ya da metal parçalarla bezenmiş olan dolaplar hem salon, yatak odası veya mutfak gibi yaşam alanlarına depo alanı kazandırıyor hem de evin Hint stili dekorasyon algısını güçlü bir şekilde destekliyor. Bu tasarımları öne çıkarmak içinse her birini masif ahşap parçalarla kullanmanız tavsiye ediliyor.

Resmiyetten Uzak Alanlar Yaratın

Resmiyetten uzak, çok yönlü kullanıma imkan veren konforlu alanlar Hint kültürünün olmazsa olmazı. Bu yüzden klasik, kanepe-orta sehpa-TV ünitesi üçgeninden çıkarak yere atılmış minder, tabure ve divanlara yer açın. Özellikle renkli kilim ve minderler odaya sıcak ve samimi bir hava katarak özgürce kullanılmasını sağlayacak. Ayrıca yeterli alana sahipseniz Hint kültürüne ait “jhoola” adındaki işlemeli masif ahşap salıncaklar tam size göre. Hint kültüründe çiçekler de büyük bir öneme sahip. Bu yüzden yaşam alanınızda tercihen elle boyanmış devasa bir vazonun içinde her daim canlı çiçekler tutmayı ihmal etmeyin.

Some Home | Somewild Büyük Yemek Tabağı https://www.cosalindo.com/somewild-buyuk-yemek-tabagi

El Emeği Ürünlere Yer Verin

Hindistan özellikle el işleriyle öne çıkan bir kültüre sahip. Bu el işlerini evinizde sergilemek yaşam alanınıza otantik bir hava katabilir. Maskeler, kilden çanak-çömlek, deri kuklalar; sandal ağacından, metal ya da mermerden dekoratif kutular, bu el işi objelerden bazıları. Ayrıca Hintlilerin “diya” adını verdiği, genelde kilden yapılan, ufak bir kap şeklindeki yağ lambaları şahane birer dekoratif parça olabilir. Yine el işi yani kusursuz bir formda olmayan bronz objeler kullanarak metalik ürünlerin ışığı yansıtma özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Decoristan | Fil Mumluk https://www.cosalindo.com/fil-mumluk

İlyum | Buddha Mini Gri Saksı https://www.cosalindo.com/buddha-mini-gri-saksi

Bulunmaz Hint Kumaşını Bulun!

Değerli şeyleri, “bulunmaz Hint kumaşı” olarak tanımlamamız boşa değil. Zira Hindistan, elde dokunan şahane kumaşlarıyla meşhur. Bu kumaşları evlerinizde perde olarak kullanabilir, yatağınızın arkasındaki duvara dekoratif amaçla asabilir ya da divanınızın üzerine serebilirsiniz. Bunlar da ipek, ikat ve khadi gibi kumaşlardan olabilir. İkat, Hintlilere has, boyanmış iplerle örülen özel bir kumaş türü. Khadi ise yine bu kültüre özel, elde dokunan, pamuklu bir kumaş.

Name Design Studio | Suzani Balçiçek 2'li Kanepe https://www.cosalindo.com/suzani-balcicek-2li-kanepe

Son yıllarda revaçta olan mandala motifleri aslında Hinduizm ve Budizm’e yani dolayısıyla Hint kültürüne ait. Uzakdoğu’da meditasyon amacıyla ve farkındalığı geliştirmek için kullanılan mandalalara evinizde yer açmak harika bir fikir olabilir. Bu desenlerin yanı sıra çiçek ve hayvan (özellikle de kuş, fil, deve ve kaplumbağa) motifleri Hint kültürünü yansıtmak adına oldukça iyi bir seçim.

Muhtelif Design | Sarı İkat Kadife Yastık https://www.cosalindo.com/sari-ikat-kadife-yastik

Altınla Bezeli, Görkemli Duvarlar

Her detayıyla şaşaalı Hint tarzı dekorasyonda duvarları boş bırakmak olmazdı, değil mi? Bu dekorasyon stilinde duvarları; altın varaklı Tanjore, desenleriyle mest eden Rajasthani, minyatür çizimleri ve detaylı figürleriyle Madhubani süslüyor. Bu stilde özellikle büyük parçalar, odak noktası olarak tercih ediliyor. Diğer yandan dinsel figürler olan Buda ve Ganeşa’nın resim ve heykelleri de en popüler seçimlerden.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar