TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

14.06.2018

GÜZEL MEKANLAR İYİ DUYGULAR: RESTORAN VE KAFE DEKORASYONU

Yaşam ve çalışma alanlarımızın atmosferi hepimiz için çok önemli, peki ama içinde yaşamadığımız hâlde en az servisi ve yemekleri kadar dekoru için de müdavimi haline geldiğimiz, bize kendimizi harika hissettiren mekânlar daha mı az önemli? Bir işletmecinin kendi müşterilik deneyimlerinden süzülen bu soru ‘belki daha da fazla önemli’ cevabıyla son buluyor olsa gerek.

Mimat Mimarlık | Tribeca Cafe Aqua Florya https://www.cosalindo.com/tribeca-cafe-aqua-florya

Son yıllarda endüstriyel ve eklektik stillerin çok daha yaygın kullanıldığı restoran ve kafe dekorasyonlarında temel amaç ortama katılan herkesin kendinden bir şeyler bulup rahat hissedebilmesini sağlamak. Eklektik stil bunun için biçilmiş kaftan, ancak tabii tek çözüm değil. Elbette üçünü nesil bir kahveciyle bir deniz ürünleri meyhanesinin havası, rengi, tarzı taban tabana farklı temeller üzerine kurulacaktır. Sağlıklı yiyecekleriyle öne çıkan bir kafe yeşil tonları benimserken, fastfood üzerine kurulmuş bir kafe kırmızı tonlarını öne çıkarır. Stil sahibi mekanlarsa her renkten, materyalden ve stilden nasibini alan sohbetlere açık masalar sunacaktır.

I-AM | KFC Projesi https://www.cosalindo.com/kfc-projesi

I AM | Safi Meyhane https://www.cosalindo.com/safi-meyhane

Kafe dekorasyonu için iç mimarlarla çalışmak, bir konsept dahilinde ilerlemek her daim iyi bir sonuç verir. Bir işletme evimiz gibi ‘olmasa da olur’ denebilecek bir alan olmadığından işletmenin finansal bekası elbette hizmetleri kadar müşterilerini müdavim edecek kadar iyi tasarlanmış olmasına da bağlı. Bir restoran aile yemekleri için planlanmış masalar kadar iş yemekleri için hazırlanmış uzun masalara da ihtiyaç duyar; kadın kadına bol kahkahalı bir sohbete ortam sağlayabildiği gibi baş başa romantik bir akşam yemeği için de samimi ve huzurlu bir ortamı aynı mekân içinde sunabilmelidir.

I AM | Jan Restaurant https://www.cosalindo.com/jan-restaurant

I AM | Lumee Restaurant https://www.cosalindo.com/lumee-restaurant

Aydınlatmalar kafe ve restoran dekorasyonlarındaki en önemli unsurların başında gelir. İyi bir ışıklandırma müşterilerin mutluluğunu oldukça etkileyen bir faktör olarak öne çıkar, nitekim hiç kimse bir laboratuvar ışığında yemek yemek istemez. Sıra dışı çağdaş avizeler, klasik abajurlar, endüstriyel lambaderler gibi sınırsız seçeneği hayal ettiğiniz konsepte uygun olacak şekilde seçebilirsiniz.

Laxmi Interiors | Choccolart Çikolata Mağazası https://www.cosalindo.com/choccolart-cikolata-magazasi

Laxmi Interiors | Choccolart Çikolata Mağazası https://www.cosalindo.com/choccolart-cikolata-magazasi

Son yıllarda desenli yer karoları öyle etkileyici ve popüler şekilde kullanılmaya başlandı ki yerlerde karolar ya da mermer zemin kullanmak şık bir seçenek olabilir. Mobilyalar vintage ya da klasik olmakla beraber farklı stilde mobilyalar da bir araya getirilebilir. Sandalyelerde özel tasarımlar, uzun deri koltuklar, kafide kumaşlar, renkli yastıklardan samimi bir ortam yaratılabilir.

Laxmi Interiors | La Boucherie Restaurant Projesi https://www.cosalindo.com/la-boucherie-restaurant-projesi

I AM | Lumee Restaurant https://www.cosalindo.com/lumee-restaurant

Bir kafe ya da restoran açmadan önce konsepte ve dekorasyona karar vermek önemli bir adımdır. Bunun için çok sayıda kafe dekorasyon örneğini incelemek, restoran dekorasyonu yapan firmaları ve iç mimarları araştırmak, projelerini görmek iyi olacaktır.

I AM | Ferahfeza Restaurant https://www.cosalindo.com/ferahfeza

Açık mutfakların ve uzun barların çoğaldığı, küçük kafelerin hayatımızda daha çok yer aldığı ve daha da artacağını düşünürsek en iyi olmak için en iyi şekilde görünmek gerektiğini unutmadan dekorasyon konusunda profesyonel destek almak hiç fena olmaz.

Cosalindo Cafe ve Restoran öneri ve projelerini incelemeyi unutmayın. https://www.cosalindo.com/cafe-bar-restaurant-projeleri

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar