TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

12.07.2018

HAVUZ KENARINI DAHA KEYİFLİ KILACAK DEKORASYON ÖNERİLERİ

Havuzlu bir bahçeye sahip şanslı kişilerdenseniz bu alanın özellikle yaz döneminde ilgi odağı haline geldiğini biliyorsunuzdur. Sıcak yaz günlerinde havuz ve havuz çevresi yalnızca siz ve ailenizin değil, evinize gelen misafirlerin de gözdesi. Durum böyle olunca hem kendinizin hem de konuklarınızın rahatı için havuz çevresine uygun mobilyalarla rahat bir ortam oluşturmak bir keyif değil adeta bir gereklilik oluyor. İşte yazı keyifli kılan havuzların çevresini daha konforlu hale getirecek akılcı ve dekoratif dekorasyon önerileri.

Şemsiye Yerine Tente

Snoc Home & Garden | Phuket İkili Şezlong https://www.cosalindo.com/phuket-ikili-sezlong

Havuz başı denince akla ilk olarak özellikle öğle saatlerinde bizi güneşin acımasız ışınlarından koruyacak şemsiyeler geliyor. Ancak hem rüzgarda daha güvenli oldukları hem de daha şık göründükleri için son yıllarda iç mimarlar havuz başında şemsiye değil, tente tercih ediyor. Şemsiyeden daha yüksek oldukları için görüş açınızı kesmeyen buna karşın daha geniş oldukları için büyük bir gölge oluşturan tenteler, havuz çevresi düzenlemesi için oldukça ideal.

Modern mi Rustik mi?

Hem bahçenin ortasında hem de köşe noktalarda konumlandırabileceğiniz tentelerle; bohem, minimal ve modern başta olmak üzere istediğiniz tarzda bir ambiyans yaratabilirsiniz. Örneğin rustik bir görünüm için eskitme ahşap ayaklı, açık renk keten kumaştan bir tente; daha modern bir duruş içinse duvardan duvara metal yaylarla gerilmiş antrasit rengi, asimetrik kesimli bir tente tercih edebilirsiniz.

Dış Mekan Masa-Sandalye Seçimi

Snoc Home & Garden | Havana Beyaz Masa Takımı https://www.cosalindo.com/havana-beyaz-masa-takimi

Akşam serinliğinde açık havada, havuzunuzun yanı başında yiyeceğiniz bir yemek günün tüm yorgunluğunu alabilir. O halde havuz başına uygun bir yemek masası ve ona uygun sandalyeler almak şart! Ancak seçim yaparken gün boyunca direkt güneş ışığına maruz kalacaklarını unutmamak gerekiyor. Paslanmayan, uygun fiyatlı bir malzeme olan alüminyum, bahçe mobilyalarında sıkça tercih edilen bir malzeme. Ancak alüminyumun güneş gördükçe ısınacağını da unutmamak gerek. Bu sebeple en azından oturma ve sırt alanının kumaşla kaplı olduğu modellere yönelebilirsiniz. Seçeceğiniz kumaş güneşe dayanıklı ve kaliteli bir materyalden; desensiz ve açık bir tonda olmalı.

Hande Köksal Mekan Tasarım | Hairedin Yalıkavak Evi https://www.cosalindo.com/hairedin-yalikavak-evi

Hareket Özgürlüğü Önemli

Masa ve sandalye seçiminde bütçeniz biraz daha genişse ahşap modellere yönelebilirsiniz. Özellikle eskitme ve iyi cilalı ahşap mobilyalar, suya ve güneşe oldukça dayanıklı oluyor. Havuz başı mobilyasının tekerlekli ya da kolayca taşınabilir olması gerektiğini unutmayın. Mobilyaları yazlık eviniz için alıyorsanız hepsini sezon sonunda evin içine taşımanız gerekecektir. Yani mobilyanın suya ve güneşe dayanıklı olmasının yanı sıra hafif ve normal boyutlarda olması da önemli. Ancak ağırlık sizin için çok da önemli değilse çok şık görünen ferforje takımlara göz atmanızı öneririz. Özellikle dar alanlarda çok şık sonuçlar elde edebilirsiniz.

Snoc Home & Garden | Montreal Şezlong https://www.cosalindo.com/montreal-sezlong

Açık Havada İç Mekan Konforu…

36.// | Bodrum Gündoğan Villa Projesi https://www.cosalindo.com/bodrum-gundogan-villa

Havuz başında uzun saatler geçirmekten hoşlananlardansanız şezlong ve masa-sandalye yeterli olmayacaktır. Bu aşamada devreye, özel olarak açık hava için tasarlanmış oturma grupları giriyor. Terletmemesi için pamuklu, hafif, kolay temizlenebilen ve genellikle açık renk kumaşların kullanıldığı bahçe mobilyalarında en fazla hasır, rattan ve tik ağacından modeller tercih ediliyor. Bu malzemeler suya, neme, güneş ışığına ve iklim koşullarına dayanıklı olduğu için güvenle kullanılabiliyor. Koltuğun ne sert ne yumuşak; iskelet yapınızı destekleyecek formda olması, konforlu bir oturuş için şart. Açık havada iç mekan havası yaratmak için halı kullanmak isterseniz kolay temizlenen, leke tutmayan ve ıslansa dahi çabuk kuruyan modelleri tercih etmelisiniz.

Vitello | Drone Oturma Grubu https://www.cosalindo.com/drone-oturma-grubu

Havuzda Göl Etkisi

Opus Yapı | Burma Teak Deck Uygulaması https://www.cosalindo.com/mz-evi-bolluca-neo-golpark-sitesi-burma-teak-deck-uygulamasi

Havuz başı için olmazsa olmazlara karar verdikten sonra sıra havuz çevresini şık gösterecek dekoratif ögelere geliyor. Havuzunuzun doğal, egzotik bir göl gibi görünmesini istiyorsanız havuz çevresine doğal taşlar ve eskitilmiş ahşap bir iskele yerleştirebilirsiniz. Hatta havuzunuz kare veya dikdörtgen formda değil, daha yuvarlak hatlara sahipse doğal taşlarla kaplatabilirsiniz. Son yıllarda çok tutulan havuzu taşla kaplatma trendi, bahçenizin çok doğal bir görünüme kavuşmasını sağlayacak.

Vitello | Sunday Bahçe Mobilyası https://www.cosalindo.com/sunday-bahce-mobilyasi 

Modern Görünümde Öncelik Zarafet

Vitello | Strips Şezlong https://www.cosalindo.com/gusto-sezlong

Havuz başı dekorasyonunuzla modern bir hava yaratmak istiyorsanız özellikle paslanmaz çelikten fenerler kullanabilir; orkide, zambak gibi sade ve zarif çiçekleri devasa vazolara yerleştirebilirsiniz. Tüm bu objeleri metalik tonlarda tercih ederseniz gün ışığında hoş bir yansımaları olacaktır. Şezlonglarınızda sade modeller kullanmak ise görüntü bütünlüğünü kolayca yakalamanızı sağlayacak.

Mavi, Yeşilsiz Olmaz

Yeşille mavinin göze hoş gelen uyumundan faydalanmak için havuzunuzun etrafındaki büyük saksılara ya da direkt toprağa limon, nar, portakal gibi ağaçlar dikebilirsiniz. Doğayı hissedebileceğiniz canlı bir havuz başı için sarmaşık, begonvil, palmiye ve elbette çim, ideal bir seçim. Hepsinin ortasına bir de hamak gerdiniz mi, değmeyin keyfinize!

Işıklı Geceler İçin...

Havuzunuzun gece de en az gündüz kadar güzel görünmesi için alev efekti veren LED aydınlatmalar ya da 90’lı yıllarda çok moda olan lav lambaları ideal. Bu alanda ayrıca havuz başı aksesuarları; paravan, büyük mumlar ve havuzda yüzen çiçek aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Havuz başında dinlenirken kuş seslerini duymak isterseniz ağaçlardan birine kuş evi veya suluk asmayı unutmayın!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar