TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

21.05.2019

HAVUZ TASARIMINIZA KARAR VERİN: HAVUZ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Havuzlar her ev için olmazsa olmazlar arasında sayılmamakla birlikte müstakil bir eviniz varsa havuzunuzun olması keyif saatlerinizin artmasını sağlayacaktır. Havuz tasarımlarına göz attığımızda baş döndürücü güzellikleriyle bizi hemen farklı bir atmosfere taşıyan modellere rastlamamız mümkün. Henüz bir havuzunuz yok ve bir havuz yaptırmak istiyorsanız ya da evinizdeki eski havuzu yenilemek istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Havuz seçeneklerine göz attığımız yazımız umuyoruz yeni havuzunuz için ilham olacaktır. 

havuz

Havuzlar bizi büyülüyor. Her mevsim farklı hissettiren, hem keyif saatlerimize eşlik edecek hem konuklarımızı ağırlayabileceğimiz fazladan bir alan oluşturan hem çocukların eğlence saatlerini tamamlayan havuzlar farklı çeşitleri ile evlerinizde yer alabilir. Eviniz için bir havuz seçmeden önce ihtiyacınızı belirlemenizde fayda var. Çocukların eğlenmesi için mi, misafirlerinizi de ağırlayabileceğiniz imkanda mı, yüzmek için mi yoksa sadece estetik bir tamamlayıcı olarak mı, maliyet önemli mi, ne sıklıkla kullanacaksınız gibi sorulara cevap vererek öncelikle ihtiyacınızı belirlemenizde fayda var. Size tanıtacağımız havuz çeşitlerinden hangisi sizin ve ailenizin ihtiyaçlarına cevap veriyor. 

HAVUZ MODELLERİ NELERDİR?

havuz merdiveni

Havuzları şekillerine göre, büyüklüklerine ya da derinliklerine göre sınıflandırabilirsiniz bu yazımız o kadar teknik olmayacak ancak yazı sonunda kendi havuzunuza karar verebileceğinizi umuyoruz. 

havuzlu villa

YÜZME HAVUZLARI

Havuzların en çok tercih edileni yüzme havuzlarıdır. Yüzme havuzu istediğinize emin olduğunuzda ise yine birkaç soruya daha cevap vermeniz gerekir. Havuz için ayırdığınız alan ne kadar, güneşlenmek için ya da havuz başında zaman geçirmek için bir bölüm istiyor musunuz gibi sorulara cevap vererek havuzunuzun büyüklüğüne karar verebilirsiniz. 

şezlong

Kare, dikdörtgen, yuvarlak, böbrek şeklinde, kalp şeklinde, çok kenarlı ya da tamamen özel tasarımlı bir havuz yaptırabilirsiniz. Hayallerinizi sınırlamayın, hayalinizdeki havuzu yaptırmanız mümkün. Havuzunuzun hemen yanına şezlonglar koyup güneşlenebileceğiniz gibi havuzunuzu bir verandaya bağlayarak dış mekan oturma grubu yerleştirip havuz başında keyifli saatler geçirebilirsiniz. Ayrıca havuz başına bar yaptırmak da seçenekleriniz arasında, ister havuzunuzun yanına ister havuzunuzun ortasına bar yerleştirebilir, keyif saatleriniz bölünmeden uzun saatler havuz kenarında zaman geçirebilirsiniz. 

bahçe mobilyası

köşe koltuk

Bahçeniz için en güzel havuz modellerinden birini seçerek uzmanlara havuzunuzu yaptırabilir, havuzunuzun çevresi için uygun dekorasyon seçeneklerinden dilediğini seçebilirsiniz. 

mavi havuz

havuz tasarımı

Yüzme havuzunuzu tur havuzu, olimpik havuz ya da dalma havuzu olarak da tasarlayabilirsiniz. Nasıl bir kullanım tercih ettiğinize bağlı olarak farklı türde yüzme havuzları da düşünebilirsiniz. 

uzun havuz

Tur havuzları, uzun ve ince olarak tasarlanır ve partilere, davetlere ya da eğlencelere pek uygun değildir. Aynı şekilde dalma havuzları da amaca uygun tasarlandığı için klasik yüzme havuzlarından farklı olarak o da çocuklar için uygun değildir. 

oval havuz

MİMARİ BÜTÜNLÜK SAĞLAYAN HAVUZLAR

sonsuz havuz

Havuzlar alışılagelmiş tasarımların dışında ev tasarımınızdan bağımsız olmak yerine evin bir parçası olarak da dizayn edilebilir. Çağdaş ev tasarımlarına uygun çağdaş tasarımda bir havuz, hayranlık uyandıracak ve kullanılmadığı zamanlarda bile evin bir parçası olarak yaşayacaktır. 

havuz partisi

AİLE HAVUZLARI

Çocuk havuzu

Havuz aksesuarı

Özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bu tür havuzlarda ana havuza bitişik bir çocuk havuzu olabilir, su oyunları için bir alan ya da belki renkli bir kaydırak... 

Sadece çocuklarınızın kullanacağı bir havuz yaptırmak istiyorsanız, yetişkin havuzunuzun yanına bir çocuk havuzu yaptırabilirsiniz. Bunun için yeterli bütçeniz, alanınız yoksa çocuklar için kimi zaman daha bile eğlenceli bir seçenek olan şişme havuzları düşünebilirsiniz. Büyüklükleri, yükseklikleri farklı farklı şişme havuzlardan birini seçin ve eğlence başlasın. 

şişme çocuk havuzu

KAPALI HAVUZLAR

spa havuzu

Her mevsim sıcak olmayan bölgelerde havuzdan daha uzun süre yararlanmak için ya da başka pek çok sebepten dolayı kapalı havuzlar tercih edilebilir. Temizliği nispeten daha kolay olan, farklı saatlerde dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz kapalı havuzlarda güneşlenmeniz mümkün olmasa da yanına onu daha cezbedici kılacak pek çok alan ekleyebilirsiniz. Örneğin, saunanız hemen yanında olabilir, duşunuz yine hemen yanına konumlanabilir. Sizin hayal ettiğiniz her şey yine havuz tasarımınıza dahil edilebilir. 

otel havuzu

kapalı havuz

YARI AÇIK HAVUZLAR

jakuzi

Bu havuz tipi lüks villalarda giderek yükselen bir trend. Havuzun üzerinin kapalı olduğu yan taraflarının ya da sadece bir tarafının açık olduğu havuz modeli. Morocco stiliyle de ayrıca uyumlu. Ayrıca eğer alanınız müsait değilse, alandan daha iyi yararlanmanızı da sağlayacak bir model. 

SONSUZ HAVUZLAR

Romantik bir eğlence vadeden sonsuz havuzlar, bu yıl da lüks algısına eşlik ediyor. Özellikle bir manzaraya karşı konumlandırabileceğiniz bir havuzunuz varsa sonsuz havuz en güzel seçenek olacaktır. Büyüleyici manzaranın tadına havuz keyfiniz eşlik etsin istiyorsanız sonsuz havuz modelleri tam size göre. 

BKZ: SONSUZ HAVUZLARDA HUZURLU SAATLER

tasarım havuz

büyük havuz

SPOOL

yuvarlak havuz

Spa ve pool kelimelerinin birleşmesi ile oluşturulmuş spool kelimesi küçük ve içine oturabileceğiniz yükseklikte keyif havuzlarını tarif etmek için kullanılıyor. Bu kategoriye ayrıca jakuzi havuzlarını da ekleyebiliriz. Havuzun hemen bitişiğinde ayrı bir alan olarak jakuzi alanları da oluşturulabilir. 

küçük havuz

DOĞAL HAVUZLAR

doğal havuz

Doğal havuzlar, yüzmek için de uygun olabilir; bu havuzların temizliği biyolojik yöntemler kullanılarak yapılır. 

natürel havuz

SÜS HAVUZLARI

dekoratif havuz

Bahçenizde su olsun istiyorsunuz ancak yüzmek gibi bir amacınız yok ya da alanınız yeterli değil. O zaman size güzel bir süs havuzu öneriyoruz. Su sesini duyabileceğiniz, kuşları besleyebileceğiniz bir süs havuzu her bahçeye anlam katar. 

süs havuzu

BKZ: BAHÇELERİN HUZUR KÖŞESİ SÜS HAVUZLARI

**

Hangi havuz modelini tercih ederseniz edin, havuz temizliğini aksatmamanız gerekir. Havuz, keyifli vakit geçirmeye katkı sağlar. Özellikle çocukların yaz tatillerini en eğlenceli şekilde geçirmesinde havuzların katkısı büyüktür. Bu nedenle havuzun bakımı ve temizliği düzenli yaptırılmalıdır. Havuzların çevresinin bakımı, çimlerin bakımı da aynı şekilde dış mekân havuzlarının gerekliliklerinden biridir.

Sitelerde, villalarda, konaklarda, müstakil evlerde dış alanlarda havuz bulunabillir. Kullanmasanız bile görsel olarak ve kullanacağınız zamana bir yatırım olarak havuz bakımınızı düzenli olarak yaptırmanız gerekir. 

dinlendirici havuzlar

havuzlu bahçe

Havuzlar gündüz eğlence ve dinlence amaçlı kullanılırken akşamları da keyifli yemeklere, kokteyllere sahne olabilir. Belki sadece müzik eşliğinde yıldızları izlemek istiyorsanız, yine de aydınlatmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle havuzların içleri kadar dışlarının da aydınlatılmaya ihtiyacı vardır. Dış mekân havuz aydınlatmaları havuzdan tüm gün yararlanmayı sağlayacaktır.

havuz dekorasyonu

açık havuz

 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar