TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

14.08.2018

HER STİLİN VAZGEÇİLMEZİ CAM AKSESUARLAR

Sade, hafif bir kutu ya da el yapımı, alev kırmızısı, gösterişli bir vazo... Farklı tarzlarda olsalar da ikisi de camdan yani dekorasyonda vazgeçilmez olan bir malzemeden üretilmiş. Mutfağımızdan salonumuza, ofisimizden bahçemize her yerde kullanıyoruz camdan dekoratif objeleri. Peki yerleştirildiği alana zarafet ve gösteriş katan, kırılgan olduğu kadar da estetik olan cam objeleri dekorasyonumuzda nasıl ve nerede kullanacağımızı biliyor muyuz? Birkaç ipucuna ne dersiniz?

Cam objeler o kadar çeşitli bir yelpazede üretiliyor ki en minimal ve modern evde de, en renkli, gösterişli evde de kendisine yer bulabiliyor. İnce ve şeffaf cam objeler diğer ürünlerle yarışmayıp yaşam alanına sakin bir hava katıyor. Özellikle el yapımı olan renkli, desenli cam objeler, bulunduğu odanın en göz alıcı parçası oluveriyor. Camdan objeler tercihe göre boş olarak da kullanılabiliyor; içine çiçek, mum, değerli veya değersiz taşlar yani ne istenirse konarak da... Tüm bu özellikleri sayesinde cam, yaşam alanının dekorasyonundan sıkılanların da ilk tercihi oluyor.

Hande Köksal Mekan Tasarım | Esin Beykoz Evi https://www.cosalindo.com/esin-beykoz-evi

Mobilyalarda da Cam

Küçük objelere geçmeden önce dekorasyonun ağır parçalarında cam kullanımıyla başlayalım. Dekorasyonda masa, sandalye, orta sehpa ve daha pek çok üründe camdan üretilmiş olanlar tercih edilebiliyor. Cam özellikle ahşap ve deriyle bir arada oldukça estetik bir görüntü oluşturuyor. Yaşam alanında şehirli, endüstriyel bir hava yaratılmak isteniyorsa camın metalle birlikte kullanılması tavsiye ediliyor. Üstelik camdan parçaların üzerine her tarzda ürün yerleştirmek mümkün. Yani cam bir masanın üzerinde rengarenk çiçeklerle dolu, kocaman ahşap bir vazo da bronz bir heykel de çok şık duruyor.

Four&More | Çubuklu Vadi C Tipi https://www.cosalindo.com/cubuklu-vadi-c-tipi

Son yılların dikkat çeken akımlarından biri de evin girişinde cam konsol kullanmak. Özellikle hol gibi dar alanlar için oldukça akılcı bir malzeme olan cam, kullanıldığı ortama ferahlık kazandırıyor. Işığı oldukça iyi yansıtan bu narin malzemeden üretilen konsolların üzerine doğayı anımsatan bambu gibi yeşil bitkiler yerleştirildiğinde oldukça şık ve modern bir ambiyans yaratılmış oluyor.

Saken Art of Glass | Cross Up Orta Sehpa https://www.cosalindo.com/cross-up-orta-sehpa

Minimal Evler için Cam Obje Önerileri

Salonda cam objeler aksesuarlar çok çeşitli şekillerde kullanılabiliyor. Örneğin odanız minimal bir stilde ise sadece cam ya da -tercihen siyah olmak üzere- metal çerçeveli hafif cam objeleri tercih edebilirsiniz. Minimal stilde sadelik önemli. Ancak bu kuralı biraz esnetip aynı rengin farklı tonlarında birkaç cam vazoyu yan yana sıralayarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Daha da sade bir stil için kaktüs ekilmiş avuç içi büyüklüğündeki cam saksıları kullanabilir, böylece gösterişten uzak bir şıklık elde edebilirsiniz. Son yıllarda moda olan elma fanusları boş olarak da, içine istediğiniz herhangi bir objeyi yerleştirerek de kullanabilirsiniz. Hatta bu fanusları bir teraryuma dahi dönüştürebilirsiniz. Şeffaf veya renkli camdan mumluklar, fanuslar ve özel tasarım sürahiler; sade salonlar için ideal olabilir.

Accract | Dekoratif Mumluk https://www.cosalindo.com/mor-kesme-cam-buyuk-dekoratif-mumluk

Renkli Camın Büyüsü

Minimal stilin dışındaki evler için cam malzeme çok daha fazla seçenek sunuyor. El yapımı ve birden fazla rengi barındıran gösterişli cam objeler, odaya girdiğiniz anda gözünüze çarpan ilk şey oluyor. Özellikle tavus kuşu tüylerini anımsatan renk ve desenlerdeki cam objeler bu sezon çok moda. Bunun yanı sıra şık bir vitray da, evi dekoratif açıdan yukarılara taşıyabilir. Çiniye benzer tarzda, el yapımı desenli camdan çerçeveler gösterişli ve renkli bir havaya sahip. İster ofis ister evinizi dekore ediyor olun; son yıllarda moda olan camdan elmalara da bir şans verin deriz. Camdan objeler bunlarla da sınırlı değil. Kandiller, fenerler, bitki ya da melek figürleri, duvar süsleri, kitap tutacakları gibi pek çok ürünün camdan üretilmiş şahane çeşitleri var.

Bretz | Ö. Bilge Ev Projesi https://www.cosalindo.com/o-bilge-ev

Son yıllarda popülerleşen bir diğer dekoratif unsur ise camdan paravanlar. Odaları ayırmak için camdan bir panel kullanmak kulağa çok kullanışlı gelmese de bu estetik öge, mekana ferah bir hava katıyor ve tek odada iki farklı yaşam alanı olduğunu idrak etmemize yetiyor.

Hande Köksal Mekan Tasarım | Esin Beykoz Evi https://www.cosalindo.com/esin-beykoz-evi

Gümüşle Modern, Altın Çerçeveyle Klasik Etki

Accract | Altın Kaplama Desenli Büyük Dekoratif Vazo https://www.cosalindo.com/altin-kaplama-desenli-buyuk-dekoratif-vazo

Yatak odalarında camın, ağırlıklı olarak aydınlatmada tercih edildiğini söylemek mümkün. Özellikle yatağın iki yanından sarkan camdan avizeler, sade ve şık bir hava yaratıyor. Komodin olarak özellikle silindirik yapıdaki camdan sehpalar kullanmak ise çok moda. Tuvalet masasının üzerine konan altın renkli metal çerçeveli camdan takı kutuları, yatak odası dekorasyonuna geleneksel bir hava katmak isteyenler için ideal. Belirtmeden geçmeyelim; cam objeler gümüş renkli metal ya da demirle modern, altın renkli metalle ise geleneksel bir havaya bürünüyor.

Phare Studio | L'orientale Sarkıt https://www.cosalindo.com/l-orientale-sarkit

Camın Mabedi: Mutfak

Evimizde camın kendine en geniş yer bulduğu alan tabii ki mutfak! Kavanozlar, tabaklar, bardaklar, saklama kapları... Hepsi, gıdaları saklamak için en sağlıklı materyal olarak bilinen camdan yapılıyor. Ancak cam sevginizi daha büyük parçalarla göstermek isterseniz yemek yeme alanını camdan tercih edebilir, ankastrelerinizi cam kaplama satın alabilir, büyük cam objelerinizi mutfağın en göz önünde olan noktalarına yerleştirebilirsiniz.

Banyoda Temizlik Hissi

Laxmi Interiors | Seba Flora Ev Projesi https://www.cosalindo.com/seba-flora-ev-projesi

Cam hepimizin bildiği gibi banyolarda da vazgeçilmez bir yere sahip. Paslanmayan ve kolayca silinen bir malzeme olan cam, banyolardaki hemen hemen tüm aksesuarlarda kendini gösteriyor. Sabunluk ve fırça kabı gibi ürünlerden oluşan klasik banyo setlerinde, raflarda, dekoratif sabunların sergileneceği kavanoz ya da kaselerde genellikle cam tercih ediliyor. Cam ürünler banyoda plastik ya da ahşaba kıyasla kullanıcılara daha fazla temizlik hissi veriyor.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar