TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

31.05.2018

HUZURUN KUCAĞINDA: SALLANAN KOLTUKLAR

Bebeklerin sallanmaya alıştırılmaması meselesi yıllar sonra sallanmanın bebekleri ve hatta yetişkinleri bile teskin eden önemli bir ritüel olduğu gerçeğiyle yer değiştirdi, nitekim insan bedeninin sallanırken kaygıyı azaltan endorfin hormonunu salgıladığı bilgisi yayıldı. Tasarımın ihtiyaçlar ve duygular tarafından yönlendiğini düşünürsek sallanan sandalyelerin geçmişinin neden bu kadar uzun olduğunu da anlayabiliriz, keza sallanmaya ihtiyacımız olduğu kesin. Öte yandan sallanan koltuklar, aynı görevi gören sandalyelerden birkaç kat daha konforlu olmaları nedeniyle çok daha fazla aranan bir mobilya oldu.

Hamm | Mama Masif Meşe Gövdeli Antrasit Sallanan Koltuk https://www.cosalindo.com/mama-masif-mese-govdeli-antrasit-sallanan-koltuk

Sallanan koltukların hâlen ilk yer aldığı alan kuşkusuz bebek odaları. Anne karnında suyla dolu bir ortamda durmaksızın salınan bebeğin bedeni dünyayla tanıştığında da her kaygılı hissini bu anne karnını anımsatan hafifçe sallanma hareketiyle yatıştırabiliyor. Dolayısıyla sallanmak insanın ilk ve en eski kendini sakinleştirme metodu. Yalnız bebek için değil, yorgun ve uykusuz anne babalar için de bebek odasında bir kendilerini kucağına bırakabilecekleri sallanan bir koltuk olması büyük bir rahatlık. Sallanmanın kolik gibi zor geçen durumlarda bile hafifletici olması bir yana hamilelikte sallanmak, fetüsün sinir sisteminin gelişmesinde yardımcı olur ve gebelikte oluşan sırt ağrılarına iyi gelir.

Home Office çalışma ortamında geçen mesai üstü saatler için de oldukça konforlu bir çözüm olan sallanan koltuk en azından fazladan e-postaları okumak, belki biraz gözlerinizi yumup dinlenmek için ideal bir ortam sağlayabilir.

Melih Kohen Interior TB Caddebostan Home Office Projesi https://www.cosalindo.com/tb-caddebostan-home-office-projesi

Diğer taraftan demans hastaları ve hiperaktivite için de sallanan koltukların ne kadar işe yarar olduğu ortaya koyan çalışmalar var. Belli bir ritmle sallanmakla salgılanan hormonlar ve sallanma ile doyurulan hareket ihtiyacı odaklanma ve hafızaya olumlu etkilerde bulunuyor. Bu nedenle aile büyükleri ve fazla hareketli çocuklarınız için insan doğasının bu en eski ve etkili çözümünü değerlendirerek bir sallanan koltuğa yer açabilirsiniz.

Hamm | Mama Masif Meşe Gövdeli Mavi Sallanan Koltuk https://www.cosalindo.com/mama-masif-mese-govdeli-mavi-sallanan-koltuk

Tüm faydalarını düşününce evde her şeyden önce bir sallanan koltuk bulunması gerektiğine ikna olmamak elde değil. En ünlü örneği ise Amerika’nın eski başkanlarından John. F. Kennedy Jr’nin kronik bel ağrıları için sallanan bir sandalye kullanması, zira doktorların önerdiği bazı egzersizleri sallanan sandalye ve koltukla uygulamak mümkün. Bel fıtığı hastalarına, sadece ayaklarını kullanarak 5 dakika, sonrasında sadece ayak parmaklarını kullanarak 5 dakika ve son olarak topuklarını kullanarak 5 dakika sallanmalarının önerildiğini belirten kaynaklar bulabilirsiniz. Ayrıca sandalyenin sürekli hareketi nedeniyle kan dolaşımının gelişmesi, varis oluşumunu önler. Aktif yaşam süremeyen insanlar için sallanan koltuk edinmenin iyi bir seçim olacağı kesin.

Escape From Sofa | Erenköy Evi https://www.cosalindo.com/erenkoy-evi

Elbette tüm bu konforlu ve faydalı özelliklerinin yanı sıra sallanan ahşap bir sandalye ya da sallanan rahat ve iyi renklerde bir koltuk ortama da ayrı bir görsel tat katacaktır. Özellikle rustik ve country dekorasyon stillerindeki evlerde önemli bir tamamlayıcı olduğunu belirtebiliriz.

Havan Home | Say Sallanan Koltuk https://www.cosalindo.com/say-sallanan-koltuk

Hem görsel tamamlayıcılık, hem konfor hem de işe yararlılık arayanlar için sallanan bir koltuktan daha bütüncül bir mobilya daha tanımlamak mümkün değil, bir düşünün, şimdi ince bir battaniye ve kucağınızda en sevdiğiniz kitapla pencere kenarında uyuyakalmak güzel olmaz mıydı!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar