TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

26.06.2018

HYGGE YAZ AYLARINDA NASIL UYGULANIR?

Evinizden alacağınız keyfi artıran, her anınızı keyif odaklı yaşamanızı vurgulayan bir felsefe olan Hygge felsefesi, ev dekorasyonunda da her mevsim uygulanabilen trendlerden biri olmuş durumda.

Hygge, Danimarka'dan çıkıp kısa zamanda tüm dünyaya uyum sağlayan bir felsefe. Ev dekorasyonuna uygulandığında size sıcak, samimi, doğal bir yaşam alanı sağlayan hygge stili, sanılanın aksine her mevsim uygulanabiliyor. Karasal ve ılıman bir iklimin sürdüğü Danimarka'dan uzanan Hygge felsefesi, sıcak çikolatalar, yün çoraplar ve kalın battaniyeler ile kendini duyurmuş olsa da yaz aylarında da ev dekorasyonunuza hatta tüm yaşamımıza uyum sağlayabilecek esnekliğe sahip. 

Hygge felsefesini benimsemişseniz, kendinizi iyi hissedeceğiniz her şey bu felsefeye uygundur diyecek kadar rahatım. Bu nedenle kendinizi asla sınırlamayın. Hygge nedir merak ediyorsanız, All Dergisi editörlerinden Şengül Durucu'nun Hygge Tarzı Dekorasyon yazısına göz atabilirsiniz. 

Yazın hygge dekorasyon uygulamak için küçük ipuçları ve hygge dekorasyon fikirleri ile yaşam alanlarına yaz ferahlığı getirmek isteyenleri ise buraya alalım. 

1- Temizlik, Düzen ve Tazelik

Her bahar her köşeyi iyice temizleyenler bu hiç zor değil. Bahar aylarında henüz yaz gelmeden yapacağınız derinlemesine bir ev temizliği ve dağınıklığı ortadan kaldırıp hayata düzen getirecek küçük dokunuşlar hygge için hoş bir başlangıç olacak. Bahar temizliği ile ilgili merak ettikleriniz için sizi şuraya davet ediyorum. 

2- Zamanı Yavaşlatın

Telefon için evinizde bir yer belirleyin ve böylece telefonun ev içinde geçirdiğiniz tüm zamanlarda elinizde olmasına izin vermeyin. 

Televizyon yerine zihninizi dinlendiren müzikler dinlemeyi, kaliteli zaman vaadeden kitaplar okumayı ya da içinizden geçenleri yazmayı, belki yeni bir günlüğe başlamayı tercih edebilirsiniz. Yaşamınıza getirdiğiniz bu değişime kısa zamanda alışıp zamanınızın verimli geçtiğini hissedeceksiniz, yapmak istediğiniz diğer her şeye ise çok daha fazla zaman ayırabileceksiniz. 

Koşun... Evet, koşun. Hygge ile ilgisi ne derseniz, koşmak ve her gün düzenli egzersizler yapmak günlük enerjinizi dengelemenizi sağlayacaktır. 

3- Kendinizi Şımartın

Hygge felsefesini içimizi ısıtan sıcak çikolatalar, bol bol yiyeceğimiz bar çikolatalarla tanımıştık. Yazın çikolataları bir kenara bırakıp hem daha sağlıklı hem de daha serinletici atıştırmalık ve içecekleri tercih edebilirsiniz. 

Buzlu naneli limonotalar, ev yapımı dondurmalar, hafif meyveli kekler, taze meyveler ve bitki çayları kendinizi şımartmanıza yetecektir. 

4- Pencereler Açılsın, Perdeler Uçuşsun

Yaz aylarında hygge, ev dekorasyonuna efil efil bir rahatlık getirecek. Temiz hava olmadan yazın hygge uygulamak imkansız. Pencerelerinizi sonuna kadar açın, perdelerinizin uçuşmasına izin verin. Aşırı sıcaklarda bu da yeterli olmayacaktır, doğal malzemeler kullanılarak tasarlanmış büyük bir tavan vantilatörü yardımcı olacaktır. 

5- Mumlar ve Oda Kokuları

Fionas Chill Out https://www.cosalindo.com/chill-out-hediye-kutusu

Yazın mum kullanılır mı diye sorabilirsiniz, bu mumlar size yazın da kullanabileceğiniz seçenekler sunuyor. Taze meyve kokuları, çiçek kokulu mumlar yaz aylarında da mum kullanmanız için en güzel sebepleri oluşturacak. Mumlarla ilgili kuralları yıkın, mumlar yazın da kullanılabilir. 

Red Tea Kırmızı Altlıklı Çanak Kokulu Mum https://www.cosalindo.com/red-tea-kirmizi-altlikli-canak-kokulu-mum

Yazın hygge ev dekorasyonunuza destek olacak en önemli yardımcı ise taze çiçekler. Bahçelerinizde büyüyen çiçeklerinizi eve vazonuza ya da saksınıza taşıyabilirsiniz. Taze bir görünümü destekleyeceklerdir. 

6- Çiçekler ve Yeşil Bitkiler

Yeşil bitkiler ve çiçekler, ev dekorasyonunda Hygge felsefesi söz konusu olduğunda olmazsa olmazlardandır. Yaz geldiğine göre, yeşil ev bitkilerinin yanına bahçemizde, balkonumuzda ya da veranda ve teras gibi açık alanlarımızda bakımını yaptığımız çiçekleri ve yeşil dış mekan bitkilerini de hygge listemize ekleyebiliriz. 

7- Yatakta Kahvaltı

Hygge ve tabii rahatlık söz konusuysa yatakta kahvaltı olmazsa olmaz... Bahar ve yaz aylarında uçuşan perdeler ve taze çiçekler arasında yatakta kahvaltı yapabilir, hygge felsefesini günün en erken saatlerine de yansıtabilirsiniz. 

8- Bahçeye Çık

Sangria Bahçe Mobilyası https://www.cosalindo.com/sangria

Verandalar, balkonlar, bahçeler, teraslar sizi çağırıyor. Rahat bir alan yaratarak harika vakit geçirebiliriz. Bahçelerde hamak keyfi yapabiliriz, rahat şezlonglarınızda kitap okuyabilir, çiçeklerinize bakım yapabilir, arkadaşlarınızı bahçenize davet edip bahçede ızgara yapabilirsiniz.

Kahverengi-Yeşil Piknik Sepeti https://www.cosalindo.com/kahverengi-yesil-piknik-sepeti

En önemlisi bahçelerinizde ya da açık alanlarda keyifli piknikler yapabilirsiniz. Piknik sepeti için çabalamanıza gerek yok, keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak kaçış sayılan pikniklerinize eşlik edecek harika piknik sepetleri var. Hygge piknik sepetleri bütün yaz hemen ulaşabileceğiz uzaklıkta olabilir, öğle yemeklerinizi çimlerin üzerinde yiyebilirsiniz. Daha çok piknik sepeti görmek için şuraya göz atın. 

Gri-Bej Hasır Piknik Sepeti https://www.cosalindo.com/gri-bej-hasir-piknik-sepeti

9- Hygge Felsefesini İçimize Yansıtmak

Her şey en başta zihnimizde, zihnimizden sonra kalbimizde... Hygge sadece ev dekorasyonunda uygulanacak bir felsefe değil. Rahatlık, sakinlik, dinginlik için şikayet etmek yerine çözüm getirmeyi öğrenmek, kelimelerimizi özenli seçmek, bol bol teşekkür edip bol bol paylaşmamız gerek. Yeni insanlara, yeni aşklara, yeni arkadaşlıklara açık olmamız da yaşam kalitemizi artıracaktır. 

10- Yaşam Alanlarına Rahatlık Getir

Hygge felsefesi ile dekore edilmiş bir evin en büyük özelliği rahat olmasıdır. Ayaklarınızı uzatıp zamanın sakinliğini keşfedebileceğiniz rahatlıkta bir evi tamamlamak için ihtiyacınız olan her şeyi yazın da evinize uyarlayabilirsiniz. Yazlık ev dekorasyonu yaptığınızda da bunu unutmayıp evinizi huzur mekanına dönüştürün. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar