TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

13.09.2018

İÇ MEKAN TASARIMIYLA KENDİNİ KANITLADI: STARBUCKS MİLANO

Tüm dünyada binlerce noktası olan Starbucks, İtalya'nın kahve konusunda uzman olması nedeniyle İtalya'da mevcut konseptiyle var olmak istemiyordu ancak daha önce Shanghai ve Seattle olmak üzere iki farklı noktada denediği Starbucks Reserve Roastery konseptine özel dokunuşlar ekleyip geçtiğimiz günlerde ilk noktasını Milano'da açtı. Biz de iç mekan tasarımıyla ilgi çeken Starbucks Milano'nun detaylarını sizlerle paylaşmak istedik. 

Eskiden postane olarak kullanılan tarihi bir mekanı tercih eden Starbucks, mekanın dokusunu bozmadan mekana uyum sağlayarak ve İtalyan kültürüne, İtalyan tasarım anlayışına saygı duyarak dükkanını özenle hazırladı. 2.300 m²'lik bir alana sahip Starbucks Reserve Roastery, geçmişe duyduğu saygının yanı sıra inovasyon ve tasarım başarısıyla çarpıcı ve sürükleyici bir keşif sunuyor. İtalya, sadece kahve kültürüyle değil herkesin bildiği gibi moda alanındaki öncülüğüyle de bilinen bir ülke. İtalya'ya tam olarak uyum sağlama amacı olan Starbucks, tasarımda İtalyan modasını da göz önünde bulundurduğunu belirtiyor. İtalyan modasının canlı renkleri, tonları, motifleri ve renklerin birbirini tamamlayıcı özelliği Starbucks Reserve Roastery'de öne çıkan özelliklerden biri. 

İtalya kahve ve bar gibi mekanlarda mermer kullanımının yaygın olduğu ülkelerden biri. Starbucks da mermer kullanarak İtalyan kültürüne biraz daha yakınlaşmak istemiş olmalı. Calacatta mermeri kullanılan tezgahlarıyla mekanın uyumu görülmeye değer. Zemin döşemesi de mekandaki bir başta klasik dokunuş. Eski Roma'nın yollarını çağrıştıran zeminde yerel ustalar tarafından Candoglia mermeri Palladiana tarzında döşenmiş.  

Bronz kıvrımların ve renkli taşların kullanımı, geniş alana sıcaklık getiriyor. Ünlü fırıncı Princi, müşterilerin görmesi için mekan içinde görülebilir şekilde pastalar, pizzalar ve tatlılar yaratmak için Starbucks'la ortaklık kurdu. Akşamları açık kokteyl barı da olan Starbucks Reserve Roastery, İtalyanların akşam yemeği öncesi aperitif alışkanlığına uyum sağlıyor. 

Mekanda küçük teknolojik oyunlar da saklı. Starbucks uygulaması üzerinden telefonunuzu duvarlara, tavana, zemine tuttuğunuzda eğlenceli hikayesi olan grafik detaylar bulabiliyorsunuz. 

Kaynak: Starbucks 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar