TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

04.01.2018

İÇ MEKANLARDA DEV AYDINLATMALAR

O düğmeye dokunduğunuz anda tüm ambiyans değişiverir. Bu nedenle, mekanlarda seçtiğimiz aydınlatmalar son derece önem taşır. Sarı ışık, beyaz ışık, gün ışığı, renkli ışık gibi farklı aydınlatma seçenekleri olmasının yanı sıra avizelerin büyük veya küçük oluşu da önemlidir. İşte bugünün şanslısı ise bu gösterişli devasa avizeler. 

Bu yazıda bolca örnekler üzerinden gideceğiz ki sizin de seçimlerinizi en doğru şekilde yapabilmeniz için. Büyük avizelerin en çok kullanılan modellerinden biri ferforje stilinde demir gövdeli olanlar. “Chandelier” dediğimiz büyük avize klasmanından, biraz daha endüstriyel modellere kadar iri avizelere en çok yakışan malzeme diyebiliriz. Çok fazla stilde uygulandığından bu ferforje avizelerden zevkinize uyan bir model bulmanız son derece rahat olacaktır. Buraya küçük bir dipnot düşmek gerekirse malzemenin doğasından kaynaklı olarak biraz maskülen bir yapısı vardır. Çok ışıltılı, avangart tarz mobilyalarla kombinlemekten kaçınmak gerekir.

Modern tasarımlara sahip kocaman avizelerde kullanılacak alanın büyüklüğü önem kazanıyor. Ferforje avizelerin dev boyutlularını salonunuzda kullanabilirsiniz belki, ancak bu model ve renkte genelde iddialı tasarımları böyle kısıtlı metrekarelerde kullanmak mekanı boğmaktan öteye gidemez. Ya merdiven, galeri boşluklarında ya da fuaye, merkez ofis, iş merkezleri gibi metrekare olarak da büyük yerlerde kullanılmalıdır. 

Büyük küçük kavramları net bilgi verilmediği sürece görecelidir. Dolayısıyla fuayelerde kullanılacak avizenin büyüklüğü ile sizin yemek masanızın üzerinde kullanacağınız “dev” avize arasında şüphesiz ki fark olacaktır. Burada bu kavramları kullanım alanına göre değerlendirmek gerekir. Yemek masası, ada mutfak, ev içi bar alanları gibi bölümlerde masanın belli bir alanını kaplayacak büyüklükte aydınlatmalar son yıllarda revaçta. İlaveten, bu parçalar normalden daha alçakta konumlandırılıyor. Bu kullanım şeklini de esasen endüstriyel akıma borçluyuz.

Mutlaka büyük boylarda taşlı avize kullanılacaksa yine galeri ve merdiven boşlukları evler için en ideal alan olacaktır.

Aydınlatma sektörünün günlük yaşantımıza kazandırdıklarından biri de sarı/beyaz led ışıklar. Özellikle bu ışıkların titiz dizilimlerle taşlı, ışıltılı avizeleri anımsattığını düşünürsek, taşlı avizelerin tahtını epeyce sarstığını söyleyebiliriz. Ancak oturma alanından ziyade yemek alanlarında yer vermek daha doğru olacaktır. 

Yatak odalarında dev avize kullanımı ise özellikle favorilerim arasında. Eğer hoş ve sık rastlanmayan bir model seçtiyseniz bu çekici aksesuarın başrolde olmasında hiçbir sakınca yok. 

Aydınlatma demişken elbette sadece avizeleri ele almıyoruz. Lambaderlerde de dev ölçekli tasarımlar mevcut. Sarkıtmalı avizenizi fazla büyük tercih etmezseniz lambaderde ebatı büyük tutabilirsiniz. İkisini de iri seçmek doğru bir adım olmayacaktır. Gereksiz yere alanı boğmuş olursunuz.

Son olarak mumların en güzel habitatı fenerlere gelirsek, son yıllarda onlarda da ebatlar bir hayli büyüdü. Gerek masa üstünde gerek iç mekanda ve dış mekanda yerde her alanda ama mutlaka büyük boyları tercih ediliyor. Özellikle yerde kullanılan fener modellerinin küçük olmayışı bir avantaj. Fenerler, hem kemik parça olarak dekorasyonu destekler hem de daha büyük ve fazla fitilli mum kullanımını elverişli kılar.

Evinizde dev aydınlatmalara karar verirken mutlaka metrekareyi ve diğer mobilyaların boyutlarını göz önünde bulundurmanız gerekir.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar