TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

08.03.2018

İÇ MİMARİDE DİAGONAL YERLEŞİMLER

Gözümüzün geometriyi aradığı bir gerçek. Birinci tercih olarak ister sevelim ister sevmeyelim geometrik şekilli objeleri beynimiz daha kolay algılar, beğenir ve seçer. Aslında ne kadar düz, damask, çiçek gibi farklı desenler var olsa da satır arasında belli bir geometri sunan desenler çeler aklımızı. Bunlardan en iddialılarından biri de diagonaldir yani verev.

Verev yerleşimler iç mimarların da sıklıkla tercih ettiği uygulamalardan biridir. Hem estetik hem şık duruşunun yanı sıra uygulandığı bölgeleri genişleten bir illüzyona sahiptir. Şöyle ki, bir kapıdan girerken verev yerleştirilmiş parkeler size sonsuzluğa uzanan bir yol izlenimi verir, mekanı kesinlikle olduğundan daha geniş gösterir. Bu sebeple esasen dar alanlarda ilk uygulanabilecek tüyolardandır. Uygulamada standart dizilime oranla daha fazla fire verir, yani metrekare harcanır, onu göz önünde bulundurmak gerekir.

Verev kullanım sadece parkede uygulanmıyor elbette. Hem gözümüzün aşina olduğu hem de kolay kolay aklımıza gelmeyen bir stil. İçinde barındırdığı bu paradoks onu daha sofistike ve “tarz” kılıyor. Üstelik bir ortamda birden fazla diagonal yerleşim kullanılması da mümkün. Mobilya hatları, duvar uygulamaları (niş, boya veya duvar kağıdı) akla ilk gelenlerden.

Dekorasyonda diagonalin sadece tek yönde olması gerekmez. Farklı açılardan inişlerine göre motifler de oluşturulabilir.

İlk değindiğim örneğe geri dönecek olursak parke değişimi her zaman mümkün olmuyor. Yine bu efekti zeminde yakalamak isterseniz de halı veya kiliminizi verev pozisyona getirebilirsiniz.

Yine diagonal tercih ettiğim alanlardan biri de mobilyanın yerleştirilmesindedir. Örneğin, bir odayı sıfırdan kurgularken sağladığı kişisel alandar, ışığın girişi, mobilyaların ebatı gibi birçok parametreyi düşünürüz. Neticede de bir yapboz gibi en doğru yere oturan, köşelerin köşelerle çift olduğu parçalar, alanlar görmek pek de heyecanlandırmaz. Verev konumlandırılmış bir sepha, çalışma masası, vitrin vs. Konumu ve duruşuyla başlı başına bir karakter simgeler. O yüzden fazla göz önünde olmadan sıyrılan detaylarla stiliniz oluşur, bambaşka bir kimliğe bürünür.

Bazen bir battaniyenin, koltuk şalının veya runnerın diagonal serilmesi bile fark yaratır. O halde şimdi evleri mercek altına alma zamanı...

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar