TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

05.04.2018

İDEAL LOUNGE NASIL DEKORE EDİLİR?

Lounge sözcüğü hayatımıza girdi gireli epey bir benimsedik. Sözlük anlamının verdiği rahatlıktan mıdır, dekorasyonun kendi aurasından mı bilinmez ama hepimize iyi geldiğinde sanırım hemfikiriz. “Lounge”un tam anlamı aylakça vakit geçirmek, tembelce yayılıp oturmak iken neden bu kadar benimsediğimizi yeterince açıklıyor gibi.

Kalabalık grupları, kimseyi sıkıştırıp rahatsız etmeden ağırlayabilmek lounge açısından büyük metrekareleri gerektirir. Kesin çizgilerle belirlenmiş olmasa da 200-250 metrekarenin altında olan her oturma gruplu alanı lounge olarak değerlendiremeyiz. Ferahlık ilk şartımız. Genelde oteller de lobilerini lounge olarak değerlendiriyor. Geniş ve rahat oturma gruplarına eşlik eden hafif ama asla rahatsız etmeyen bir müzik, oturma süresini uzatacak yiyecek ve içecek ufak atıştırmalıklar, kaossuz sakin bir ortam lounge gerekliliklerinden sayılabilir. Tabii laptopınızı açıp çalışabilmek adına da wi-fi hizmeti son 10 yılın vazgeçilmezi.

Daedalus Furniture - Inn Antrasit Kanepe https://www.cosalindo.com/inn-antrasit-kanepe

Otellerin haricinde lounge'ların en popüler olduğu noktalar kuşkusuz uluslararası havalimanları. Gerek tatil gerekse iş için seyahat eden milyonlarca yolcuya azami konforu sağlamak için yarışan özellikle “markalı” lounge'lar bu segmentte dünyanın en iyilerine oynuyor diyebiliriz. Bilardo alanından, açık büfeye, duşlara kadar sunulan sınırsız hizmetle lounge kavramını apayrı bir seviyeye taşıyorlar.  

Fiziki ortamın ardından gelelim dekoratif kriterlere. Rahatlık, aylaklık dedik tabii ki kullanılan mobilya ve yardımcı malzemeler de buna uymak durumunda. Diken üstünde oturuyor hissi yaratmayacak konforda koltuklar seçilmeli. Sadece L tipi veya ikili üçlü koltuklar değil, berjerlere de yer verilmeli. Kumaşlar da aynı paralelde konforu baltalamayacak kriterlerde seçilmelidir; terletmeyen, kaydırmayan gibi. Orta ve yan sehpalarda diz üstü bilgisayar kullanımı olacağından bunların yükseklikleri de kullanıma elverişli olmalıdır.

Eğer plaza veya ofis için lounge alanı oluşturulacaksa bilgisayarlı, masa konforu sağlayan çözümler üretilebilir.

Elbette her zaman kapalı ortamlara konumlandırılma zorunluluğu yok. Teraslar, kayak alanları ve manzara sunan her ortam birer lounge olarak değerlendirilebilir.

Evinizdeki metrekareleriniz de uygunsa ve kalabalık misafirler ağırlıyorsanız evinizin belli odalarını da lounge mantığı ile dizayn edebilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar